اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : توسعه صادرات به‌عنوان یک عنصر مؤثر و کلیدی در توسعه اقتصادی استان محسوب می‌شود و بهبود  زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و شناسایی امکانات بالقوه استان در جهت به‌کارگیری استراتژی‌های صادراتی گامی بسیار مهم در ارزآوری، رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی جوانان منطقه است.

از عوامل اصلی پیشرفت و توسعه استان،  میزان تولید است که باعث افزایش درآمد، افزایش صادرات می‌شود و ازاین‌رو دولت باید بستر مناسب را برای هرچه بهتر اجراشدن این مهم فرآهم آورد و از عواملی  که می‌تواند باعث افزایش صادرات شود می‌توان به معافیت‌های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مشکلات مربوط به گمرک و سیاست‌های حمایتی دولت از صادرکنندگان وسرمایه‌گذاران اشاره کرد.

نقش مهم بازارچه‌های مرزی استان در ارزآوری

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مسائل و مشکلات صادرکنندگان استان می‌گوید: صادرکنندگان استان در رابطه با پیمان‌سپاری ارزی و نقل‌ و انتقال ارز به‌ویژه با کشورهای همسایه دچار مشکلاتی هستند که در ملاقات حضوری بارئیس‌کل بانک مرکزی، فراهم‌سازی زیرساخت‌های نقل‌وانتقال ارز را پیگیری می‌کنیم.

محمدمهدی شهریاری از کمک مالی دولت برای تأمین ۳۰۰ کامیون یخچال دار برای استان خبر می‌دهد و می‌افزاید: تحقق این امر به توسعه صادرات میوه‌های هسته‌دار استان کمک شایانی می‌کند.

وی با اشاره به  پیگیری راه‌اندازی پایانه صادراتی کشاورزی استان تصریح می‌کند: در اولین فرصت موضوع راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان که مجهز به صنعت سورتینگ و بسته‌بندی است پیگیری می‌شود.

شهریاری با اشاره به ظرفیت‌های بازارچه‌های مرزی استان در ارزآوری به استان می‌گوید: همچنین پیگیر افزایش میزان اعتبارات واردات استان از طریق بازارچه‌های مرزی از مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به ۱ میلیارد دلار هستیم.

استاندار آذربایجان غربی بابیان طرح پیشنهادی تهاتر کالاهای صادراتی استان با کالاهای وارداتی موردنیاز کشور می‌گوید: در صورت تصویب و موافقت با این طرح، خواهیم توانست در قبال کالاهای صادراتی استان، بخشی از کالاهای موردنیاز استان و کشور را از مرزهای استان وارد کنیم.

افزایش ۴۸ درصدی میزان صادرات استان در چهار ماهه اول سال ۹۸

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با اشاره  به روند رو به رشد توسعه اقتصاد در استان به‌ویژه در حوزه تجارت فرامرزی به‌عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی استان در سال‌های اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید: میزان صادرات استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن ۱۶۷ درصد رشد داشت و در چهار ماهه نخست امسال نیز شاهد افزایش ۴۸ درصدی میزان صادرات استان در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال قبل هستیم.

رضا حسینی با اشاره به رشد و بهبود فضای کسب‌وکار در استان می‌افزاید: آذربایجان غربی به‌صورت پیاپی در پاییز و زمستان سال گذشته رتبه نخست فضای کسب‌وکار در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی  از برگزاری همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری استان در۱۰ و ۱۱ مهرماه در استان خبر می‌دهد و می‌گوید: در این همایش که با مشارکت بخش خصوصی برگزار می‌شود ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه‌های مختلف در اختیار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

افزایش ۷۷ درصدی ارزش صادرات کالاها از گمرکات استان

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی افزایش ارزش صادرات استان می‌گوید: ارزش صادرات کالا از گمرکات استان طی سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۷ درصد افزایش‌یافته است.

محمد دهقان می‌افزاید: همچنین در این مدت میزان صادرات کالا از گمرکات آذربایجان غربی ۹ درصد بیشتر از سال گذشته شده است و در این مدت ۴۶۴ هزارتن کالا به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار از گمرکات آذربایجان غربی صادرشده است.

وی بیان می‌کند: امسال بیشترین صادرات مربوط به گمرک بازرگان بوده و بیشترین افزایش صادرات نیز از گمرک پلدشت اتفاق افتاده است و عمده کشورهای هدف صادرات کالاها از گمرکات استان شامل عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، آلمان، فرانسه و اسپانیا بوده و بیشتر کالاهای صادراتی نیز به مواد غذایی ازجمله بیسکویت، انواع آبمیوه، شکلات، محصولات کشاورزی و محصولات فلزی اختصاص دارد.

گزاش از فائزه نماززاده / تسنیم آذربایجان غربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست