اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : گسترش تکنولوژی طیف وسیعی  از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از دامنه های که تحت تاثیر قرار داده پرداخت الکترونیکی هزینه ها و حذف تدریجی پول نقد است.

در سال های اخیر  شاهد این بودیم که تمامی صنوف، مراکز درمانی و و مطب ها و حتی دست فروشان مجهز به دستگاه کارت خوان هستند اما در دو سال اخیر و بااجرای شدن قانون پرداخت مالیات برای پزشکان و رصد تراکنش های مالی صنوف توسط امور مالیاتی ،برخی پزشکان، مراکز درمانی ، صنوف با ترفندهای مختلفی استفاده از کارت خوان را حذف کرده اند، همین اتفاق سبب شده واکنش های مختلفی از طرف مردم به این اتفاق شکل بگیرد که این سبب شد خبرنگار ایسنا پای صحبت چند شهروند بنشید.

پزشکان در مطب پول نقد درخواست می کنند

اکبری یکی از شهروندان ارومیه ای در گفت وگو باایسنا افزود: چندین بار اتفاق افتاده که مطب چند دکتر مراجعه کردم و منشی برای پرداخت حق ویزیت کارت بانکی قبول نمی کند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه دستگاه کارت خوان در مطب دکتر است اما منشی کارت بانکی را برای پرداخت حق ویزیت قبول نمی کنند و درخواست پول نقد را دارند.

اکبری اظهار کرد: چندبار به منشی اعتراض کردیم ؛ که چرا باوجود دستگاه کارتخوان مریض ها را برای گرفتن پول نقد به بیرون می فرستید که گفت برای فرار مالیاتی و خندید.

وی ادامه داد: در شرایطی که همه تاکید دارند پول نقد استفاده نکنید؛  چرا باید یک بیمار برای تامین پول نقد این همه با مشکل روبرو شود اما هیچکس پاسخگو نیست.

اصناف برای فرار از مالیات دستگاههای پوز را جمع کردند

سلیمانی یک از شهروندان ارومیه ای  در گفت و گو باایسنا افزود: هفته گذشته برای  گرفتن بلیط اتوبوس بین شهری به ترمینال شهرستان ارومیه رفتم ؛متاسفانه هیچ کدام از دفاتر فروش بلیط از کارتخوان استفاده نمی کردند و همگی تقاضای پول نقد داشتند.

وی اظهار کرد: وقتی علت را پرسیدم گفتند به دلیل اینکه مالیات بر دستگاه های کارت خوان اعمال شده اکثرا دستگاه های کارت خوان را جمع  کرده و پول نقد از مسافران دریافت می کنند و یا تقاضای کارت به کارت آن هم محدود داشتند.

این شهروند بابیان اینکه از افراد زیادی شنیدم که اصناف برای فرار از مالیات دستگاههای پوز را جمع کردند، افزود: در شرایطی که الان همه دارای کارت بانکی هستند و پول نقد کمتر استفاده می شود چرا هیچ کسی این مشکل را بررسی نمی کند.

ریحانه یکی دیگر از شهروندان ارومیه در گفت وگو باایسنا افزود: چند روز پیش برای خرید کتاب به کتاب فروشی مراجعه کردم متاسفانه زمان پرداخت پول کتاب ها با وجود اینکه ۲ دستگاه کارت خوان روی میز بود فروشنده درخواست پول نقد کرد.

وی خاطر نشان کرد: من پول نقد کافی نداشتم و مجبور شدم برای دریافت پول نقد به  چندین عابر بانک در مرکز شهر مراجعه کنم.

این شهروند اظهار کرد: فروشنده علت این کار  را اعمال مالیات بر دستگاه های کارتخوان  و میزان بالای مالیات که هر ساله بر دستگاه های کارت خوان اعمال می شود، اعلام کرد.

مالیات بر دستگاه کارتخوان نداریم

جعفر پورمختار، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در گفت و گو با ایسنا افزود: قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان در چارچوب فراهم آوردن زیرساخت ها و سامانه های لازم در سال جاری اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: در قانون جدید که با عنوان سامانه مؤدیان و پایانه های فروشگاهی در سال ۹۸ تصویب شده کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی مشمول این قانون هستند که در سطح خرده فروشی مؤدیان مشمول علاوه بر عضویت در سامانه مؤدیان موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی هستند و در حال حاضر در قالب کارتخوان (پوز بانکی) مطرح می باشد و بایستی کلیه صورت حساب های خود را از طریق سامانه مؤدیان صادر کنند.

پورمختار خاطر نشان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور در حال آماده سازی مقدمات کار و تعیین مراحل اجرایی این قانون توسط مؤدیان است و طبق مراحلی که اعلام می شود، افراد مکلفند به ترتیبی که سازمان مقرر می کند نسبت به ثبت نام در سامانه مؤدیان اقدام کنند.

وی یادآور شد: مشمولان این قانون که با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند علاوه بر عضویت در سامانه، موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی هستند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه چیزی به عنوان مالیات بر کارتخوان نداریم، یادآور شد: به این نکته باید توجه کرد که دستگاه کارتخوان بانکی یکی از راه‌های بررسی و تعیین درآمد مؤدی است و روش هایی همچون کارت به کارت و دریافت های نقدی نیز برای تعیین میزان درآمد اشخاص لحاظ می شود.

وی اظهار کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف اصناف در زمینه استفاده یا عدم استفاده از کارتخوان با سامانه تلفنی ۱۵۲۶ (مرکز ارتباط مردمی) تماس بگیرند یا با مراجعه به سامانه اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به تکمیل فرم سوت زنی و ارائه گزارش اقدام کنند تا کارشناسان امور مالیاتی نسبت به بررسی موضوع اقدام به عمل آورند.

به گزارش ایسنا، با وجود آنکه قانون کشور پرداخت مالیات برای همه صنوف را یک تکلیف می داند اما برخی با عدم ارائه دستگاه کارت خوان ضمن دور زدن قانون ، شهروندان را هم به زحمت می اندازند.

برای اجرای درست، نصب دستگاه  کارتخوان در مطب ها و صنوف لازم است سازمان مالیاتی در وهله اول شفاف سازی کند که استفاده از دستگاه کارت خوان تنها راه وضع مالیات صنوف نیست و در کنار آن با متخلفان به صورت جدی تر و قاطعانه برخورد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست