اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از شروع عملیات اجرایی ۱۵ پروژه جدید در بخش موزه های استان برای انجام مطالعات و عملیات اجرایی خبر داده، اما نام موزه مهاباد در میان نیست در حالیکه مدیر کل، بهار سال گذشته، گفته بود: «در بودجه ۱۴۰۰، احداث موزه مهاباد تامین اعتبار و مراحل مطالعاتی، امکان سنجی و اجرایی آن آغاز می شود».

به گزارش خبرنگار کردپرس، وعده راه اندازی موزه مهاباد سال هاست بی سرانجام مانده است، هر بار گفته می شود قرار است؛ به صورت مشارکتی با شهرداری تفاهم‌نامه‌ای جهت راه‌اندازی موزه باستان شناسی در مهاباد امضا شود تا شهرداری نسبت به تامین زمین اقدام کند و احداث و تجهیز نیز بر عهده میراث فرهنگی باشد، اما همه این ها در حد حرف و وعده باقی مانده و انگار قرار نیست مهاباد رنگ احداث موزه به خود ببیند.

خرداد سال گذشته، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به کردپرس گفته بود: «با توجه به هماهنگی های انجام شده در بودجه ۱۴۰۰، احداث موزه مهاباد تامین اعتبار و مراحل مطالعاتی، امکان سنجی و اجرایی آن آغاز می شود». (موزه مهاباد در بودجه ١۴٠٠ تامین اعتبار می شود) اما با اتمام سال ١۴٠٠ خبری از موزه مهاباد نشد و حتی اسم این شهر در لیست موزه های جدید سال جاری هم قرار نگرفته است!

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اخیرا با اشاره به عملیات اجرایی ۱۵ پروژه جدید در بخش موزه های استان گفته است: انجام مطالعات و عملیات اجرایی این پروژه ها شروع شده و مهمترین این موزه ها شامل (باغ موزه ستاد لشکر۶۴ ارومیه)، (موزه جنگ چالدران) با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال، (موزه میاندوآب)، (موزه صلح سردشت، چالدران و اشنویه) است و مراحل نهایی (موزه مدرسه ارومیه) هم در حال انجام است.

جلیل جباری ادامه داد: تعداد موزه‌های استان نیز در سال‌های اخیر ۵۰ درصد افزایش یافته و ۵ موزه به تعداد موزه‌های آذربایجان غربی اضافه شده است.

در این بین اما سهم مهاباد از احداث موزه نادیده مانده، در حالیکه در موزه مردم شناسی شهرستان مهاباد بیش از هزار قلم شی تاریخی وجود دارد و در صورت راه‌اندازی موزه تخصصی باستان‌شناسی این اشیا به این محیط که به صورت تخصصی اداره می‌شود انتقال داده خواهند شد ولی در حال حاضر فضای موزه مردم شناسی کم است و برای نمایش آثار تخصصی هم مناسب نیست.

علیرغم وعده های مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، مشخص شده که تا کنون اعتباری برای راه‌اندازی موزه باستانشناسی مهاباد تصویب نشده و گمانه زنی های پیشین هم در حد پیشنهاد اعتبار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست