اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  رییس دادگستری مهاباد گفت: تحقیقات در خصوص اتهامات شوراهای پنجم و ششم شهر مهاباد ادامه دارد و تا تکمیل نشدن پرونده بازپرس کیفر خواست صادر نمی کند.

جواد بنایی درنشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه در جمع خبرنگاران این شهرستان ضمن تسلیت و گرامیداشت شهادت شهید بهشتی و یارانش از ادامه تحقیقات در خصوص پرونده شورا های پنجم و ششم شهر مهاباد خبر داد و گفت: تحقیقات همچنان ادامه دارد و تا تکمیل نشدن پرونده بازپرس کیفر خواست صادر نمی کند.

او ادامه داد: کیفر خواست پرونده شورا و شهرداری ارومیه با تمرکز بازپرس اعلام شد، اما پروسه مربوط به شوراهای شهر مهاباد هنوز به حصول نتیجه نرسیده است.

تدوام عملیات آزادسازی اراضی حاشیه سد مهاباد

رییس دادگستری مهاباد در ادامه از تدوام عملیات آزادسازی حریم و تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه سد این شهرستان خبر داد و گفت: آزادسازی اراضی ملی به عنوان یکی از مطالبات مردم توسط مراجع قضایی از ابتدای خردادماه سال جاری آغاز شده است و تداوم خواهد داشت.

او افزود: برخی بهره برداران در حاشیه سد مهاباد اقدام به تغییر کاربری و گروهی نیز خارج از مجوزهای صادره برای آنها اقدام به تصرف و ساخت و ساز کرده اند که با این موارد برخورد قانونی خواهد شد.

فرصت ٢ ماهه به ادارات مهاباد برای برخورد با متصرفان حاشیه سد

رییس دادگستری مهاباد با اشاره به کم کاری های صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: در جلسه شورای فرعی حفاظت از بیت المال با محوریت آزادسازی حاشیه سد مهاباد در این شهرستان، یک فرصت ۲ ماهه برای ادارات ذیربط در این تصرف ها داده شده است تا با این تصرفات و ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد لازم را انجام دهند

بنایی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه هزینه های تخلف و جرم در قانون با اینگونه تخلفات پایین است از اینرو نمایندگان مجلس باید با بازنگری در این مورد جرایم تعیین شده را افزایش دهند.

افزایش ۱۱ درصدی میزان پرونده های ورودی به دادگستری مهاباد

او با اشاره به عملکرد دادگستری مهاباد بیان کرد: در سال گذشته میزان ورودی پرونده ها به دادگستری این شهرستان ۴۷ هزار و ۵۷۰ فقره بود و مقایسه سه ماه اول ١۴٠٠ با سه ماهه سال جاری از افزایش ۱۱ درصدی میزان پرونده های ورودی خبر می دهد.

جواد بنایی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۱۴ هزار پرونده به شورای حل اختلاف در مهاباد اجرا داده شده اند، ادامه داد: در سال گذشته ١٠ هزار و ٣۴۴ فقره پرونده ورودی دادگستری مهاباد بود که این میزان در سال جاری به ۱۱ هزار و ۴۶۵ فقره افزایش یافته است که تا کنون ١١ هزار و ١۶۵  مورد از آنها تعیین تکلیف شده اند.

 رئیس دادگستری مهاباد در خصوص آمار مربوط به پزشکی قانونی نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ در بخش معاینات بالینی ۱۳۶۱ مورد نزاع،  ٨۴۵ مورد تصادفات، ۲۰۲ مورد حادثه کار و ۱۵۴۸ مورد سایر موارد بودند.

 او با اشاره به معاینات اجساد در پزشکی قانونی نیز افزود: ۶۲ فقره تصادفات فوتی، ۶ حادثه کار منجر به فوت، ۲۴ فقر خودکشی، ۴ فقره قتل بودند که در پزشکی قانونی سال گذشته بررسی شده‌اند.

افزایش ۷۱ درصدی تصادفات فوتی‌ در مهاباد/ کاهش نزاع در بهار امسال

او با اشاره به تغییر محسوس افزایش ۷۱ درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات در مهاباد گفت: این نسبت متاسفانه در سه ماهه اول سال گذشته، ۱۴ مورد بوده و بهار امسال به ۲۴ مورد افزایش یافته است لذا متولیان راه و شهرسازی و ایمنی جاده و خودرو می طلبد که نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

بنایی گفت: خوشبختانه آمار نزاع در مقایسه بین بهار ۱۴۰۰ و بهار سال جاری کاهش یافته است و سایر موارد تغییر محسوسی نداشته اند.

سرقت و کلاهبراری؛ بالاترین عناوین شکواییه

او با اشاره به فراوانی پرونده های وارده به افزود: در سال قبل بالاترین عنوان شکواییه مربوط به کلاهبرداری و انتقال مال غیر با یک هزار و ۲۵۴ مورد بعد از آن ضرب و جرح و سرقت بوده است. همچنین ٧۴۴ فقره هم شکواییه به خاطر تهمت و افترا بوده که آمار بالایی به شمار می رود.

بنایی ادامه داد: از سویی دیگر در سال جاری بالاترین عنوان شکواییه مربوط به سرقت  با ٢۶۶ فقره بوده است  و خوشبختانه آمار موضوعات کیفری رو به کاهش بوده است.

٩٠ درصد اراضی دولتی مهاباد سند دار شده اند

رئیس دادگستری مهاباد گفت: ٩٠ درصد اراضی دولتی مهاباد سند دار شده اند و در طرح کاداستر نیز ۵۰ درصد اراضی حد نگاری و موفق به دریافت سند تک برگ شده‌اند.

 او با اشاره به اهمیت طرح کاداستر و تعیین حد و حدود اراضی  تصریح کرد: با تهیه سند تک برگ  بسیاری از مشکلات حقوقی مربوط به حد و حدود اراضی برطرف خواهد شد و مشکلات موجود به دلیل قدیمی بودن اسناد سبب اختلاف بین مالکان می شود، با اجرای این طرح به حداقل کاهش پیدا می کند.

زندان مهاباد قدیمی و دارای ظرفیت محدود است

رئیس دادگستری مهاباد همچنین در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندانها بیان کرد: زندان مهاباد در حال حاضر یک زندان قدیمی محسوب می‌شود و ظرفیت آن محدود است، لذا کاهش جمعیت ورودی به زندان‌ها به جدیت انجام خواهد شد و همین مورد اهمیت احکام جایگزین حبس و استفاده از پایبند های الکترونیک را می طلبد که در این خصوص شهرستان مهاباد دارای رتبه مطلوبی در سطح استان است.

رهایی از قصاص بعد از ٧ سال حبس در مهاباد

رئیس دادگستری مهاباد همچنین در ادامه از گذشت از قصاص بعد از ۷ سال تحمل یک زندانی در مهاباد خبر داد و گفت: به دلیل وجود مشکلاتی که در پرونده وجود داشت اجرای حکم قصاص به تعویق افتاد و در نهایت با همت شورای حل اختلاف دادگستری ،هسته‌ های بخشایش در نهایت اولیای دم رضایت دادند و قرار است پس از طی مراحل اداری این فرد پس از ۷ سال از زندان آزاد شود.

راه‌اندازی ملاقات الکترونیکی زندانیان در مهاباد

 رییس دادگستری مهاباد از راه‌اندازی ملاقات الکترونیکی زندانیان در مهاباد برای اولین بار در سطح استان خبر داد.

جواد بنایی گفت: زمستان سال گذشته برای اولین بار در استان ملاقات زندانیان در بستر فضای مجازی فراهم شد که این مهم به دلیل مشکلات متعدد و طولانی بودن مسیر از سایر شهرستان ها به مهاباد برقرار شده تا خانواده ها بتوانند از طریق فضای مجازی با زندانیان ملاقات کند.

 او با اشاره به جشن گلریزان برای زندانیان جرایم غیرعمد نیز بیان کرد: در جشن گلریزان رمضان امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در مهاباد جمع‌آوری شد زمینه آزادی ۵ زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرد.

 بنایی گفت: مهاباد بعد از از مرکز استان بالاترین مبلغ جمع آوری شده برای گلریزان زندانیان را دارد که باید از این ظرفیت خیرین قدردانی شود.

رییس دادگستری همچنین از راه‌اندازی دفتر خدمات قضایی در زندان مهاباد خبر داد و تاکید کرد: این موضوع بسیار به زندانیان بسیار کمک کرده و آنها می توانند از طریق این دفتر به روند رسیدگی پرونده خود مطلع شوند. همچنین واحدهای قالی بافی و صنایع دستی در زندان راه اندازی شده و تلاش ما بر این است تا در زندان اشتغال زایی برای زندانیان فراهم شود تا آنها بعد از آزادی بتواند به درآمدزایی اقدام کنند.

به گزارش کردپرس ؛  یکم تا هفتم تیرماه هر سال در کشور به مناسبت شهادت دکتر بهشتی و یارانش به عنوان هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست