اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :   “باز آمد؛ بویِ ماهِ مدرسه، بوی بازی های راهِ مدرسه” ترانه ای که همه دانش آموزان بخصوص دهه شصتی ها از ان خاطره دارند و آنان را به یاد کیف، کفش، دفترو کتاب با بوی نُو و هیاهوی تازه شدن دیدارهای هم مدرسه ای ها و برپاهای معلم ها می اندازد اما امسال نه تنها مدرسه ها زودتر شروع بکار کردند که متفاوت ترین شروع سال تحصیلی قرن در ایران رقم خورد.

والدین نگران از ابهامات تغییرات ناگهانی آموزش و پرورش برای حضور همگانی دانش آموزان در مدارس و نحوه آموزش آنان و معلمان و مدیرانی که سخت در تلاش برای راضی نگهداشتن خانواده ها، ستاد کرونا و مدیریت آموزش و پرورش بودند.

با آغاز سال تحصیلی در آذربایجان غربی و شهر ارومیه همچون سایر نقاط کشور، دغدغه والدین چگونگی رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی در مدارس با وجود نبود زیرساختها و نگرانی معلمان و مدیران از ارتقا نیافتن کافی سامانه شاد در زمان تعطیلی مدارس و نیز کنترل سخت کودکان ابتدایی در رعایت پروتکل های بهداشتی تنها بخشی از مطالبات مطرح شده از سوی والدین و کادر آموزشی با بازگشایی مدارس بوده است.

ای کاش در مدت تعطیلی مدارس، مسئولان به فکر درست کردن زیر ساختهای آموزش مجازی بودند

جابری یکی از والدین منتظر در مقابل مدرسه فرزند ۱۵ساله اش با بیان اینکه از اسفند ماه فرزندش را از رفت و آمد در کوچه و خیابان و بازی با هم سن و سالهایش محروم کرده، به ایسنا گفت: باورم نمی شود در این شرایط فرزندم را به مدرسه فرستادم اما آموزش مجازی هم چنگی به دل نمی زد.

وی ادامه داد: ای کاش در مدت تعطیلی مدارس، مسئولان به فکر درست کردن زیر ساختهای آموزش مجازی بودند تا مجبور نشویم فرزندانمان را به مدرسه روانه کنیم.

مادر یکی دیگر از دانش آموزان افزود: برخی اقوام امسال فرزندانشان را به مدرسه نمی فرستند و اعتقاد دارند جان فرزندانشان مهمتر از تحصیل است اما فرزندم زیر بار نرفت و امروز به مدرسه آمد که من و پدرش نگرانیم. از بی برنامگی مدارس گلایه مندیم، چرا که تکلیف ما رو مشخص نمی کنند برنامه به چه نحو است.

در حالی که هم همه والدین در مقابل مدرسه نظر هر عابری را به خود جلب می کرد، کادر مدرسه سعی می کرد با نرم خویی آنها را روانه منزل کنند.

سامانه شاد نیازمند ارتقاست

معلم یکی از مدارس ابتدایی در ارومیه در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شرایط سختی در پیش روست، معتقد است: اگرچه تاکیدات بر رعایت اصول بهداشتی و ماسک است اما برگزاری کلاس حضوری و انتظار رعایت پروتکلها آن هم در بین دانش آموزان ابتدایی سخت است، چون کنترل دانش آموزان در این سنین کار سختی است؛ همگی بازیگوش هستند و دائم باید یک نفر بالای سرشان تذکر دهد.

وی استفاده از آموزش مجازی را راهکار بهتری عنوان کرد و افزود:  کلاس مجازی که معلم بتواند با استفاده از امکان ویدئو کنفرانس همزمان با دانش اموزان ارتباط داشته باشه قطعا می تواند مفید باشدولی هنوز در برنامه شاد این امکان به خوبی فراهم نشده است و نیازمند ارتقاست.

آموزش مجازی برای دانش آموزان با پایه ضعیف کارایی ندارد

یک معلم باسابقه دیگر با اشاره به اینکه مقرر شد با ۲۰درصد دانش آموزان کار شود و مابقی مجازی از آموزش ها استفاده کنند، به مشکلات آموزش مجازی طی سال تحصیلی گذشته اشاره کرد و افزود: لازمه کارایی آموزش مجازی، آماده بودن زیرساخت هاست و از طرفی هم برای دانش آموزانی با پایه ضعیف کارایی چندانی ندارد.

وی ادامه داد:  تهیه گوشی هوشمند برای همه خانواده ها آن هم در مناطق محروم بسیار سخت و علنا غیر ممکن است چرا که شاگردانی طی سال تحصیلی گذشته داشتیم که امکان تهیه گوشی برایشان فراهم نشد.

این معلم ابتدایی گفت:  آموزش حضوری بسیار کارآمد تر است اما به شرط رعایت پروتکلها که آن هم به سختی رعایت می شود.

وی از نبود برنامه ریزی مدون با علم به اینکه کرونا فعلا در کشور جولان می دهد گلایه مند شد و گفت:  تقریبا هرروز یک بخشنامه جدید برای نحوه برگزاری کلاس ها اعلام می شود که نتیجه ای جز سردرگمی معلم، دانش اموز و اولیا و کلا سیستم مدرسه ندارد.

رعایت صحیح پروتکل در مدرسه نیازمند بودجه کافی است

مدیر یک مدرسه متوسطه نیز با اشاره به اینکه برای سه وضعیت مختلف از مدتها پیش برنامه ریزی شده است، به ایسنا گفت: کنترل شرایط سخت است و هرروز جوابگوی سوالات متعدد و سردرگمی والدین بودیم.

این مدیر مدرسه ادامه داد: علاوه بر بودجه ای که آموزش و پرورش در اختیار مدرسه قرار داد با کمک خیرین توانستیم دستگاه تب سنج و ضدعفونی کننده  خریداری کنیم اما منطقه ما جز مناطق محروم شهر است و حتی در تهیه اقلام تحصیلی با دانش آموزان مدارا می کردیم و حال با این شرایط، تهیه ماسک و دستکش برای برخی خانواده ها هزینه بر است.

وی ادامه داد: رعایت صحیح پروتکل در مدرسه هم نیازمند بودجه کافی است و این امر با بودجه محدود برای یک سال تحصیلی مدرسه با ۴۵۰ دانش اموز عملا بی فایده است و باید فکر اساسی شود.

در شرایط کرونایی هیچ دانش آموزی از تحصیل باز نمی ماند

محمدی مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز در حاشیه سی و چهارمین اجلاس سراسری روسای آموزش و پرورش در گفت و گویی خبری با بیان اینکه با تدابیر اندیشیده شده در شرایط کرونایی هیچ دانش آموزی در استان از تحصیل باز نمی ماند، بیان کرد: برای آغاز سال تحصیلی سه سناریو تعریف شده است که شامل وضعیت سفید، زرد و قرمز است.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی اضافه کرد: در حالت سفید همه چیز عادیست و آموزش هم به صورت عادی اتفاق خواهد افتاد. در شرایط زرد، دانش آموزان در کلاسهایی با  تراکم کمتر و با تمهیداتی که مدرسه انجام می دهد و  بسته به فضای مدرسه و فضای کلاس به مدت ۲ روز در هفته در مدارس حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در حالت قرمز تمامی آموزش ها به شکل مجازی خواهد بود، اضافه کرد:  نحوه آموزش در مدارس را باید دانشگاه علوم پزشکی یا ستاد کرونا تصمیم گیری، اعلام و اطلاع رسانی کند.

محمدی با اشاره به اینکه تمامی موارد بهداشتی در فضای فیزیکی مدارس پیش بینی شده است، گفت: معلمان و کادر اجرایی موظف هستند همه  پروتکل های بهداشتی را رعایت و از ماسک استفاده کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان ادامه داد: کاری نخواهیم کرد به خاطر آموزش، سلامت دانش آموزان دچار مخاطره شود یا به خاطر سلامت، در آموزش دانش آموزان دچار کم کاری شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست