اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  نامدیریتی ها، در عرصه مرغ، کم نبود و حالا وجود تخم مرغ هم در سفره مردم تهدید می شود. با ادامه گرانی این کالای پروتئینی در آذربایجان غربی ۱۰۰ تن تخم مرغ وارداتی برای ایجاد ثبات در بازار توزیع شد. اما آیا این راهکارهای موقتی می تواند جوابگوی حذف یارانه نهاده های دامی و افزایش قیمت تخم مرغ باشد؟

به گزارش خبرنگار کردپرس، در یک ماهه اخیر افزایش قیمت تخم‌مرغ در آذربایجان‌غربی و فروش با قیمت های سلیقه ایی باعث نابه سامانی بازار این کالای اساسی شد. جهت کنترل، تعدیل و ثبات قیمت تخم مرغ، جهاد کشاورزی ورود کرد و قرار شد؛ فروش تخم مرغ، در کنار دیگر اقلام اساسی و مورد نیاز مردم از طریق تعاون روستایی استان با مشارکت فروشگاه های اینترنتی به صورت اینترنتی توزیع می شود!

این مسئله در پی انتشار اخبار حذف یارانه ۴۲۰۰ تومانی برای خوراک دام و طیور از ابتدای دی ماه شکل گرفت و همچنان ادامه دارد. اتحادیه داران مرغ تخم گذار معتقداند؛ در صورتی که دولت نهاده های دامی را به مرغداران بدهد، قیمت تخم مرغ نیز به نرخ قبلی خود برمی گردد.

در حال حاضر قیمت این کالای پروتئینی از سوی مرغداران افزایش یافته و پیش بینی می شود در صورت حذف کامل یارانه واردات خوراک طیور، قیمت تخم مرغ تا ۶ برابر هم  افزایش پیدا کند!

با ادامه گرانی تخم مرغ، جهاد کشاورزی آذربایجان غربی؛ از توزیع ۱۰۰ تن تخم مرغ وارداتی برای ایجاد ثبات و تعادل در بازار استان خبر داد. راهکاری موقتی که مطمئنا نمی تواند در دراز مدت پاسخگو باشد و ممکن است زمینه شکل گیری بازار سیاه و حتی صف تخم مرغ را هم همچون دیگر کالاهای اساسی در استان شکل دهد.

 نادر رحیمی، سرپرست معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی آذربایجان غربی در این باره می گوید: در ماه‌های گذشته مشکلاتی همچون نرسیدن به موقع نهاده‌ها و همچنین تغییر نیافتن قیمت مصوب تخم‌مرغ، علیرغم افزایش قیمت نهاده‌های تولید موجب نوسان قیمتی در بازار تخم مرغ شد.

رحیمی ادامه می دهد: طی دو هفته اخیر ۱۰۰ تن تخم مرغ وارداتی در راستای تنظیم بازار استان از طریق شرکت پشتیبانی امور دام  به مباشری اتحادیه سازمان تعاون روستائی استان از تهران خریداری و در سطح شهرستانهای استان به قیمت مصوب هر شانه ۴۳ هزار تومان توزیع شد و این روند ادامه دارد.

او تاکید می کند: واردات مقطعی، کمک مناسبی برای بازار این محصول بوده است و بر کاهش روند قیمت این محصول در بازار تاثیر گذار است .

گفته می شود؛ طبق نرخ مصوب قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان و برای مصرف کنندگان کیلویی ۲۲ هزارو ۵۰۰ تومان و هر عدد تخم مرغ برای مصرف کنندگان یک هزارو ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

اما این تلاش های موقت شاید تا مدتی به ثبات بازار کمک کند اما در صورت گران شدن نهاده های دامی، احتمال افزایش قیمت مصوب تخم‌مرغ، هم دور از انتظار نیست.

نامدیریتی ها، در عرصه مرغ کم نبود که حالا وجود تخم مرغ، این کالای پروتئینی هم در سفره مردم تهدید می شود. مردم باید منتظر بمانند تا دولت نهاده های دامی را به مرغداران بدهد و آنها هم مرحمت کرده و قیمت تخم مرغ را به نرخ قبلی برگردانند! موردی که پیش بینی آن چندان محتمل نیست و به احتمال زیاد باید منتظر بازی گرانی این کالا هم باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست