اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : در پی شکایت مردمی از اعضای کمپین نجات رودخانە گدار در سامانە رسیدگی بە شکایات سازمان حفاظت محیط زیست کشور، علیرضا لطفی رئیس محیط زیست طبیعی و اکیپ کارشناسی ادارە کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از این رودخانە بازدید کردند.

به گزارش کردپرس، در سال‌های گذشته کارخانه‌های ماسه‌شویی متعددی در مجاورت رودخانه «گادر» یا (گدار) اشنویه راه‌اندازی شد و همین مجاورت سهل‌الوصول، عامل برداشت‌های بی‌رویه شن و ماسه از بستر رود شد.

گفته می شود؛ برخی مسئولان نیز به بهای تامین مصالح پروژه‌های عمرانی با پیمانکاران، برای صدور مجوز برداشت شن و ماسه از بستر و حریم رودخانه‌ها توافق کرده و در نهایت رود بزرگ اشنویه را به کام مرگ و نابودی سوق داده اند.

در واقع؛ ٧ واحد تولید شن و ماسه دارای پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت معدن و تجارت در این شهرستان وجود دارد که علاوه بر اشنویه نیاز سایر شهرستان‌ها را نیز از رودخانه گادر تامین می کند که این برداشت های بی رویه سبب نارضایتی شهروندان شده است و کمپین نجات رودخانە را سوی فعالان زیست محیطی و مردم اشنویه راه اندازی شد.

پویش نجات گادر، با بیش از ٧ هزار نفر راه‌اندازی شده تا صدایشان را به گوش مسئولان استانی و ملی برسانند. به گفته دبیر این پویش زیست محیطی؛ «ضربه‌ای که در طول ۱۰سال گذشته بر اثر برداشت‌های بی‌رویه به رودخانه وارد شده، غیرقابل تصور بوده و بستر رودخانه را در بخش‌هایی به دره تبدیل کرده ‌است».

در راستای همین موضوع، “شفیع بهرامیان”، روزنامه نگار، اهل اشنویه نیز از نادیده‌گیری‌های سهوی و یا عمدی، موازی‌کاری ادارات صمت و آب منطقه‌ای و نهادهای حاکمیتی چون فرمانداری و بخشداری و ساخت‌وپاخت برخی پیمانکاران و صاحبان کارخانه‌های شن و ماسه در تاراج‌ مصالح از بستر رودخانه «گادر» اشنویه انتقاد کرد و گفت: این ها تنها قسمتی از رنج‌نامه سال‌های اخیر این رودخانه است.

اکنون در پی شکایت مردمی از اعضای کمپین نجات رودخانە گدار در سامانە رسیدگی بە شکایات سازمان حفاظت محیط زیست کشور، علیرضا لطفی رئیس محیط زیست طبیعی و اکیپ کارشناسی ادارە کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از این رودخانە بازدید کردند.

کریم خضری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه در این باره می گوید: در پایش رودخانە گدار، موارد و مشکلات ذکر شده مردمی کە در سامانە رسیدگی بە شکایات مطرح شده بود توسط کارشناسان محیط زیست بررسی شد.

او ادامه می دهد: در مطالعه حریم بستر و تشخیص میزان املاح موجود در بستر رودخانه و صدور مجوز برای برداشت و یا لایروبی مصالح رودخانه، طبق قانون بر عهده وزارت نیرو بوده و بدیهی است وزارت نیرو و بخش خصوصی نیز در هنگام برداشت و یا لایروبی مصالح رودخانه باید رعایت مسائل زیست محیطی را در دستور کار خود قرار دهند.

خضری اظهار کرد: طبق ماده ۴۸ قانون توزیع عادلانه آب مدیریت رودخانه برعهده شرکت آب منطقه ای است و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با هرگونه تغییر در اکوسیستم و سیمای طبیعی رودخانه به خصوص برداشت عمقی مخالف است.

تاکنون جزییات بیشتری در خصوص نتایج بازرسی های کارشناسان ادارە کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از این رودخانه در دست نیست.

پیشتر فرماندار اشنویه ضمن تایید برداشت های بی رویه شن و ماسه از رودخانه “گادر” گفته بود : طی نامه نگاری به دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری آذربایجان غربی، مقرر شده مجوزهای صادر شده جهت برداشت های مصالح از این رودخانه توسط نهاد بی‌طرف مورد بررسی قرار گیرد.

فعالان محیط‌ زیست هم می‌گویند؛ اگر توجهی به خواسته‌هایشان در راستای توقف برداشت بی‌رویه شن و ماسه و احیای گدار که زندگی بخش منطقه است صورت نگیرد، اقدام به تشکیل زنجیره انسانی در اطراف رودخانه‌ای می‌کنند که زندگی همه ساکنان اشنویه و شهرستان‌های همجوار به آن وابسته است.

گدار، رودخانه‌ای معروف به “چومی گادر” در زبان کردی، است که از ارتفاعات غربی اشنویه در مرزهای ایران و عراق منطقه گریوه سرچشمه می‌گیرد و در مسیر ۱۰۰ کیلومتری با عبور از اراضی اشنویه و نقده به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست