اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :   بیمارستان جامع زنان ارومیه با حضور وزیر وقت بهداشت و درمان سال گذشته با نام بیمارستان «مهزاد» افتتاح شد ولی با تغییر ریاست دانشگاه، نام بیمارستان هم به «کوثر» تغییر یافت. اکنون رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی می گوید: «اصلا تغییر نامی اتفاق نیفتاده و اسم آن بیمارستان، از ابتدا «کوثر» بوده است»!

مصوبه نامگذاری بیمارستان به «مهزاد» وجود نداشت/ آیا وزیر وقت هم از مصوبات خبر نداشت؟

 امروز ٢٠ اردیبهشت ماه رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در یک نشست خبری به مناسبت  هفته سلامت در یک نشست خبری پر چالش که بیش از ۳ ساعت طول کشید پاسخگوی سوالات و دغدغه های خبرنگاران و نمایندگان اصحاب رسانه پیرامون تغییر نام و همه مشکلات بهداشتی و درمانی شد که با چاشنی انتقاد و جالش جدی هم مواجه بود و  در واکنش به این موضوع گفت: «اصلا تغییر نامی اتفاق نیفتاده و اسم آن بیمارستان، از ابتدا کوثر بوده و کوثر نیز مانده است، ضمن اینکه مصوبه ای مبنی بر نامگذاری این بیمارستان به نام مهزاد وجود نداشت»!

دکتر محمدامین ولی زاد تاکید کرد : خانم دکتر مهزاد صدقیانی جزو شخصیت های ارزشمند دانشگاه و جزو مفاخر بوده و هست ولی نام این مرکز هم از اول کوثر بوده و این بیمارستان متعلق به همه مردم است و ای کاش یک بخش بنام ایشان نامگذاری می شد.

به هر روی بیماستان جامع زنان در زمان دولت دولت قبلی با نام «مهزاد» افتتاح شد و در دولت جدید به «کوثر» تغییر نام داد و آنکه اگر بنا بر گفته های رییس دانشگاه علوم پزشکی استان «مصوبه ای مبنی بر نامگذاری این بیمارستان به نام مهزاد وجود نداشته است»، پس چرا وزیر وقت بهداشت این مرکز درمانی را با این نام افتتاح کرده است؟ آیا شخص وزیر اطلاعی از جزییات امر نداشته؟ یا مصوبات نام گذاری یک بیمارستان دولتی به سمع و نظر وزیر بهداشت و درمان نرسیده است؟؟؟

قطعا؛ این وضعیت نامگذاری و حواشی موجود، احتمال دخالت های سیاسی، اعمال نظرهای  شخصی و سلیقه ای و کارشکنی های مدیران، تغییر سکانداران استانی در دولت قدیم و جدید و … را در اذهان تقویت کند.

از سویی دیگر تغییر نام در اصل چیزی را عوض نمی کند، اما متاسفانه روسای فعلی و سابق دانشگاه در حالی طی یک سیکل عجیب رقابتی برای نامگذاری این بیمارستان دولتی اصرار داشته و دارند که اولا؛ کمبودها و نواقص این مرکز مشهود است، دوما؛ بیمارستان بدون ردیف بودجه، ساخته شده و ثانیا؛ اصلا این مرکز درمانی پروانه بیمارستانی ندارد!!

سوا از همه اینها حالا که جنجال بیمارستان جامع زنان ارومیه از «مهزاد» به «کوثر» دوباره بالا گرفته، باید گفت؛ که سرانه درمانی و بیمارستانی استان همچنان با کمبودها و کاستی ها مواجه است.

ولی زاد با رد برخی صحبت ها مبنی بر سیاسی کاری در افتتاح طرح های بیمارستانی در استان گفت: این امر درست نیست و هدف ما فقط خدمت رسانی است.

کمبود ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی آذربایجان غربی لابه لای حواشی نامگذاری بیمارستان!

در همین جلسه رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران  و نمایندگان اصحاب رسانه بیان کرد: «سرانه موجود برای هر هزار نفر جمعیت در آذربایجان غربی ۱.۶۴ تخت بیمارستانی است که این رقم باید به ۲ افزایش یابد».

ولی زاد گفت: «این استان با کمبود ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی روبه رو است در حال حاضر، ۵ هزار تخت بیمارستانی در آذربایجان غربی داریم که این رقم باید به ٧ هزار و ۵۰۰ تخت برسد».

رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: در حال حاضر بیمارستان های شاهین دژ و پیرانشهر در آستانه افتتاح قرار دارند که بیمارستان پیرانشهر در سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی مورد بهره برداری رسمی قرار خواهد گرفت و رخی از تجهیزات و اقدامات تکمیلی برای بیمارستان شاهین دژ هم باقی مانده که در آینده نزدیک، شاهد افتتاح آن هم خواهیم بود.

او با اشاره به ترمیم ناوگان آمبولانس و فعالیت بیش از ۲۰۰ دستگاه آمبولانس در ۱۰۷ اورژانس استان ادامه داد: «درخواست تامین  ۵۰ دستگاه آمبولانس و ۵۰ دستگاه الکتروشوک از وزارت بهداشت انجام شده است که با تحویل این تعداد امکانات، ناوگان علوم پزشکی استان بهبود می یابد»

ولی زاد بااشاره به پروژه های هفته سلامت در استان، خاطر نشان کرد:  طی هفته سلامت، ۳ خانه بهداشت افتتاح شد و افتتاح آنژیوگرافی محیطی بیمارستان امام ارومیه،کلینیک دندانپزشکی در کلینیک تدبیر و فاز توسعه بیمارستان ۵۰ تختخوابی شاهین دژ انجام خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه تجهیز بیمارستانهای استان در دستور کار است، تاکید کرد: افزایش تعداد رشته های تکمیلی، فلوشیپ و فوق تخصصی نیز در برنامه دانشگاه قرار گرفته است.

ولی زاد بااشاره به اقدامات معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گفت:  اقدامات اولیه برای احداث و یا خرید ۳ خوابگاه دانشجویی با ظرفیت ۸۰ واحدی متاهلی و ۷۰۰ نفری مجردی انجام شده که با احداث این میزان واحد خوابگاهی، مشکلات خوابگاهی برای چند سال آینده مرتفع می شود.

وی بااشاره به اینکه در رنگبندی کرونایی استان ۹ شهرستان آبی و مابقی زرد است، گفت: خوشبختانه تعداد مراجعین سرپایی و بستریهای کرونایی استان کاهش یافته است اما در عین حال رعایت شیوه نامه بهداشتی و عدم عادی انگاری باید در دستور کار قرار گیرد.

سرانه آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نصف سرانه کشوری

او سرانه آموزشی موجود در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی را ٨ مترمربع اعلام کرد و افزود: این رقم، نصف سرانه آموزشی کشور است که باید به سمت ارتقای آن حرکت کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: در ابتدای ورود مدیریت جدید، بیش از ١٢٠٠ میلیارد تومان بدهی داشت، ادامه داد: در راستای تسویه آنها گام برداشته شد و ریل گذاری به سمت حمایت از نیروی انسانی و پرداخت مطالبات پرسنلی در دستور کار گرفت و هفت ماه بدهی معوق آنها پرداخت شد.

او همچنین از پرداخت مطالبات یکساله بازنشستگان خبر داد و گفت: اولویت های دیگر دانشگاه اتمام پروژه های نیمه تمام و توجه به مناطق محروم و کم برخوردار است.

ولی زاد در ادامه از برنامه ریزی برای بین المللی سازی دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد و اضافه کرد: همچنین در صدد راه اندازی رشته های تکمیلی تخصصی و فوق تخصصی هستیم.

او در پایان با بیان اینکه به دلیل هم مرزی با سه کشور خارجی آذربایجان غربی یکی از قطب‌های توریسم درمانی کشور به شمار می‌رود، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی در تلاش برای توسعه و ارتقای توریسم درمانی هستیم.

 دکتر حسین پور مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به رتبه های پایین دانشگاه ارومیه و خوی در رتبه بندی کشور از تلاش و جدیت مجموعه برای ارتقای جایگاه و کاهش مشکلات و چالش های پیش رو خبر داد.

 در ادامه این نشست برخی از معاونین و اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استانی توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت معاونت متبوع خود اعلام کرده و خواستار همراهی بیشتر اصحاب رسانه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست