اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس جمهور با اشاره به رسیدن تراز آب دریاچه ارومیه به ۵٫۳ میلیارد متر مکعب در سال جاری گفت: امروز از اینکه حال دریاچه خوب است، خوشحالیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در  مراسم ویدیو کنفرانس آیین افتتاح سد سیلوه پیرانشهر افزود: ساخت سد سیلوه در پیرانشر از طرح های مهم و تاثیر گذار دولت های یازدهم و دوازدهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است که آب را به این پهنه آبی منتقل می کند.

روحانی ابراز امیدواری کرد وضعیت دریاچه ارومیه با تکمیل و افتتاح طرح های خاص در دست اجرا به نقطه مطلوب برسد.

طرح انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه و آبیاری و زهکشی پایاب این سد از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور رییس جمهوری افتتاح شد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی روز سه شنبه در این باره گفت: انتقال آب سد سیلوه به دریاچه ارومیه از طریق احداث کانال ۲۲٫۵ کیلومتری انجام می گیرد.

فرهاد سرخوش بیان کرد: از طریق این کانال علاوه بر تامین آب کشاورزی ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی جلدیان و سروکانی، سالانه بیش از ۹۵ میلیون مترمکعب آب به پیکر نگین آبی آذربایجان سرازیر می شود.

وی در خصوص اهداف این طرح اظهار داشت: تامین آب کشاورزی هفت هزار و ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت های پیرانشهر و جلدیان، تامین سالانه ۱۸ میلیون متر مکعب آب شرب شهرستان پیرانشهر و تولید سالانه ۱۳٫۲ گیگا وات ساعت برق از جمله اهداف اجرای این طرح هاست.

وی با بیان اینکه احداث خط انتقال آب این طرح نزدیک به هشت سال پیش آغاز شده بود، اظهار داشت: پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرای این طرح سرعت یافت که هم اکنون ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به بهره برداری رسید.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از هزینه بیش از ۵۴۴ میلیارد ریالی برای طرح انتقال آب جلدیان خبر داد و افزود: دولت توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارد که امیدواریم این روند با تخصیص به موقع بودجه های مصوب ادامه دار باشد.

سرخوش، ساماندهی رودخانه ‘کانی رش’ به طول ۱۱ کیلومتر و اعتباری بالغ بر ۱۳۴ میلیارد ریال را یکی دیگر از مجموع طرح های انتقال آب جلدیان به دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: لایروبی رودخانه گدار به طول ۱۷ کیلومتر و اعتبار ۱۹۶ میلیارد ریالی از دیگر طرح های این مجموعه است.

فرماندار پیرانشهر نیز در زمینه شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد سیلوه گفت: این طرح با یکهزار و سه میلیارد ریال در چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شد که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اجرا شده است.

«سید علی ترابی» این طرح ها را از جمله دستاوردهای طلایی دولت در بخش اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: با بهره برداری از این طرح ها فرصت های جدید شغلی در منطقه ایجاد می شود و علاوه بر افزایش راندمان تولید در بخش کشاورزی، در مصرف منابع آبی نیز صرفه جویی خواهد شد.

حجت الاسلام دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران امروز /سه شنبه/ به منظور افتتاح چند طرح عمرانی، خدماتی و زیربنایی وارد فرودگاه ماکو در شمال آذربایجان غربی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست