اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استادیار دانشگاه آزاد کرمانشاه گفت: خشکسالی، بحران آب و اثرات اقتصادی منفی ناشی از آن، یک تهدید بسیار مهم برای توسعه کشور و افزایش رشد جمعیت است.

فرشید نمامیان در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: متاسفانه طی این سال ها به دلیل سوء تدبیر و حکمرانی غلط در حوزه آب، منابع زیرزمینی و دشت های حاصلخیز کشور دچار بحران شدید شده و کارشناسان بر این باورند که کرمانشاه تا ۲۰ سال آینده تبدیل به یک منطقه خشک خواهد شد.

وی افزود: کشور ما طی این سال ها دچار معضلاتی مانند پیری جمعیت، جابجایی جمعیت و کند شدن آهنگ رشد جمعیت و فرار نخبگان شده است که بخشی مهمی از این اتفاقات به دلیل بحران آب و خشکسالی و تبعات مخرب اقتصادی ناشی از آن رخ داده است.

این صاحبنظر حوزه اقتصاد با تاکید بر اینکه تمامی استان‌های کشور به نوعی گرفتار بحران آب و خشکسالی هستند در ادامه خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک استان های گیلان، مازندران و تهران – به عنوان پایتخت و مرکز سیاسی کشور – پذیرای مهاجرین زیادی از دیگر استان‌های کشور خواهند بود و این خود بحران تازه‌ای را خواهد آفرید.

این استاد دانشگاه از فقر و تنگناهای معیشتی به عنوان عامل موثر دیگر در جابجایی‌ها و کاهش نرخ رشد جمعیت دانست و گفت: متاسفانه تورم بالای اقتصادی، کاهش قدرت خرید و درآمد سرانه و گرانی روز افزون سال های اخیر، شرایط بسیار دشواری را برای قشرهای زیادی از جامعه ایجاد کرده است.

وی گفت: طبیعی است که در یک جامعه فقیر، تامین معیشت، اولویت اول است و افراد به دنبال ازدیاد نسل و تولید فرزند نیستند.

نمامیان، فراهم کردن زیرساخت های مناسب، حل معضل بحران آب و افزایش رفاه جامعه را پیش نیازهای افزایش نرخ رشد کشور دانست و تاکید کرد:  در این شرایط فعلی حتی حفظ نرخ رشد جمعیت فعلی هم دشوار است چه برسد به رشد جمعیت.

وی با تاکید بر اینکه رشد جمعیت و فرزندآوری با دستور و مصوبه میسر نیست در ادامه افزود: اگر رفاه و کیفیت زندگی افزایش یابد شود قطعا آن‌ها بهتر از هر کسی می‌تواننر برای فرزند بیشتر برنامه ریزی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست