اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : شهردار ارومیه گفت: با استناد به آمار، ارومیه یک میلیون و ۱۰ هزار نفر جمعیت ساکن و ۷۱ هزار نفر هم جمعیت شناور دارد، در حالیکه مبنای آماری جمعیتی که در مطالعات طرح جامع شهری اخیرا لحاظ شده، بر مبنای سرشماری ۱۳۹۵ بوده و به هیچ وجه قابل اتکا نیست.

حسین مهدی زاده دراولین نشست خبری خود با خبرگزاری ها بعد از ۴۰۰ روز فعالیت و به بهانه مباحث اخیر مدیرکل راه و شهرسازی و اعضای شورای شهر بیان کرد: بررسی بخش‌های مختلف ارائه دهنده خدمات، برخی اسناد مطالعه شده در سال‌های اخیر و همچنین سخن کارشناسان و متخصصان این حوزه همگی بر رسیدن جمعیت این شهر به یک میلیون نفر تاکید دارد البته شهرداری در حال حاضر به جمعیتی بسیار بیشتر از این رقم خدمات می‌دهد.

او با اشاره به اینکه یکی از مستندات برای تبدیل ارومیه به کلانشهر مباحث مربوط به جمعیت است، اضافه کرد: به مشاور این طرح گفتیم مبنای آماری جمعیتی که در مطالعات طرح جامع شهر لحاظ شده، درست نیست چون سرشماری ۱۳۹۵ با خوداظهاری انجام شده همچنین نرخ رشد در نظر گرفته شده که ۱.۹۸ درصد است، برای ارومیه به هیچ وجه قابل اتکا نیست.

شهردار ارومیه با اشاره به اینکه طبق ادله مشاور، ارومیه مهاجرفرست است در حالیکه این شهر مهاجرپذیر بوده و دلایل مستدلی در این خصوص داریم، گفت: طبق آمار ابتدای سال سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی، جمعیت ارومیه ۸۲۸ هزار و ۱۰۰ نفر بوده و باید ۷۵ هزار و ۵۸۳ نفر جمعیت روستاهای الحاقی به شهر را هم به این رقم اضافه کنیم که در آن صورت، با همان آمار مدیریت و برنامه ریزی ۹۰۳ هزار نفر جمعیت داریم.

شهردار ارومیه با استناد به آمار ارائه شده از سوی یکی از کارشناسان زبده حوزه جمعیت استان، اظهار کرد: بر این اساس ارومیه یک میلیون و ۱۰ هزار نفر جمعیت ساکن و ۷۱ هزار نفر هم جمعیت شناور دارد.

مهدیزاده ادامه داد: ارومیه ۳۱۲ هزار و ۹۶۱ خانوار دارای کنتور گاز، ۲۹۴ هزار و ۲۸۹ خانوار دارای کنتور آب و ۲۹۹ هزار و ۸۴۲ خانوار دارای کنتور برق دارد که با توجه به بُعد خانوار ۳.۳ نفر برای هر یک از این خدمات، حدود یک میلیون نفر جمعیت در ارومیه ساکن هستند.

گفتنی است؛ طرح جامع شهری ارومیه در حال حاضر از اداره کل سوی راه و شهرسازی آماده و به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال شده ولی شورا و شهرداری ارومیه معتقد اند قبل از تصویب طرح باید تغییراتی در آن اعمال شود چرا که آمار جمعیتی از نظر آنها نادرست اعلام شده و ارومیه کلان شهر محسوب نشده است.

در مقابل مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در واکنش به انتقادات اعضای شورای شهر ارومیه در خصوص تصویب طرح جامع شهری گفته است: با توجه به سرشماری سال ۱۳۹۵ و اعمال درصد رشد جمعیت تا سال ۱۴۰۱، جمعیت فعلی ارومیه ۸۲۲ هزار و ۱۰۰ نفر است و مطالعات طرح جامع شهری نیز، ۱۳ ماه پیش توسط مشاور آغاز شده و در حال حاضر با تصویب اکثریت اعضای جلسه برای مصوبه به تهران ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست