اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : فیلم «درخت گردو» که به نمایش جنایت بمباران شیمیایی سردشت در هفتم تیر سال ۱۳۶۶ می پردازد و زبان حال غم و اندوه مردم مظلوم و شیمیایی شده، سردشت است، این روزها با وجود اکران کشوری، در سردشت امکان اکران ندارد! چرا که تنها سینمای این شهر غیر فعال است و امکانات پخش این فیلم را هم ندارد!

به گزارش خبرنگار کردپرس، این روزها فیلم «درخت گردو»، به کارگردانی “محمد حسین مهدویان”، در سینماهای کشور در حال اکران است. فیلمی که فاجعه هولناک بمباران شیمیایی سردشت، در  هفتم تیر تابستان سال ١٣۶۶را به نمایش گذاشته و سعی دارد تا این فاجعه را که در عرض چند ساعت هزاران نفر از مردم بی گناه و غیر نظامی سردشت با گازهای سمی، شیمیایی و شهید شدند، نمایش دهد.

این فیلم، همچنین روایت پرپرشدن فرزندان قهرمان فیلم “قادر مولان پور” مشهور به “وه ستا قادر” است، کسی که سه فرزند و همسرش را در حالی که باردار و پا به ماه بود، در واقعه هفتم تیر سردشت از دست داد.

این فیلم به کارگردانی “محمد حسین مهدویان” در جشنواره دو سال قبل فجر رونمایی شد و پیمان معادی، مهران مدیری، مینا ساداتی و مینو شریفی در آن بازی کرده‌اند. همچنین بازیگران سقزی از جمله اسماعیل پاشایی، ماهان و مهیار کریمی (برادران دوقلو)، حیدر فتحی، غریبه حسن پور و نازیلا امینی در آن حضور دارند.

اما فیلم “درخت گردو” که زبان حال غم و اندوه مردم مظلوم و شیمیایی شده، سردشت است، این روزها با وجود اکران کشوری، در سردشت امکان اکران ندارد! چرا که تنها سینمای این شهر غیر فعال است و امکانات پخش این فیلم را هم ندارد!

علیرغم تماس های متعدد خبرنگار کردپرس، برای پیگیری آخرین اخبار سینمای ٢۶ ساله شهر سردشت که زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی این شهرستان قرار دارد، کسی برای پاسخگویی پیدا نشد.

به سراغ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سردشت رفتم تا جویای اخبار سینما شوم، حسن حسن زاده در این خصوص به خبرنگار کردپرس گفت:  تنها سالن سینمای سردشت با ٣٣٠ صندلی، در سال ۷۴ راه اندازی شد و تا سال ۷۶ سینما فعال بود و  استقبال خوبی از آن می شد، اما بعدها فعالیت سینما به یکباره متوقف شد.

او ادامه داد: تا این که حدود دو دهه بعد و در اوایل دهه ۹۰ سینما به بخش خصوصی واگذار شد و همزمان با فعالیت یک انجمن سینمایی موفق فیلم های روز سینمای کشور در سینمای سردشت اکران می شد و سینما دوباره به روزهای اوج خود بازگشت، ولی رفته رفته با عدم استقبال مردم بخش خصوصی تصمیم به واگذاری گرفت.

حسن زاده اضافه کرد: اوایل دهه ٩٠ دوباره سینما در قالب همان بخش خصوصی به فرد دیگری واگذاری شد اما متاسفانه نفر دوم در بخش خصوصی، رویکردی سینمایی وجود نداشت و اکران فیلم ها با این واگذاری در سینما پایان یافت.

او اظهار داشت: پس از آن سینما بیشتر به محلی برای نمایش جنگ های هنری تبدیل شد و کارکرد سینمایی آن به یک سالن هنری تغییر یافت.

از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سردشت در مورد اکران فیلم “درخت گردو” در سردشت سوال می کنم و او در این خصوص بیان کرد: به دلیل نبود تجهیزات و امکانات لازم در تنها سینمای سردشت امکان اکران فیلم “درخت گردو” که در خصوص فاجعه دردناک بمباران شیمیایی سردشت ساخته شده، وجود ندارد.

حسن زاده اظهار داشت: در روزهای اخیر موضوع اکران این فیلم در سردشت نیز مطرح شد و هماهنگی‌های لازم برای اکران آن از سوی علاقمندان انجام گرفت. حتی رایزنی هایی هم با تهیه کننده و کارگردان فیلم انجام شد، اما متاسفانه به دلیل اینکه امکانات امکانات و تجهیزات سینمایی سردشت برای پخش فیلم کافی نیست، سردشت از اکران این فیلم که در رابطه با واقعه هولناک و بمباران شیمیایی این شهر است، باز ماند.

او با اشاره به اینکه ساختمان سینما از نظر فیزیکی در سطح مطلوبی قرار دارد، گفت: در سالیان اخیر به بهانه عدم سوددهی، سینما به حالت غیرفعال درآمده است و بخش خصوصی هم در نبود سوددهی حاضر به راه اندازی دوباره سینما نخواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سردشت تصریح کرد: طبق مصوبه سال ۹۷ و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای راه‌اندازی سینما دیجیتال به متقاضیان داده می شود، اما تاکنون کسی متقاضی راه اندازی سینما دیجیتال در سردشت نشده است و استقبال سرمایه گذاران از این مورد مطلوب نیست.

او در پایان تاکید کرد: وضعیت سینما در شهرهای جنوب آذربایجان غربی چندان مطلوب نیست و متاسفانه در کنار عدم استقبال مردم، عدم حمایت های کافی دولتی، سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز حاضر به سرمایه‌گذاری در این بخش به دلیل عدم سوددهی نیستند.

 در سردشت ۵ انجمن فرهنگی، چهار آموزشگاه آزاد هنری، دو موسسه فرهنگی هنری  و یک موسسه تک منظوره فرهنگی- سینمایی وجود دارد که در راستای تولیدات سینمایی فعالیت می کند.

به گزارش کردپرس، هفتم تیر یک ظهر گرم تابستانی در سال ۶۶، ساعت ١۶:٣٠، شهر مرزی و محروم سردشت، در بحبوحه جنگ ایران و عراق، توسط رژیم بعث از ۶ نقطه با بمب های شیمیایی هدف حمله قرار گرفت. در این فاجعه ٨ هزار و ۲۴ نفر در یک روز شیمیایی شدند و صد نفر نیز شهید شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست