اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی از رفع تصرف از موقوفه ۴۰۰ میلیارد ریالی شاهزاده خانم در خیابان دانشکده ارومیه خبر داد.

حجت‌الاسلام‌ ناصر جوان‌بخت در جمع خبرنگاران با گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به تبیین و تشریح موضوع وقف در جامعه و توضیح عملکرد اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی پرداخت و اظهار داشت: با توجه به نقش پیدا و ناپیدای موقوفات باید افق جدیدی برای ایفای نقش وقف و آثار آن بگشاییم و آن ایجاد بسیج همه‌جانبه و گسترده برای احیای امر وقف است.

وی تصریح کرد: مطالعه آمار موقوفات و امور خیریه در کشورهای توسعه یافته اسلامی حکایت از آن دارد که تعامل بین موقوفات و توسعه همیشه در طول تاریخ برقرار بوده  و هست.

جوانبخت گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی نیز در سال ۹۷ با استعداد  ۶۴۷۵ موقوفه و ۳۶۹۶۳ رقبه و ۳۷ امامزاده و بقاع متبرکه در جهت احیای موقوفات و اجرای نیات واقفین و اجرای مطلوب برنامه‌های مصوب سازمان گام‌های موثری را برداشته است.

شاخص‌ترین برنامه‌های اوقاف آذربایجان غربی

وی افزود: از شاخص‌ترین برنامه‌های اجرا شده در حوزه معاونت بهره‌وری اقتصادی تنظیم ۲۸۷ سند اجاره رقبات موقوفات فاقد رابطه استیجاری، بروز رسانی اسناد موقوفات منقضی شده به تعداد ۲۶۳۷ سند، تصحیح، تکمیل و تأیید اطلاعات پایه رقبات به تعداد ۳۱۰۴ رقبه همچنین تعیین وضعیت رقبات فاقد گردش مالی به تعداد ۶۶۶ بازسازی نگهداری و تعمیر موقوفات و رقبات عرصه و اعیان و به متراژ ۶۰۶۳ بازسازی مرمت مقاوم‌سازی توسعه و احداث بقاع و اماکن متبرکه ۷۱۱۳ مترمربع اشاره کرد.

جوانبخت اظهار داشت: در راستای اجرای  طرح‌های عمرانی در حوزه احیای موقوفات و رقبات و میزان افزایش بهره‌وری معاونت بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه در سال ۹۷ می‌توانیم به بازسازی موقوفه حاج بابا صنایع در متراژی با مساحت ۱۶۰۰ متر مربع، آغاز عملیات پروژه لطیفه غفار زادگان شهرستان خوی در زیربنایی بالغ بر ۹۹۸ مترمربع با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی، شروع پروژه پاشاخان شهرستان خوی در زیربنایی بالغ بر هزار و ۱۷۸ متر مربع با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی اشاره کرد.

وی افزود: در همین معاونت کار  آغاز پروژه خواجه عبدالله شهرستان ارومیه در زیربنایی بالغ بر ۴۷۸۲ با پیشرفت فیزیکی ۵ درصد، اتمام فاز اول احداث سرویس بهداشتی امامزاده غریب حسن ارومیه در زیربنای بالغ بر ۲۳۵ متر مربع، آغاز احداث تربت‌خانه به نظام آباد شهرستان نقده در زیربنای بالغ بر ۳۶۰ متر مربع و اتمام و افتتاح انشعاب آب برق و گاز امامزاده برگشاد سلماس  انجام شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: در حوزه معاونت حقوقی و ثبتی نیز در راستای تحقق سیاست های سازمان اوقاف و امور خیریه می‌توانیم به انعقاد تفاهم نامه‌ها و ایجاد تعامل فی مابین دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط  به‌ویژه  اداره کل ثبت اسناد و املاک، بنیاد مسکن و منابع طبیعی و آبخیزداری استان اشاره کنیم که به برکت این تعامل سازنده توانستیم گام‌های موثری در اخذ و ثبت اسناد موقوفات در استان برداریم.

وی اظهار داشت: از شاخص‌ترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه می‌توان به اجرای حکم رفع تصرف موقوفه شاهزاده خانم در خیابان دانشکده ارومیه به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان رفع تصرف و قلع و قم موقوفه زمین مسجد امام حسین(ع) سلماس به ارزش ۲ میلیارد تومان، تثبیت موقوفات و سنددار کردن ۲۶۶۷ رقبه در سطح استان، اسکن اوراق و پرونده‌های موقوفه به تعداد ۶۱ هزار برگ، نشست‌های متعدد با مدیران کل ثبت اسناد و منابع طبیعی و بنیاد مسکن اشاره کرد.

وی تصریح کرد: تعداد وقف‌های جدید تا بهمن ماه امسال ۱۱۵ مورد بوده که نسبت به وقف‌های صورت گرفته در سال ۹۶ که به تعداد ۹۶ وقف در سامانه موقوفات به ثبت رسیده است و شاهد افزایش ۲۲ درصدی ثبت موقوفات جدید در سطح استان بودیم.

شهرستان‌های مهاباد، بوکان و سردشت رکورددار ثبت موقوفات جدید

جوانبخت اظهار داشت: شهرستان‌های مهاباد، بوکان و سردشت در ثبت وقف‌های جدید پیشتاز بودند و اغلب نیات موقوفات نیز در حوزه احداث مساجد و هزینه‌های روزانه و جاری مساجد بوده است.

وی افزود: در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی نیز شاخص‌ترین و بارزترین فعالیتی را که می‌شود به آن اشاره کرد اجرای نیت واقفان خیراندیش در قالب ۱۵ کار ویژه سازمانی ساماندهی شده در جهت اجرای امینانه نیات واقفین است؛ در این حوزه از اهم فعالیت بارز و شاخص می‌توان به برگزاری موفق طرح‌های آرامش بهاری، ضیافت الهی در ماه رمضان، بصیرت عاشورایی در ماه محرم و صفر اشاره کرد.

جوانبخت اظهار داشت: یکی از برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در سال ۹۷ در این حوزه می‌توان به  برپایی موکب واقفین خیراندیش در مرز مهران و میزبانی زائرین اباعبداله الحسین (ع) و پذیرائی در سه وعده با سرو غذای گرم از محل اجرای نیت موقوفه فتح‌الله خان سرتیپ اشاره کرد که  مبلغی بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان از محل اجرای نیت برای این طرح صرف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست