اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رییس‌جمهور عراق سفر حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران به کشورش را بسیار مهم عنوان کرد که برای تعمیق روابط دو کشور انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، برهم صالح در جمع خبرنگاران ایرانی با بیان این که این سفر در فضای بسیار مهمی انجام می‌شود، ادامه داد: اولا و قبل از هرچیز این سفر برای تعمیق روابط میان دوکشور و دو ملت انجام می‌شود. . من حدود سه ماه پیش در تهران بودم و در آنجا رئیس جمهور روحانی و مقام معظم رهبری و دیگر مقام های جمهوری اسلامی از من استقبال کردند و ما گفت‌وگوهای طولانی و دقیق درباره اوضاع در عراق و روابط ایران و عراق و وضعیت منطقه داشتیم .

وی افزود: سفر رئیس‌جمهور روحانی برای تکمیل گفت‌وگوهای دو کشور و پیشبرد مذاکرات میان دوکشور خواهد بود. امیدواریم که بتواند ایستگاه مهمی برای تعمیق روابط میان دو کشور از جمله در مسائل اقتصادی و تاکید بر اشتراک‌های موجود میان دو کشور و مسائل امنیتی و سیاسی و همچنین از لحاظ رویکرد ما به منطقه باشد.

برهم صالح گفت: ما و ایران مرز مشترک طولانی در حدود ۱۴۰۰ کیلومتر با یکدیگر داریم و همچنین مشترکات فرهنگی ، اجتماعی ، تاریخی و دینی با هم داریم . ما دو کشور منافع مشترک بسیاری با هم داریم. منافع سیاسی می‌آیند و می روند اما اصول تاریخی و اجتماعی و فرهنگی و منافع مشترک ما ایجاب می‌کند که به فکر روابطی طولانی تر و عمیق تر با یکدیگر باشیم. ما درباره مرزها که مرزهای طولانی هم است و دیگر مشترکات فرهنگی و سیاسی گفت‌وگو خواهیم کرد. همچنین درباره روابط اقتصادی و مشترکات موجود میان دو کشور و دو ملت مذاکره خواهیم داشت.

وی درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: من این را باید بگویم که عراق بخشی از منظومه تحریم های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران نخواهد بود. شکی نیست که ما از این تحریم‌ها متاثر خواهیم شد اما قطعا جزئی از آن نخواهیم بود. عراق بر اینکه منافع ملت ایران کشور دوست و همسایه ما تامین شود اصرار دارد. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم و هر آنچه در توان داریم را به کار می‌بریم تا از سطح تنش‌ها  در این رابطه کاسته و آزارهایی که به ملت دوست ایران می رسد کاهش یابد.

برهم صالح تاکید کرد: عراق مایل است که به ملت ایران کمک کند که آزار و اذیتی که از تحریم ها می بینند کاهش پیدا کند. عراق و منطقه از این تحریم ها متاثر می شوند اما ما براساس داده های موجود تلاش می کنیم که از آزار و اذیت ملت ایران در این زمینه کاسته شود.

رییس جمهور عراق در پاسخ به این سوال که ایران در زمان سختی عراق در کنار مبارزه با تروریسم بود اکنون ایران  در سختی است ، عراق چه برنامه‌ای برای کمک به ایران دارد؟ گفت: همانطور که در تهران گفتم که ایران در کنار ملت عراق برای مبارزه با دیکتاتوری صدام حسین و استبداد ایستاد ، بسیاری از عراقی‌ها به ایران آمدند و ایران با آغوش باز از آنها استقبال کرد. ایران در دوره گذشته در مبارزه با داعش در کنار ما ایستاد و ما هیچ چیز جز اینکه به ایران بگوئیم از شما متشکریم نمی توانیم بگوئیم. آنها واقعا در روزهای سختی در کنار ما ایستادند. درباره اینکه ما بتوانیم به ایران کمک کنیم بخشی از آن به این مساله بازمی گردد که بتوانیم واکنشی مهم و اجمالی به این تحریم ها نشان بدهیم. ما دو کشوری هستیم که مشترکات فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی بسیار عمیقی با یکدیگر داریم. پس چگونه می‌توانیم با ملت ایران هم‌صدا نباشیم و با آنها ابراز همدردی نکنیم؟ این حقیقتی است که به نفع همه است که از شدت تنش ها در منطقه بکاهیم. این تنش ها نه به منطقه و نه به عراق کمک نمی‌کند.

وی درخصوص رفتار  عربستان و آمریکا در رابطه با ایران و عراق و برنامه عراق برای حفظ استقلال در این زمینه و ایجاد توازن به خصوص با موضع‌گیری های تند سیاسی ترامپ که گاها بوی نظامی‌گری هم علیه ایران می‌دهد، گفت: عراق بخشی از این منطقه است و روابط ما با ایران واقعا مهم است. ما روابط بسیار مهمی با ترکیه داریم. روابط ما با ملت عرب نیز بسیار مهم است . این جغرافیای سیاسی ما است و این می تواند نه فقط به سود عراق بلکه به سود کل منطقه باشد. ما می‌گوئیم در گذشته عراق عرصه ای برای رویارویی سیاسی منطقه‌ای بوده است اما الان ما می خواهیم که عراق عرصه‌ای برای توافق های منطقه ای باشد. برای همین عراق نباید جایی برای هرگونه عمل خصمانه علیه هیچ کدام از کشورهای همسایه اش باشد. قانون اساسی ما چنین اجازه ای به ما نمی دهد و منافع ما هم چنین اجازه ای به ما نخواهد داد. روابط ما با کشورهای همسایه می تواند به کاهش تنش ها در منطقه کمک کند.

وی افزود: همچنین روابط ما با آمریکا و اروپا هم برای ما مهم است . اینکه در اینجا برای شما می گویم در همه جا گفته ام : ما نمی خواهیم عراق عرصه ای برای رویارویی و عملی خصمانه علیه هیچ کدام از کشورهای منطقه و همسایه ما باشد. ما وارد هیچ محوری علیه هیچ کشور دیگری نمی‌شویم. مثلا می خواهیم ارتباط های ریلی ما با ایران برقرار شود و این شبکه به ترکیه و کشورهای خلیج فارس امتداد یابد. این برای عراق و ایران و کل منطقه مفید است. ما به دنبال ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی مشترک با اردن ، ایران ، کویت و ترکیه هستیم. ما می خواهیم عراق به جای اینکه گذرگاهی برای رویارویی و درگیری کشورهای منطقه باشد گذرگاه اقتصادی و تجاری مشترک باشد. کسانی هستند که می گویند موقعیت جغرافیایی عراق برای رسیدن به چنین هدفی سخت است ، بله سخت است اما فرصت های بسیاری هم وجود دارد. روابط استثنایی عراق با ایران و طبیعت رابطه عراق با کشورهای منطقه ، عربی و ترکیه همه اینها می توانند عاملی برای تسهیل امور در منطقه باشد.

برهم صالح خاطرنشان کرد: عراق نیاز به بازسازی و فرصت‌های شغلی برای جوانان بیکار این کشور دارد . ایران هم نیاز به فرصت های اقتصادی و تجاری برای جوانان ایرانی دارد . این مشترکات ما است که باید بر آن تمرکز کنیم. عراق نقشی مهم در این موضوع دارد بنابراین باید بگویم که منطقه به راه حل های منطقه ای نیاز دارد. عراق باید محور این راه حل ها باشد. منطقه به یک منظومه اقتصادی ، سیاسی و امنیتی جدید نیازمند است. چنین منظومه ای بدون ایران به وجود نخواهد آمد. جایگاه ترکیه و کشورهای منطقه نیز در این معادله بسیار مهم است. جایگاه مرکزی عراق ایجاب می کند در قلب این محور باشد. یقینا منظومه بسیار باثباتی در منطقه به وجود نخواهد آمد اگر ایران جزئی از آن نباشد.

وی در پاسخ به این که چه ابزارهایی برای اجرایی کردن این منظومه در اختیار دارید؟ گفت: اولا و اساسا باید بگویم این نقش جدیدی که عراق در حال ایفای آن است بسیار مهم است. ارزیابی ما این است که منطقه به یک منظومه کامل اقتصادی نیاز دارد . ما درباره خطوط ریلی ، مناطق مشترک صنعتی و مناطق آزاد تجاری و رفع موانع تجاری میان کشورها صحبت می‌کنیم. مشترکات منطقه به طور کلی در مبارزه با تروریسم ، نه فقط تروریسم و به طور کلی افراطیون و این فکر انحرافی، مسائل مشترکی است که می توانیم براساس آنها به توافق برسیم. این درگیری های بیهوده در یمن و سوریه رو به پایان است . به همین دلیل ما باید بر منافع مشترک ملت‌های‌مان برای رفع معضل بیکاری و منافع مشترک اقتصادی و دیگر منافع ملت هایمان توجه کنیم. این مسائل منافع مشترکی برای همه ملت های منطقه است. جزئیات سیاسی قابل بحث و مناقشه است و تمام می شود اما آنچه که باقی می‌ماند همین منافع کلان اقتصادی و ملی است. من فکر می کنم همه کشورهای منطقه به هردلیلی و به هر شکلی همگی بر این نکته اتفاق نظر دارند که عراق نقشی محوری در این مرحله ایفا می کند. حقیقت این است که روابط استثنایی ما با ایران اهمیت بسزایی به نقش عراق در منطقه می دهد. این نقش حکیمانه و متوازنی که عراق در منطقه ایفا می کند می تواند برای منطقه بسیار موثر باشد.

وی تاکید کرد: وظیفه ما در عراق این است که استقلال خود را حفظ کنیم و حافظ امنیت ملی خود باشیم و اجازه ندهیم که تروریست ها به اراضی ما بازگردند. همکاری بسیار خوبی میان عراق و سوریه برای تامین امنیت مرزها وجود دارد. ما با کشورهای تاثیرگذار منطقه از جمله ایران همکاری نزدیک داریم تا مشکلات موجود در سوریه پایان یابد. هرگونه تهدید امنیتی ایران برای ما غیرقابل قبول است امنیت عراق و ایران مشترک است و قابل سازش نیست . منطقه باید هوشیار باشد که بازی با برگه تروریسم بسیار خطرناک است و انگشتان کسانی که با این آتش بازی می کنند را می سوزاند.

برهم صالحی در پاسخ به این که دلار آمریکا برای ایران تحریم است و ایران امکان معامله دلاری ندارد. به عراق پیشنهاد متفاوتی ارائه شده از جمله اینکه عراق دلار خریدهای ایران را پرداخت کند. در سفر روحانی به این راهکارها می‌پردازید؟ گفت: درباره تحریم‌ها باید بگویم که دستگاه‌های مربوطه با دقت در این رابطه با هم همکاری دارند . هر آن‌چه که در توان‌مان باشد انجام می‌دهیم تا آزار کمتری متوجه مردم ایران شود و این حداقل چیزی است که ما می توانیم انجام بدهیم و به نفع منافع خود عمل کنیم. کمترین چیزی است که برای همسایه عزیزمان ایران می توانیم انجام بدهیم. ایران کشوری بود که در روزهای سخت در کنار ما ایستاد و ما باید در کنار آن در تمامی این روزهای سخت بایستیم.

رییس‌جمهور عراق در پاسخ به این که شما سفرهای متعددی به کشورهای منطقه از جمله سعودی داشتید. آیا پیام خاصی از سعودی به ایران داشتید؟ گفت: به این سوال پاسخ نمی دهم. اما در همه جا در ایران ،اردن ، عربستان ، امارات و حتی در شرم الشیخ حرف ما یک کلام بود :همین حرفی که در اینجا من به شما به روشنی گفتم ما در همه جا می گوئیم که بدون تردید روابط ما با ایران بسیار مهم است. همانطور که روابط ما با جهان عرب برای ایران و ترکیه مهم است با یک سیاست متوازن این روابط را مدیریت می کنیم و به کاهش تنش و راه حل سیاسی در سوریه کمک می کنیم. مشکل سوریه باید براساس خواست ملت سوریه حل شود سوریه باید در مبارزه با تروریسم مشارکت داشته باشد و باید روابط اقتصادی حقیقی میان کشورهای منطقه به وجود آید. بار دیگر می گویم تصور کن خط ریلی مشترک از ایران به عراق و کشورهای خلیج فارس ، ترکیه ، اردن وجود داشته باشد ، ببنید این خط ریلی چه منافع اقتصادی می تواند ایجاد کند. ما باید برای رسیدن به این هدف تمام موانع را برداریم. الان دیگر زمان تحریم نیست ، زمان تحرک ، پیشرفت و حرکت رو به جلو است . شما اروپا را ببینید شهروندان از کشوری به کشور دیگر بدون هیچ مانعی حرکت می کنند. در آنجا دیگر خبری از درگیری نظامی نیست اما ما همچنان در دنیای دیگری زندگی می کنیم. من در تمامی دیدارهایم از اروپا تا کشورهای منطقه ای همواره بر این نکته تاکید کرده‌ام نمی‌توان ثبات به منطقه آورد بدون آنکه یک منظومه اقتصادی سیاسی و امنیتی به وجود آید که ایران جزئی از آن نباشد و کشورهای ساحلی خلیج فارس هم باید با آن در تعامل باشند.

وی در پاسخ به اینکه جایگاه ریاست جمهوری عراق تشریفاتی است، اما شما با سفرهایتان نشان دادید که این جایگاه چندان هم تشریفاتی نیست، گفت: جایگاه رئیس جمهور در قانون اساسی عراق کاملا تغریف شده و گفته شده که رئیس جمهور با هماهنگی نخست وزیر می تواند سفرهای بین المللی انجام دهد.

برهم صالح در پاسخ به این سوال که سوریه جایگاه سیاسی خود را بازیافته است . آیا برنامه ای ندارید که به عنوان یکی از مقام‌های عراقی به سوریه سفر کنید؟ گفت: هرگونه کاری که از عراق خواسته شود تا برای حل مشکل سوریه کمک کند و به مشکلات و سختی‌های ملت سوریه پایان دهد مورد استقبال عراق قرار خواهد گرفت . فعلا برنامه‌ای برای سفر به سوریه نیست اما هماهنگی ها در سطح عالی میان حکومت سوریه و عراق در جریان است و هیات های عالی رتبه دو کشور دائما در حال رفت و آمد هستند. ما با ملت سوریه ابراز همدردی می‌کنیم . آنچه بر سوریه گذشت جنایتی وحشتناک بود . اتفاقی که گذشت بسیار خطرناک بود . وظیفه ما این است که به سوری ها کمک کنیم که سختی هایشان پایان یابد.

وی در پاسخ به این که آیا از مخفیگاه البغدادی اطلاعی دارید؟ گفت: سازمان امنیت عراق فرماندهان داعش را به صورت مستمر زیر نظر دارد . جنگ نظامی با داعش به زودی به پایان می رسد اما خطر داعش همچنان باقی خواهد ماند. این مساله ایجاب می کند که تلاش های امنیتی و اطلاعاتی ادامه یابد .

برهم صالح در ادامه درباره سفر هیاتی از عراق به اسرائیل سوال کرد و به این نکته اشاره کرد که اسرائیل ممنوعیت تجارت با عراق را برای نخستین بار لغو کرد، گفت: این سوال قابل تایید نیست.اینکه اسرائیل همکاری های تجاری با عراق را آزاد اعلام کرد قابل توجه نیست.

رییس‌جمهور عراق در پاسخ به این سوال که اخیرا شاهد عادی سازی رابطه برخی کشورهای عربی با اسرائیل هستیم و در نشست ورشو نیز نمونه هایی از این نشست و برخاست‌ها را شاهد بودیم. موضع عراق در این زمینه چیست ؟ گفت: ما از مبارزه ملت فلسطین حمایت می کنیم . قضیه فلسطین مساله محوری در خاورمیانه است . ممکن نیست منطقه بدون حل مساله فلسطین و بدون اینکه حقوق ملت فلسطین به رسمیت شناخته شود به ثبات برسد. چند روز پیش در همین جا من از آقای محمود عباس استقبال کردم و من این مساله را دوباره در دیدار با ایشان مورد تاکید قرار دادم که ما پشتیبان تصمیم ملت فلسطین هستیم و حقوق ملت فلسطین باید تامین شود و اگر چنین نشود و راه حلی برای مساله فلسطین یافت نشود منطقه دچار بحران های بسیار خطرناک خواهد شد.

وی افزود: عراق به طور کاملا به احقاق حقوق ملت فلسطین پایبند است و از مبارزه ملت فلسطین برای بازیابی حقوق مشروع شان حمایت می کند. این یک مساله اساسی است که همه در عراق بر آن اتفاق نظر دارند.

رییس‌جمهور عراق درباره موضوع لغو روادید میان ایران و کشورش گفت: ما تلاش هایی در این خصوص انجام داده ایم ، روابط تاریخی دو کشور ایجاب می کند که ما به این هدف برسیم. در گذشته سفرها همیشه مشکل آفرین بودند در طول ۴۰۰ سال گذشته سفرها همیشه مسبب مشکلاتی میان ایران و عراق می شدند. از زمان صفویه تا عثمانی مشکلات بسیاری در پی سفر شهروندان به کشور به وجود می آمد اما برای نخستین بار در تاریخ معاصر است که سفرها به این شکل بدون کوچکترین مشکلی صورت می گیرد. زائران به عتبات مقدس می آیند و کمترین مشکلات به وجود می آید. مقام معظم رهبری در دیدار با تهران درباره این موضوع به نیکی یاد کردند و آن را واقعه ای زیبا توصیف کردند و گفتند که میلیون ها ایرانی به عتبات آمدند و با آسودگی به شهرهایشان بازگشتند. این مساله باید هر سال بهتر از سال قبل شود.

وی گفت: امیدوار هستیم به زودی به این هدف برسیم که روادید به طور کامل لغو شود. برخی مسائل قانونی است که باید انجام شود و موانع موجود رفع شود. براساس مذاکراتی که در حال انجام است تسهیلات ویژه ای برای ایرانی ها در نظر گرفته خواهد شد.

برهم صالح درخصوص قرداد ۱۹۷۵ الجزایر گفت: به نظر مهم‌ترین اتفاق راه اندازی کشتیرانی در شط العرب است . این منافع مشترک میان ایران و عراق است و بسیار اهمیت دارد. الان مذاکرات فنی میان دو طرف در جریان است و ان‌شاءالله موفقیت های بزرگی در رابطه دو کشور حاصل خواهد شد . به زودی رئیس جمهور روحانی به عراق سفر خواهد کرد و درباره این مساله به توافق‌های بزرگی دست پیدا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست