اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

محمدصادق معتمدیان با استقبال از انتقاد سازنده رسانه ها، خاطرنشان کرد: باید مطالبه گری کارشناسانه در استان نهادینه شده و رسانه ها نیز در انتشار اخبار صحیح و امیدبخش دولت را یاری کنند.

آوای مرز : استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اهتمام خود برای تعامل با رسانه ها، گفت: ۲۰۱ گفتگوی مستقیم با رسانه ها و حضور در ۴۷ برنامه شبکه های داخلی و بین المللی صداوسیما، گوشه ای از تلاش برای ارتباط نزدیک با رسانه ها می باشد.

محمدصادق معتمدیان در نشست صمیمی با جمعی از اصحاب رسانه استان، با تاکید بر اینکه بعد از دو سال خدمت در دولت سیزدهم، اکنون زمان ارائه عملکرد و کارنامه به مردم و افکار عمومی است، افزود: با شناسایی پیشران های توسعه آذربایجان غربی و تهیه برنامه های مدون علمی، مسیر تحقق رشد اقتصادی استان هموار شده است.

وی همچنین با بیان اینکه چند برنامه اصلی در دستور کار برای توسعه آذربایجان غربی قرار گرفته، خاطرنشان کرد: تحول گرایی یکی از ویژگی های بارز دولت سیزدهم بوده و برای رسیدن به اهداف بلندمدت و شتاب بخشیدن به اقدامات توسعه ای استان، نیازمند شناسایی مسیرهای میان بر و تدوین برنامه اجرایی دقیق هستیم.

استاندار آذربایجان غربی به نعمت های خدادادی و ظرفیت های فراوان استان نیز اشاره کرده و افزود: آذربایجان غربی استانی محروم نبوده و دارای امکانات و شرایط ویژه ای در حوزه های مختلف می باشد که می کوشیم از این پتانسیل ها به شکلی شایسته برای توسعه استان بهره ببریم.

معتمدیان همچنین مرزها را بزرگترین فرصت برای توسعه آذربایجان غربی معرفی کرده و یادآور شد: دو کریدور اصلی ترانزیتی بین المللی از این استان عبور کرده و آذربایجان غربی با برخورداری از پایانه های بین المللی متعدد، دروازه ایران به اروپا و دروازه ترکیه به آسیای میانه می باشد و در این راستا مطالعات برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ترکیه را آغاز خواهیم کرد.

وی در ادامه با تاکید بر نقش آفرینی آذربایجان غربی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران با ترکیه، افزود: با توسعه پایانه های مرزی استان چون سرو، رازی و بازرگان و بازگشایی مرزهای جدید، می توان روابط تجاری با ترکیه را افزایش داده و به آبهای آزاد و بازارهای منطقه و اروپا راه یافت.

استاندار آذربایجان غربی به تکمیل کریدورهای ترانزیتی عبوری از استان نیز اشاره کرده و اظهار داشت: تنها مسیر ریلی ایران به اروپا از آذربایجان غربی عبور کرده و با تکمیل خطوط ریلی تجاری و حمل کالا از جنوب کشور به استان، در کنار کاهش هزینه حمل و نقل و نرخ تمام شده کالا، زمینه برای رونق تجارت ریلی تا مدیترانه و اروپا فراهم خواهد شد.

معتمدیان همچنین توسعه محور ارومیه – سرو را در ایجاد تحول در حوزه حمل و نقل و رونق تجارت در این مرز موثر دانسته و افزود: تجارت بین الملل پیشران توسعه آذربایجان غربی بوده و با ایجاد یک پایانه و یک بازارچه برای تک تک معابر مرزی استان، رونق اشتغال و توسعه منطقه را شاهد خواهیم بود.

وی در ادامه با تاکید بر فعال سازی مرزهای جدید و صادرات محور شدن پایانه های مرزی استان، اضافه کرد: حجم صادرات از پایانه مرزی تمرچین پیرانشهر، سال گذشته به یک میلیارد دلار رسید که از مجموع صادرات کشورمان به ۲۷ کشور اروپایی بیشتر بود.

استاندار آذربایجان غربی به اهمیت توسعه روابط با کشورهای همسایه نیز اشاره کرده و افزود: با پیگیری های داخلی و رایزنی با کشورهای همسایه، مقدمات ایجاد بازارچه های مرزی در شهرهایی چون اشنویه و چالدران فراهم شده و در کنار توسعه مرز رازی خوی، بازگشایی پایانه مرزی کوزه رش سلماس در دستور کار قرار گرفته است.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه معدن یکی دیگر از پیشران های توسعه آذربایجان غربی است، تصریح کرد: با توجه به شناسایی ۵١ نوع ماده معدنی در استان، در سه گام مطالعات زمین شناسی هوایی، جذب سرمایه گذار برای استخراج و فرآوری مواد معدنی، توسعه معادن استان را پیش می بریم.

وی در ادامه با اشاره به استخراج ٣٨ درصد از طلای کشور در شهرستان تکاب، افزود: با شناسایی ظرفیت های جدید معدنی، زمینه برای سرمایه گذاری هلدینگ های بزرگ کشور در حوزه استخراج محصولات معدنی چون تیتانیوم، اورانیوم، طلا و … در آذربایجان غربی فراهم شده است.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه یکی از مشکلات استان عدم توسعه متوازن است، گفت: به دنبال توسعه متوازن آذربایجان غربی در تمامی سطوح هستیم.

محمدصادق معتمدیان از تدوین برنامه های رشد اقتصادی آذربایجان غربی متناسب با ظرفیت های موجود خبر داده و افزود: میزان رشد اقتصادی استان طی سال گذشته ۳.۸ درصد بوده و با حفظ روند افزایشی خود در سال جاری، تا پایان سال نرخ جدید مشخص و اعلام خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به تحقق ۱۱۰ درصدی ایجاد اشتغال در سال گذشته و ۱۰۵ درصدی تا دی ماه امسال در استان، خاطرنشان کرد: در کنار کاهش ۴.۷ درصدی نرخ بیکاری طی ۲ سال گذشته، آذربایجان غربی رتبه اول بیشترین کاهش نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال را نیز کسب کرده است.

استاندار آذربایجان غربی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه را نیز محصول فرایندی ۴۰ ساله دانسته و افزود: عوامل انسانی، تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی ها در وضعیت کنونی دریاچه ارومیه تاثیرگذار بوده و توسعه باغات و اراضی از جمله عوامل خشکی این دریاچه به شمار می رود.

معتمدیان همچنین با اشاره به اتمام کارهای سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه چون تکمیل پروژه کانی سیب، سد چپرآباد و سد سیلوه تا پایان سال، اضافه کرد: اقدامات نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه هم اکنون در دستور کار بوده و در تلاش هستیم در کنار تغییر الگوی کشت، معیشت و درآمد مردم نیز تامین و افزایش یابد.

وی در ادامه با تاکید بر اتمام پروژه های نیمه تمام استان، افزود: با تمرکز بر تکمیل پروژه های نیمه تمام آذربایجان غربی از آغاز دولت سیزدهم، بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ پروژه با اعتبار ۴۵ هزار میلیارد تومان در استان افتتاح و کلنگ زنی شده است.

استاندار آذربایجان غربی به احداث ۲۳۳ کیلومتر راه در استان نیز اشاره کرده و یادآور شد: به ۲۰۲ روستای استان در این دو سال آبرسانی شده و تا پایان دولت سیزدهم، تمامی روستاهای آذربایجان غربی از شبکه پایدار آب بهداشتی برخوردار خواهند شد.

معتمدیان همچنین با اشاره به اتصال ۴۱۲ روستای استان به شبکه اینترنت، افزود: تا پایان هفته دولت سال آینده، تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان غربی به شبکه ملی اینترنت متصل می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از اولویت های استان مدرسه سازی است، تصریح کرد: ۲ هزار ۳۰۰ میلیارد تومان برای مدرسه سازی در استان اختصاص یافته و آذربایجان غربی در جمع استان هایی می باشد که بیشترین افتتاح مدرسه را در کشور داشته است.

استاندار آذربایجان غربی به ضرورت رسیدن به میانگین کشوری ۵ هزار کلاس درس نیز اشاره کرده و افزود: از آغاز دولت سیزدهم، ۷۹۳ کلاس درس در استان ایجاد شده و ۸۰۰ کلاس ناتمام و در حال تکمیل داریم.

معتمدیان همچنین با اشاره به آغاز نهضت گازرسانی در استان، گفت: ۵۶۲ روستای آذربایجان غربی از نعمت گاز بهره مند شده و تا پایان سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه گاز متصل خواهند شد.

وی در ادامه با تاکید بر برگزاری انتخاباتی سالم در آذربایجان غربی، افزود: با هرگونه تخلف در انتخابات به شدت برخورد شده و تامین امنیت انتخابات در دستور کار بوده و با نظارت کامل، سلامت انتخابات را تضمین خواهیم کرد.

استاندار آذربایجان غربی به افزایش ۱۰ درصدی شعبات اخذ رای در استان نیز اشاره کرده و اظهار داشت: تاکنون ۳۴۸ داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در آذربایجان‌غربی تایید صلاحیت شده اند.

معتمدیان همچنین با اشاره به برگزاری چندین رویداد ورزشی در استان طی سال جاری، افزود: احداث سالن ورزشی ۱۲ هزار نفری در ارومیه پیگیری شده و با تکمیل زیرساخت های ورزشی استان، برگزاری و میزبانی رویدادهای ملی، منطقه ای و بین المللی ورزشی را در استان دنبال می کنیم.

وی در پایان با استقبال از انتقاد سازنده رسانه ها، خاطرنشان کرد: باید مطالبه گری کارشناسانه در استان نهادینه شده و رسانه ها نیز در انتشار اخبار صحیح و امیدبخش دولت را یاری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست