اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  اطاله فراوان در تکمیل پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهری ماکو، دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا را با بحران جدی زیست محیطی روبه رو کرده و اخیرا وعده تخصیص و دریافت تسهیلات هزار میلیاردی جهت اتمام این طرح حیاتی و ٢۴ ساله داده شد!

به گزارش خبرنگار کردپرس، شهرستان ماکو، به عنوان دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا، دهه ها است که فاقد تصفیه خانه فاضلاب شهری است و در نبود این سامانه حیاتی، فاضلاب شهری به رودخانه «زنگمار» می ریزد! رودخانه ایی که در عین حال منبع آب اراضی کشاورزی و دامداری هم هست و اکنون حیات و بهداشت مردم را فاجعه ایی بزرگ تهدید می کند.

سال ها است رودخانه زیبای زنگمار، باج ندانم کاری ها و نبود اعتبار کافی برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهری ماکو را می دهد و در سایه نامدیریتی ها اکنون زنگمار به گودالی از فاضلاب تبدیل شده است.

بعد از سال ها هنوز هم هدایت فاضلاب های شهری و زباله ها در شهرستان ماکو کانالیزه نشده و تمام فاضلاب شهر ماکو در قالب بیش از ۲۰ مجرا، روانه رودخانه زنگمار می شود تا این آب در مسیر خود زمین های کشاورزی روستاهای پایین دست را سیراب کند و بازار هم این محصولات کشاورزی را به فروش برساند.

تابستان امسال نیز فرماندار ماکو با اشاره به اینکه بحث مشکلات فاضلاب شهری این شهرستان وارد بحران زیست محیطی شده‌ است، گفت: «رودخانه زنگمار وضعیت اسفناکی دارد و متاسفانه در سطح شهر در اکثر واحدهای مسکونی سرویس‌های بهداشتی وارد نهرهای عمومی می شود و این وضعیت بسیار خطرناک است».

 شهری که با وجود فعالیت سازمان منطقه آزاد و سایر ظرفیت های گردشگری ٢۴ سال است در چم و خم یک تصفیه خانه مانده است.

هر چند مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو معتقد است؛ «طولانی شدن فرایند اجرای پروژه تکمیل شبکه و تصفیه خانه فاضلاب ماکو تهدید و خطری زیست محیطی برای منطقه است اما منطقه آزاد ماکو به تکلیف خود در اختصاص زمین برای تصفیه خانه فاضلاب عمل کرده است».

طرح تصفیه خانه فاضلاب در این شهر  طی ۲ مدول از ۱۳۷۶ آغاز شد. این پروژه حیاتی، شامل ۱۱۰ کیلومتر شبکه فرعی و اصلی و ۵.٨ کیلومتر خط انتقال و یک باب تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت ۶۸۸۵ مترمکعب در شبانه روز است، ولی در همه این سال ها به علت اختصاص نیافتن اعتبار مناسب با پیشرفت ناچیزی فیزیکی ناتمام مانده است.

آبان ماه سال ٩٨، فرماندار ماکو با انتقاد از کافی نبودن اعتبار تخصیص داده شده برای فاضلاب شهری هشدار داده بود: «در صورت عدم رسیدگی، فاضلاب شهری ماکو به یک فاجعه بزرگ برای مردم منطقه تبدیل خواهد شد». اما علیرغم تهدید جدی محیط زیستی و بهداشت انسان و محیط، با گذشت دو سال هنوز هم تصفیه خانه فاضلاب ماکو تکمیل نشده است!!

تا اینکه اواخر سال ٩٩ با پیگیری های به عمل آمده سازمان برنامه و بودجه کشور با استفاده از ظرفیت قانونی ماده ۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای تکمیل پروژه تصفیه خانه فاضلاب ماکو موافقت شده بود.

بر اساس این موافقت نامه تکمیل شبکه و تصفیه خانه فاضلاب ماکو با تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد ریالی با تضمین بازپرداخت آن از سوی دولت پیش بینی و مقرر شد شرکت آب و فاضلاب استان پیگیر انعقاد تفاهم نامه مربوط به بانک عامل باشد.

اخیرا و در آبان ١۴٠٠، مسئول اعتبارات بانک صادرات کشور به منظور بررسی اختصاص اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و اتمام طرح از پروژه تصفیه خانه فاضلاب ماکو بازدید کرد تا وعده تخصیص تسهیلات هزار میلیاردی جهت اتمام یک طرح حیاتی و ٢۴ ساله ممکن شود!

سرپرست معاونت بهره برداری و توسعه فاضلاب آذربایجان غربی در این خصوص می گوید: «در جریان این بازدید اختصاص و دریافت هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب وام برای تکمیل و پیشبرد پروژه نیمه تمام تصفیه خانه فاضلاب شهرستان ماکو صورت گرفته است».

بهزاد علیزاده، با اشاره به اینکه پروژه فاضلاب از مهم ترین و اساسی ترین مطالبات مردم ماکو است، ادامه می دهد: «نبود شبکه فاضلاب شهری مهمترین مشکل ماکو است که چالش های بهداشتی و زیست محیطی فراوانی را به وجود آورده است و تامین اعتبار و اتمام کامل طرح در راستای پاسخ به مطالبات مردمی از اهمیت زیادی برخوردار است».

به گزارش کردپرس، دادستان عمومی و انقلاب ماکو تیر ماه امسال با بیان اینکه از هر موضوعی که سلامت مردم را به خطر بیندازد نخواهیم گذشت، گفته بود: اجرای طرح پروژه فاضلاب شهری ماکو در سالهای گذشته با موانعی روبه رو بوده لذا دستگاه مربوطه  گزارش مفصل و جامع و همراه با دلایل در خصوص اشخاصی که در گذشته مانع اجرای این طرح شده‌اند را به دادستانی اعلام و برای این موضوع از باب ترک فعل مدیران تشکیل پرونده داده خواهد شد و با این افراد برخورد قانونی انجام و گزارش اقدامات نیز به مردم ارائه خواهد شد.

در هر حال طولانی شدن فرایند اجرای این پروژه همچنان خطری زیست محیطی برای منطقه به شمار می رود و علاوه بر مشکلات ناشی از عدم اجرای پروژه فاضلاب شهری،‌ بخش عمده ای از روستاهایی در شهرستان پلدشت و شهر مرگلنر نیاز مبرم به تامین آب شرب دارند.

شهرستان ماکو با جمعیت صد هزار نفری واقع در مرکزیت منطقه آزاد ماکو، بعد از دهه ها فاقد تصفیه خانه فاضلاب شهری بوده با اطاله فراوان در تکمیل پروژه مربوط، همه روزه شهروندان و محیط زیست در معرض آلودگی و بیماری های گوناگون قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست