اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی از صدور اولین جواز استخراج رمز ارزها(بیت کوین) کشور در استان آذربایجان غربی خبر داد.

غلامرضا بابایی در این خصوص گفت: این سازمان ضمن آماده سازی زمینه صدور مجوزهای صنعتی رمز ارزها و ارائه خدمات تخصصی و کارشناسی به متقاضیان، اولین جواز تأسیس فعالیت استخراج رمز ارز کشور را با سرمایه گذاری ثابت ۱۷۰ هزار یورو معادل (۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال) در شهرک صنعتی استان صادر کرد.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت رمز ارزهای دیجیتالی در دنیا و سوق فضای کسب و کار در فضای مجازی به سمت آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای قانونمند کردن این فعالیت ها با تدوین دستورالعمل صدور جواز تاسیس و بهره برداری برای استخراج رمز ارزها زمینه نهادینه و قانونمند شدن این فعالیت را فراهم کرده است.

رییس صمت آذربایجان غربی تصریح کرد: بلاک‌چین یک فناوری انقلابی و تحول گرا است که موضوع مهمی در دنیا به شمار می‌رود و همانطور که در دنیا مورد توجه قرار گرفته، در کشور نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود ومی بایستی به بلاک‌چین توسط بخش دولتی و خصوصی توجه می شد که در این مورد وزارت صنعت، معدن وتجارت به فناوری بلاک‌چین و ارزهای رمزنگار نگاه مثبتی دارد.

بابایی با بیان اینکه باید در چهار چوب قانون و مقررات برای این فناوری زیرساخت‌هایی لازم ایجاد شود، اظهار کرد: در این راستا با تدوین و ابلاغ دستور العمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای فعالیت استخراج رمز ارز گامی مهم در جهت تعامل و نهادینه کردن قانونمند بستر فضای کسب و کار را فراهم خواهد شد.

او ادامه داد:  با توجه به اهمیت این موضوع این سازمان در نظر دارد، دوره های آموزشی تخصصی وکاربردی آشنایی با فعالیت استخراج رمز ارزها را برگزار نماید.

بابایی اضافه کرد: حضور رمزارزها از حدود ۱۰ سال پیش با بیت‌کوین آغاز شد، ایجاد سایت‌های اطلاع‌رسانی گوناگون در حوزه رمزارزها، ایجاد صرافی‌ها و مارکت‌های ایرانی برای تبادل رمزارزها موید گرایش به فناوری بلاکچین وایجاد مزارع و فعالیت‌های پرشتاب ماینینگ و شکل‌گیری رمزارز ملی ازسوی بانک مرکزی،همپای رمزارزهای خاص مانند جی‌بی‌تال برای کاربردهای آموزشی و… بازگو‌کننده این نکته است که رمزارزها یکی از زمینه‌های مورد علاقه مردم در فضای مجازی کشور به‌شمار می‌رود.

استخراج ارزهای دیجیتال به‌ویژه نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به تولید ۷۲ مگاوات ساعت برق است؛ با توجه به قیمت نازل برق در ایران، بسیاری از استخراج‌کنندگان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند این در حالیست که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

در سال‌های اخیر چندین  مزرعه دیجیتالی گیر مجاز توسط عوامل انتظامی کشف و توقیف شده بودند و دستگاه‌های مخصوص استخراج این پول مجازی (ماینر) نیز در ایران غیرمجاز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست