اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

اردوغان اعلام کرد که مسئله ای به نام مسئله کرد در ترکیه وجود ندارد و وقتش را با این چیز ها هدر نخواهد داد.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، و رئیس حزب عدالت و توسعه (AKP) که همچنان در نیویورک به سر می برد اعلام کرد که مسئله ای به نام مسئله کُرد نداریم و آن مسئله خیلی پیشترها حل شده است. او گفت وقتش را برای این چیزها حرام نخواهد کرد.

اردوغان که در یک نشست خبری در بین خبرنگارهای خودی در «خانه تُرک» شرکت کرده بود، در واکنش به بحث های اخیر فضای سیاسی ترکیه درباره «مسئله کُرد» با لحنی تمسخر آمیز گفت: «حیف است که وقتمان را برای چنین چیزی تلف کنیم. این که راه حل در امرالی هست یا نه، مشکل اپوزیسیون است. بگذارید آنها وقتشان را پای این بگذارند که راه حل نزد HDP [حزب دموکراتیک خلق ها] هست یا نه…»

اردوغان افزود: «ما می گوییم که در حال حاضر ائتلاف جمهور (ائتلاف حاکم) تنها نقطه حل این مسئله است، و این ما هستیم که داریم برای حل آن تلاش می کنیم. زیرا که در کتاب ما همبستگی و برابری و برادری وجود دارد و اینگونه در حال ادامه این مسیر هستیم.»

رئیس جمهور ترکیه باز با لحنی تمسخر آمیز ادامه داد: «می گویند که مسئله کرد وجود دارد… فلان و بهمان وجود دارد… ما در ترکیه مسئله ای به نام مسئله کُرد نداریم. ما خیلی پیشتر ها این مسئله را حل کردیم، از آن عبور کردیم و بستیم و کنارگذاشتیم. اگر کسی هست که به همبستگی و برابری و برادری اعتقاد دارد بفرماید بیاید همه در کنار هم حرکت کنیم.»

لازم به یادآوری است در پی انتشار سخنانی از کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق (CHP) که گفت راه حل مسئله کرد نزد نهادی مشروع مانند HDP است، از یک هفته پیش تا کنون بحث های زیادی پیرامون این موضوع در فضای سیاسی ترکیه شکل گرفته است. بسیاری از رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی درباره مسئله کرد سخن گفته اند. با این همه اردوغان امروز وجود چنین مسئله ای را در ترکیه انکار کرد.

احمد ترک سیاستمدار کهنه کار اهل ترکیه پس از۵۰ سال تلاش و مبارزه برای احقاق حقوق کردها، ترکیه را در بدترین دوران تاریخ خود می بیند.

به گزارش کردپرس، احمد ترک یکی از مهمترین نام های سیاست معاصر ترکیه که ۵۰ سال از حیاتش را برای حل مسئله کرد و دفاع از حقوق کردها اختصاص داده است در یک گفتگوی تصویری با بیانت درباره حل مسئله کرد و پایان مذاکرات صلح گفتگو کرده است. مذاکراتی که گفته شد پرونده آن را در «یخدان» گذاشته اند. او گفت که ترکیه را در بدترین نقطه تاریخی خود می بینید.

احمد ترک در واکنش به سخنان اخیر کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق (CHP) که اخیرا گفته بود حل مسئله کرد در گرو مذاکره با حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به عنوان یک نهاد قانونی و مشروع است، گفت این سخنان را «مثبت» ارزیابی می کند. او تاکید کرد که «مسئله کرد تنها مسئله کردها نیست بلکه زمانی که کردها در معرض آسیب باشند، همه مردم ترکیه آسیب می بینند و دموکراسی نیز از بین می رود.»

ترک با بیان این که در حال حاضر مخاطبی برای گفتگو درباره مسئله کرد وجود ندارد، گفت: «اگر وجود داشت اکنون این مسئله به یک “دمل چرکی” تبدیل نشده بود. شما در حالی که در تلاش برای حل مسئله کرد و مذاکره هستید، همزمان باید تلاش کنید تا مخاطبی برای این مذاکرات بیافرینید.
وقتی ما کسی را نداریم که این را بفهمد و بپذیرد که “کردها زبان و فرهنگ خود را دارند و می خواهند این به رسمیت شناخته شود”، پیدا کردن مخاطبی برای مذاکره دشوار است.
حالا هم ما نمی دانیم که اپوزیسیون ترکیه تا چه حد آزادی ها و حقوقی را که می خواهیم به رسمیت شناخته و مطالبه خواهد کرد. ما نمی دانیم که تغییر چه زمانی در ترکیه رخ خواهد داد.»

او ادامه داد: «کسانی که می گویند برای رسیدن به آینده ای دموکراتیک مجادله می کنند باید به طور روشن  و واضح نظرات خود را درباره حقوق بشر، دموکراسی و مسئله کرد بیان کنند و بگویند که دقیقا در این موارد می خواهند چه کار کنند.»

احمد ترک با اشاره به وجود گروه های ملی گرا در هر دو ائتلاف حاکم و اپوزیسیون گفت: «از این سو MHP شریک AKP در ائتلاف حاکم است، از سوی دیگر حزب خوب شریک CHP در ائتلاف اپوزیسیون است. این دو حزب در شرایطی نیستند که بتوانند خواسته های مشروع کردها را بپذیرند. درست است که برخی دموکرات ها در CHP حضور دارند اما ما نباید وجود گروه های ملی گرا را در داخل این احزاب و ائتلاف ها فراموش کنیم.»

ترک با اشاره به دورانی که نماینده مجلس بود، گفت: «ما اگرچه سیاست های CHP را از نزدیک تعقیب می کردیم اما هیچ رویکرد روشن و پیگیرانه ای درباره حل مسئله کرد از آنها ندیدیم. ما ندیدیم که آنها پروژه ای جدی برای حل مسئله کرد، حقوق بشر و دموکراسی به راه بیاندازند.»

احمد ترک درباره رابطه بین مسئله کرد و احقاق دموکراسی در ترکیه گفت: «کردها خواست هایی دارند. آنها خواستار این هستند که آزادانه زبان و هویت خود را زیست کنند. اما این تنها مسئله کردها نیست. این مسئله همه مردم ترکیه است. اگر کردها نتوانند راهی برای آینده دموکراتیک بگشایند، مردم ترکیه هم نمی توانند به دموکراسی دست یابند. به عبارت دیگر مسئله کرد ربط مستقیمی با برقراری دموکراسی در ترکیه دارد. مبارزه ما باید در جهت این باشد که کشوری عاری از تبعیض ایجاد کنیم. مسئله این است که کردها به عنوان یک تهدید بالقوه به شمار می روند. یعنی در هر کجای کردستان که بخواهند برای خود جایگاهی طلب کنند، فورا از آن پیشگیری می شود.»

او افزود: «کردها از اقوام مهم خاورمیانه هستند. بیش از ۴۰ میلیون جمعیت دارند. طبیعی است که همه آنها را به عنوان تهدیدی علیه خود ببینند. ترکیه می توانست در اطراف ارزش های مشترک دیالوگ خوبی با کردها برقرار کند، دیگران هم همینطور. اما متاسفانه این اتفاق رخ نمی دهد زیرا به این موضوع به عنوان مسئله بقا نگاه می شود. اشتباه اینجاست؛ کردها نه دشمن مردم ترکیه و نه دشمن مردم دیگر هستند. آنها تنها خواستار زندگی با عدالت و برابری و آزادی هستند.»

سیاستمدار کهنه کار ترکیه در ادامه با اشاره به قابلیت ریسک پذیری پایین سیاست مدارها در ترکیه در قبال مسئله کرد گفت: «متاسفانه امروز سیاست بر اساس حساب و کتاب های منفعت پرستانه است. سیاسیون فکر می کنند که “اگر درباره کردها نظر واضحی بدهم، بخش ملی گرا مرا کنار خواهد گذاشت و من آرای خود را از دست خواهم داد”. در حالی که دفاع از حق وظیفه کسانی است که به دموکراسی ایمان دارند.
حزب اصلی اپوزیسیون باید از این فکر عبور کند که “مردم ترکیه ملی گرا هستند و من ممکن است آرای ملی گراها را از دست بدهم.”در صورتی که اپوزیسیون از این مرحله عبور کند آن وقت کردها هم می توانند تصمیم بگیرند که برای رسیدن به دموکراسی در کنار چه کسی قرار بگیرند.»

ترک با اشاره به شرایط سیاسی حال حاضر ترکیه گفت: «با این وضعیت که توسط حکومت ایجاد شده، کردها نه دیگر مذاکره ای با AKP خواهند داشت و نه آینده ای. این که کردها فکر کنند که “خوب، حتی اگر کسی با ما همراه نشود، ما به عنوان کرد وظیفه خود را به جا خواهیم آورد” مگر تا کجا می تواند ادامه یابد؟ مگر این برای حل مسئله کرد کافی است؟
ما در انتخابات محلی از اپوزیسیون حمایت کردیم. بدون حمایت ما آنها نمی توانستند در ۱۰ تا ۱۱ استان پیروز شوند. با این حال حزب اصلی اپوزیسیون باید پروژه های خود را برای آینده آشکار کند و این همان چیزی است که کردها از آن انتظار دارند. این “فردا چه خواهیم کرد” را بگذارید در کوزه آبش را بخورید. این وعده ها هیچ مشکلی را حل نمی کند.»

سیاستمدار پیشکسوت، در “جمع بندی این که از ۵۰ سال مبارزه سیاسی به چه نتیجه ای رسیده است” گفت: «اصلا نمی شود گفت که این کشور توانسته باشد ذره ای از جهت دموکراسی متحول شده باشد. هر دوره ای مسئله های خود را دارد اما این کردها هستند که در تمام ادوار بیشترین آسیب ها را متحمل می شوند. وقتی کودتا می شود بیشترین هزینه را کردها می دهند. وقتی حکومت های نژادپرست بر سر کار می آیند باز هم به سمت کردها نشانه گیری می شود.
به عبارت دیگر تا زمانی که مسئله کردها حل نشود، هیچ پیشرفتی از نظر دموکراسی نه برای کردها و نه برای ترک ها محقق نخواهد شد و لاجرم همیشه به عقب باز می گردند.
وقتی به ۵۰ سال اخیر ترکیه نگاه می کنم، درست است که هرگز نا امید نبوده ایم اما نمی توانم بگویم که خیلی خوشحالیم. زندگی ای سراسر رنج…»

ترک در آخر با مقایسه بین دوران معاصر ترکیه با دوران کودتای ۱۲ سپتامبر گفت: «اگر نهادهایی که باعث ایجاد موازنه دموکراتیک می شوند سکوت کنند یعنی دموکراسی به پایان رسیده است. امروز نظام پارلمانی از بین رفته و همه حقوق و آزادی ها کنار گذاشته شده اند. ترکیه بر اساس احکام یک نفر اداره می شود. بنابراین در بدترین دوران تاریخی ترکیه به سر می بریم.
حتی در دوران ۱۲ سپتامبر هم همه قضات تسلیم بی عدالتی حاکم نشدند و برخی از آنها بر اساس وجدان خود عمل کردند. – حالا وقتی پای کردها در میان است نمی توانیم بگوییم که قوه قضاییه در هیچ دوره ای بی طرف بوده است. – اما بالاخره یک سری شرایط حقوقی در نظر گرفته شدند.»

او افزود: «شما امروز به هر پرونده قضایی که نگاه کنید خواهید دید که بر اساس خواست سیاسیون انجام شده است. مثلا پرونده کوبانی توسط سیاسیون تشکیل شده است. حتی کار ترکیه به جایی رسیده است که این دادخواست توسط دادستانی هم تهیه نشده است. در دوره ای هستیم که همه به نفع سیاستمداران و قدرت حاکم موضع گیری می کنند. از این نظر در بدترین دوران تاریخ ترکیه هستیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست