اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : معاون اول رییس جمهوری با بیان این که توجه و رسیدگی به مسایل و مطالبات جامعه اهل سنت ضروری است، تاکید کرد: دولت هیچ محدودیتی برای انتصاب مدیران از جامعه اهل سنت ندارد.به نقل از ایرنا؛ اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توجه و رسیدگی به مسایل و مطالبات جامعه اهل سنت گفت: تمام مردم ایران اعم از مذاهب و اقوام مختلف باید از حق و حقوق یکسان متناسب با جایگاه و شایستگی‌های خود برخوردار باشند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به پاسخ مقام معظم رهبری به نامه (مولانا عبدالحمید) امام جمعه اهل سنت زاهدان در خصوص حق و حقوق جامعه اهل سنت اظهار داشت: مقام معظم رهبری در پاسخ به این نامه تأکید کردند که اهل سنت در برخورداری از حقوق با سایر مردم فرقی ندارند و باید از تمامی امکانات بهره مند باشند.

جهانگیری افزود: رهبر معظم انقلاب در این نامه تصریح کردند همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند.

او همچنین با اشاره به مطالبه اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی مبنی بر توجه به اقلیت‌ها در انتصاب مدیران کشور خاطرنشان کرد: دولت تاکنون افرادی را از جامعه اهل سنت در جایگاه‌هایی همچون فرماندار و سفیر و معاون وزیر منصوب کرده است و از عملکرد آنها نیز رضایت داشته است. دولت به لحاظ اداری هیچ محدودیتی برای انتصاب معاونین وزیر و سایر مدیران از جامعه اهل سنت ندارد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با تأکید بر اینکه استان‌های مرزی از مهم ترین استان‌های کشور هستند، خاطرنشان کرد: توسعه استان‌های مرزی باید یکی از مهم ترین و راهبردی ترین برنامه‌های کشور باشد چرا که این رویکرد تأثیر مهمی در زندگی مردم آن استانها و امنیت مرزهای کشور خواهد داشت.

او افزود: ‌مرز می‌تواند یکی از نقاط و کانون‌های توسعه باشد و لازم است ضمن ساماندهی مرزها، برای افزایش مبادلات تجاری و تجارت مرزی در استان‌های مختلف کشور برنامه ریزی و تلاش کنیم.

جهانگیری با تأکید بر ضرورت ساماندهی کوله بری تصریح کرد: مشاهده کولبران بسیار دردآور و نگران کننده است و باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا با ساماندهی فعالیت‌های تجارت مرزی، هم کوله بری ساماندهی و هم معیشت و زندگی مردمی که از این راه امرار معاش می‌کنند، تأمین شود.

حجت الاسلام  علی یونسی مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی نیز در این جلسه با بیان اینکه معمولاً استان‌های مرزی کشور از محرومیت رنج می‌برند، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به این استان‌ها تأکید کرد.

یونسی افزود: لازم است با اتخاذ تصمیمات شجاعانه نسبت به انتصاب مدیران کشور از میان اهل سنت و اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی اقدام کنیم و افراد شایسته و توانمند را به کار گیریم.

در این جلسه که معاون رییس جمهوری در امور مجلس نیز حضور داشت، اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی از ضعف عملکرد رئیس جمهور و هیات دولت دربکارگیری نیروهای متخصص کُرد و اهل سنت در پست های مدیریتی کلان و میانی کشور انتقاد کرده بودند.

 گلایه شدید فراکسیون اهل سنت مجلس

در این دیدار که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، جلال محمودزاده نماینده مهاباد و رئیس فراکسیون اهل سنت ضمن ابراز گلایه شدید از وضعیت معیشتی مردم خصوصا در شهرهای مرزی و مناطق کوردنشین و اهل تسنن کشور اظهار داشتند چندین بار در جلسات حضوری در مجلس و در سایر نهادها این موضوعات را با رئیس جمهور و هیأت دولت در میان گذاشته اند و حتی بارها در خصوص عدم استفاده مناسب از نیروهای متخصص کورد و اهل سنت در پست های مدیریتی کلان و میانی گلایه خود را طرح نموده اند اما متاسفانه بنا به دلایلی نامعلوم تا کنون اقدامی در خور شأن از سوی دولت صورت نگرفته است.

وی همچنین در ادامه بیان داشت ؛ ضروری است که حداقل در زمان باقی مانده از عمر دولت فعلی، رئیس جمهور و معاون اول ایشان به این قول ها و شعارهای خود جامعه عمل به پوشانند.

شایان ذکر است در این جلسه، معاون امورمجلس و دستیار ویژه اقوام و مذاهب رئیس جمهور نیز حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست