اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :   روهاوی اوغلو، تحلیلگر مسائل ترکیه معتقد است اردوغان با هدف تحکیم پایگاه رای خود و کسب حمایت دولت جو بایدن در جهت بهبود رابطه ترکیه و آمریکا اقدام به سفر به شهر کردنشین دیاربکر ترکیه کرده است.

رحب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در سفر اخیر  خود به شهر کردنشین دیاربکر، باز هم از روند صلح میان کردها و دولت ترکیه سخن گفت اما به این که می خواهد روند صلح را از سر بگیرد اشاره ای نکرد. او خود را آغازگر روند صلح معرفی کرد اما به نوشته المانیتور، مسئولیت شکست آن را به گردن پ.ک.ک و حزب کردگرای دموکراتیک خلقها انداخت. الماینتور علت بازدید اردوغان از شهر کردنشین دیاربکر را تلاش برای تثبیت پایگاه رای خود در صورت برگزاری انتخابات زودرس در ترکیه عنوان کرده است.

رها روهای اوغلو، تحلیلگر و پژوهشگر مسائل ترکیه درباره اهداف اردوغان از سفر به دیاربکر به المانیتور گفته است اردوغان از سفر به دیاربکر دو هدف را دنبال کرده است؛ تحکیم و حفظ پایگاه رای خود در صورت برگزاری انتخابات زودرس در ترکیه و کسب حمایت دولت جو بایدن برای بهبود رابطه تنش آلود ترکیه با ایالات متحده آمریکا.

او افزود: اردوغان در پی کسب حمایت مجدد کردهایست که از او روی گردانده اما هنوز در مورد حمایت از فرد دیگری تصمیم نگرفته اند. اردوغان می خواهد به آنها بگوید هنوز هم برای آغاز مجدد روند صلح اینجا هستم اما احتمالا، نمی تواند رای کردهایی که او را نمی خواهند به دست آورد. با این حال، ممکن است سرعت روند نامحبوب شدن او در این منطقه را کم کند.

این تحلیلگر یکی از علل سفر اردوغان به دیاربکر را نشان دادن اهمیت او به مسائل اقلیت ها و در راستای تاکید جو بایدن به توسعه دموکراسی در ترکیه دانست تا شاید دولت جدید آمریکا به ترمیم رابطه واشنگتن و آنکارا بپردازد. با این حال، وی تاکید کرد که هیچ نشان های دال بر آمادگی اردوغان برای از سرگیری روند صلح با کردها مشاهده نمی کند.

صدات یورتداش، نماینده کردها ترکیه در پارلمان این کشور در دهه ۱۹۹۰ نیز سفر اخیر اردوغان به دیاربکر را «سرمایه گذاری روی رای کردها» خواند اما تاکید کرد که رییس جمهور ترکیه دیگر اعتبار زیادی در میان کردها ندارد و آنهایی که برای ایجاد صلح در پروژه موصوم به « روند صلح» شرکت کردند اکنون یا در زندان هستند و یا منتظر محکوم شدن به زندان طولانی مدت و سنگین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست