اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : سفر ریاست جمهوری به مهاباد قبل از اینکه دستاورد اقتصادی داشته باشد، یک سفر سیاسی و پیام توجه به جامعه کردهای ایران با این مضمون است که مهاباد به عنوان شهری فرهنگی پذیرفته شده و در کنار آن توجه ویژه نسبت به توسعه زیرساخت‌های اقتصادی این شهرستان همچون نگین گردشگری آذربایجان غربی هم انتظار می رود.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، ریاست محترم جمهوری در اولین سفر استانی خود پس از تحولات اصلاح ساختار اقتصادی، استان آذربایجان غربی را هدف سفر یک روزه خود قرار داد و قرار است در جمع مردم مهاباد نیز سخنرانی کند.

به گفته عبدالسلام امامی، امام جمعه مهاباد، رییس جمهور با سفر به مهاباد به قولی که در سال ۱۳۹۹ مبنی بر سفر به این شهرستان در زمان ریاست قوه قضاییه داده بودند، عمل کرد و امروز ٣٠ اردیبهشت ١۴٠١ در بیست و یکمین سفر استانی خود به آذربایجان غربی به منظور دیدار با مردم شریف مهاباد به این شهرستان هم سفر خواهند کرد.

 قطعا سفر ریاست جمهوری به مهاباد قبل از اینکه دستاورد اقتصادی داشته باشد، یک سفر سیاسی و پیام توجه به جامعه کردهای ایران با این مضمون است که مهاباد به عنوان شهری فرهنگی پذیرفته شده و در کنار آن توجه ویژه نسبت به توسعه زیرساخت‌های اقتصادی این شهرستان همچون نگین گردشگری آذربایجان غربی هم انتظار می رود.

مهاباد، علاوه بر ظرفیت‌های کشاورزی و باغداری ، قابلیت بسیار مستعدی در زمینه گردشگری دارد این شهر با وجود شمار بالای جاذبه های تاریخی، طبیعی و تجاری و ۹۴ اثر تاریخی ثبت شده ملی، طبیعت زیبا و دلفریب و مراکز تجاری متعدد، به عنوان نگین گردشگردی آذربایجان غربی شناخته می شود. لذا انتظار می‌رود با درک عمیق از جایگاه این شهر و مردمان نجیبش مسیر پیشرفت و ترقی را بیش از پیش طی کند.

این شهرستان باوجود همه ظرفیت‌هایی که دارد اما با مشکلاتی چند در بخش زیرساخت‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی، حمل و نقل و … روبه رو است.

بحران کم آبی به ویژه مشکلات تامین آب شرب، منجر بە افزایش مهاجرت روستاییان به شهر شده و در کنار آن نبود اشتغال‌زایی و سرمایەگذاری و عدم جذب سرمایە گذاران نیز این وضعیت را تشدید کرده است. عدم حمایت کافی از واحدهای تولیدی، کارگاه ها و کارخانه ها باعث شده این واحدها تعطیل شده یا نیمه فعال شوند و این بر بحران بیکاری دامن زده است.

در بخش راه‌های ارتباطی نیز نواقص زیادی وجود دارد که علت اصلی افزایش آمار کشته شدگان تصادف در محورهای مواصلاتی این شهرستان همین عوامل است، بطوریکه نابسامان بودن مسیر مهاباد بە بوکان، سردشت و پیرانشهر و همچنین نبود سیستم روشنایی گردنەی زمزیران، مردم را در هنگام تردد با مشکل مواجه می‌کند.

از سویی دیگر عدم بکارگیری نیروی بومی در واحد پتروشیمی مهاباد، نبود صنایع پایین دستی پتروشیمی از جمله مشکلاتی است که در سال های اخیر همواره مورد انتقاد مردم و مسئولان مهابادی بوده است.

افزایش اعتبارات راه های روستایی و بین شهری، افزایش تسهیلات اشتغال، کارآفرینی و اختصاص اعتبارات ویژه و جهشی می تواند به افزایش شاخص سرانه های توسعه در این شهرستان کمک کند. لذا سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان آذربایجان غربی و مهاباد می تواند بخشی از این عقب افتادگی ها را جبران کند.

پیش بینی شده در سفر رییس جمهور به استان ۲۹ هزار میلیارد تومان اعتبار در زمینه‌های مختلف اختصاص پیدا کند که در این زمینه طرح‌هایی که بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و دارای ردیف هستند در اولویت قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست