اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی گفت: اجازه مهندسی انتخابات را به هیچ کسی نخواهیم داد.

قنبر کریم نژاد صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت  گرامیداشت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان افزود: در تایید و یا رد صلاحیت های افراد در انتخابات های مختلف پرونده و سوابق شخصی افراد ملاک است و گرایش سیاسی، جنسیت و قومیت های افراد تاثیری در رد یا تایید صلاحیت آن ها ندارد.

کریم نژاد رسالت اصلی شورای نگهبان را صیانت از قانون اساسی کشور عنوان و خاطرنشان کرد: نظارت بر قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت، تفسیر اصول قانون اساسی و نظارت بر همه انتخابات در سطح کشور به جز انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از مهم ترین وظایف شورای نگهبان قانون اساسی در سطح کشور است.

وی ادامه داد: علیرغم برخی شائبه افکنی ها در جامعه، شورای نگهبان هیچ دخالتی در روند تایید یا رد صلاحیت  و همچنین نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستاها ندارد.

کریم نژاد با اشاره به اینکه در ۱۷شهرستان استان دفاتر شورای نگهبان فعال هستند افزود: وظیفه اصلی این دفاتر رصد انتخاباتی حفظ،نگهداشت و آموزش شبکه نظارت بر انتخابات در شهرستان ها است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی از فعالیت ۱۲هزار ناظر در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: جذب این افراد از طریق داوطلبین و پس از احراز صلاحیت ها انجام می شود و این افراد به غیر از حق الزحمه روز اجرای انتخابات هیچ دریافتی دیگری در قبال ناظر بودن خود ندارند.

وی با بیان اینکه احراز صلاحیت کاندیدهای انتخابات توسط مراجع متعددی نظیر هیئت اجرایی انتخابات وزارت کشور، دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ها، هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و شورای نگهبان بررسی می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون فعالیت ۳۰۰ کاندید احتمالی نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان رصد شده است.

مسؤول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی تاکید کرد : ما هم بارها اعلام کردیم که قانون انتخابات خلأهای دارد و درخواست بازبینی داده ایم و یکی از مشکلات شورای نگهبان هم همین موضوع بوده که باعث ایجاد مشکلاتی در پروسه انتخابات می شود.

کریم نژاد ادامه داد :ذرد و تایید صلاحیت کاندیداها تا آخرین دقایق بررسی و رسیدگی می شود و شاید دریافت گزارشات و مدارک دال بر تخلف یک کاندیدا حتی در روز پایانی تبلیغات سبب رد صلاحیت وی شود.

کریم نژاد در خصوص برنامه های بزرگداشت سی و نهمین سالروز تأسیس شورای نگهبان در استان نیز گفت: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جماعات شهرستان ها، تجدید میثاق با شهدا، برگزاری همایش های بصیرت افزایی و سخنرانی در خطبه های نماز جمعه از مهم ترین برنامه های دفتر نظارت و بازرسی انتخابات در آذربایجان غربی است.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان هیچ مخالفتی با الکترونیکی شدن انتخابات ندارد تصریح کرد: احراز هویت رأی دهندگان در انتخابات بعدی الکترونیکی خواهد بود اما برای اجرای الکترونیکی کل روند انتخابات باید امنیت آن توسط دستگاه های ذی ربط احراز شود که تاکنون تایید نشده است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی با بیان اینکه دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان صرفا وظیفه اجرای قوانین موجود را دارد، اظهار کرد: قانون انتخابات خلاهایی را دارد که مشکلاتی را نیز بعضا برای شورای نگهبان و روسه اجرای انتخابات ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست