اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : معاون محیط ‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: تا سال ۱۴۰۱ در مجموع سالانه ۱۳۰۰ میلیون لیتر آب وارد دریاچه ارومیه می شود.

مسعود تجریشی پنجشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت طرح های احیای دریاچه ارومیه افزود: اگر تا سال ۱۴۰۱ روان آب های وارده به استان را نیز در نظر بگیریم ۲۴۰۰ میلیون لیتر نیاز آبی دریاچه برای رسیدن به تراز اکولوژیک نیز تامین می شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد تراز اکولوژیک در نظر گرفته شده در قالب برنامه ۱۰ ساله ستاد احیای دریاچه ارومیه محقق شده است عنوان کرد: در چهار سال گذشته ۲۱۵ میلیارد تومان از منابع مالی سنوات، ۱۱۷۰ میلیارد تومان بودجه خاص طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه و ۱۵۸۰ میلیارد تومان از محل صندوق ذخیره ملی برای انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه اختصاص یافته و هزینه شده است.

تجریشی در خصوص طرح انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه اظهارداشت: این طرح از مهمترین پروژه های احیای دریاچه ارومیه است که هم اکنون ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۲۴.۵ کیلی. متر از آن اجرایی شده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه امسال ۴۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه هزینه شده است عنوان کرد: سال آینده نیز اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه می شود که سال پایانی طرح بوده و آماده بهره برداری خواهد شد.

سالانه از انتقال سد کانی سیب ۶۲۳میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود

تجریشی با تاکید بر اینکه با اتمام این طرح سالانه ۶۲۳ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود اضافه کرد: تاکنون در مجموع برای اجرای این طرح ۱۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز سال آینده هزینه می شود که در مجموع اعتبار اجرای این طرح به ۱۶۰۰ میلیارد تومان می رسد.

وی انتقال آب از ۱۹ تصفیه خانه حوزه آبریز دریاچه ارومیه را از دیگر طرح های در دست اجرای ستاد احیا برشمرد و افزود: برای اجرای این طرح نیز ۳۶۴ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که مهمترین طرح ها تصفیه خانه تبریز و ارومیه است که تاپایان سال از این محل در مجموع ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح شبکه های فرعی حوزه آبریز دریاچه ارومیه را از طرح های ستاد احیا عنوان و اضافه کرد: ۵۲۶ هکتار اراضی حوزه آبریز دریاچه ارومیه هستند که طرح های شبکه فرعی در این اراضی اجرایی می شود و تاکنون ۲۳ هزار هکتار از این طرح اجرایی شده است.

تجریشی مرمت و بازسازی شبکه های آبیاری زهکشی، اجرای سردهنه ها را از نیز از مهمترین طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: و گفت از محل اجرای این دو طرح نیز ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی و  وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

پل میانگذر در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش ندارد

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ۶۵ درصد از علت خشک شدن دریاچه ارومیه عوامل انسانی و تنها ۳۵ درصد عوامل طبیعی است گفت:بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته پل میانگذر دریاچه ارومیه در خشک شدن آن نقشی نداشته است.

تجریشی با بیان اینکه برخی اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر نقش تاثیرگذار پل میانگذر دریاچه ارومیه در خشک شدن آن مورد تایید نیست افزود: این اخبار از سوی ما تایید نمی شود بلکه تنها تاثیر میانگذر و پل ایجاد اختلال در تبادل آب میان جنوب و شمال دریاچه ارومیه بوده که در این راستا نیز اقداماتی در دست اجراست.

معاون محیط ‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست یکی از دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه را برداشت زیاد آب در حوضه دریاچه عنوان کرد و افزود: برخی ها سدسازی را دلیلی بر خشک شدن نگین آبی آذربایجان می دانند ولی این در حالی است که اگر حق آبه دریاچه داده شود، هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در روزهای آتی شاهد افزایش چشمگیر تراز دریاچه ارومیه خواهیم بود، گفت: تراز این دریاچه در حال حاضر یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۹ سانتی متر برآورد شده که ۳۴ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.

۱۵اسفند به عنوان «روز ملی دریاچه ارومیه» تعیین می‌شود

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه گفت: با توجه به اهمیت تمرکز بر احیا دریاچه ارومیه ۱۵ اسفند به عنوان روز ملی دریاچه ارومیه تعیین می‌شود.

تجریشی اظهار داشت: با مشورت کارشناسان و تاریخ شناسان صاحب‌نام روز ۱۵ اسفند به عنوان مناسب‌ترین روز برای نام‌گذاری به نام دریاچه ارومیه مشخص شده و این مهم در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور به آذربایجان غربی رسماً اعلام می‌شود.

معاون محیط ‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست افزود: تا کنون دولت برای احیا دریاچه ارومیه ۲ هزار و ۹۶۵ میلیارد تومان هزینه کرده با این حال ۷۰ درصد از هزینه‌های انجام شده در قالب پروژه‌های مختلف هنوز به مرحله ثمردهی نرسیده است.

تجریشی با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه یک موضوع بین المللی است خاطرنشان کردافزود: اجرای کامل طرح‌های احیای این در یاچه در اولویت برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به مصرف ۹۰ در صدی آب کشور در بخش کشاورزی می توان با تسریع در اجرای طرح‌های کاهش مصرف آب کشاورزی و اتمام طرح‌های انتقال اب به در یاچه ارومیه میتوان در سه سال آینده شاهد افزای یک متری آب سطح این در یاچه باشیم.

تجریشی در خصوص تاثیر خشک شدن دریاچه ارومیه و طوفان های نمکی ناشی از آن بر سلامت مردم منطقه اضافه کرد: تاکنون مطالعات صورت گرفته بیماری فقر آهن، دیابت و برخی بیماریها را تایید می کند اما آخرین نتایج مطالعات تا پایان سال تکمیل و اطلاع رسانی می شود./ مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست