اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: طی ۳ ماهه نخست سال جاری صادرات بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۸ میلیون کیلوگرم انواع کالا به ارزش نزدیک به ۷۲۷ میلیون دلار، استان آذربایجان غربی را به رتبه چهارم کشوری از لحاظ صادرات رسانده است.

عبدالحمید سرتیپی در جلسه هم اندیشی با حضور تجار و صادرکنندگان استان اظهار کرد:  صادرات محصولات و کالاهای تولید داخل نقطه اتکای کشور است و در همین راستا یکی از دغدغه های مهم مسئولان استان بخصوص استاندار محترم استفاده بهینه از مزیت مرز و توسعه صادرات استان می باشد.

او افزود: برای رسیدن به نتیجه و رتبه مطلوب در صادرات بخصوص محصولات تولیدی صنعتی و کشاورزی استان مشکلات و موانع موجود در حوزه صادرات استان را با همکاری بخش خصوصی، فعالان اقتصادی و صادر کنندگان احصاء و از مجاری قانونی پیگیری خواهیم کرد.

سرتیپی تصریح کرد: یکی از برنامه های ادارکل صنعت، معدن وتجارت استان تسهیل و رفع موانع پیش روی صادرکنندگان هست که پس از احصاء موانع و مشکلات موجود برای مرتفع ساختن موانع از ظرفیت رایزنهای تجاری، نمایندگی وزارت امور خارجی در استان و استانداری استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی اضافه کرد: در حوزه صنعت، معدن و صنوف تولیدی برای تولید بیشتر و بهتر باید شرایط رقابت پذیری در بازار های داخلی و خارجی را داشته باشیم و یکی از مولفه های رقابت پذیری در بازارهای جهانی صادرات است که برای انجام صادرات و حضور پر قدرت در بازار های جهانی علاوه بر تولید کالای با کیفیت بالا باید صادرات خود را نیز توسعه دهیم.

تعطیلی ۲۵ درصدی واحدهای صنعتی استان 

عبدالحمید سرتیپی مدیر کل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی در نشست خبری در محل شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی اظهار کرد: یکی دیگر از مزیت ها و ظرفیت های لازم برای توسعه اقتصادی استان وجود منابع آب، خاک و ذخایر معدنی می باشد که آذربایجان غربی نیز از این منابع بخوبی برخوردار است و می تواند از این لحاظ در رسیدن به توسعه اقتصادی مطلوب با برنامه ریزی دقیق رسید.

 وی افزود: مهمترین مزیت و ظرفیتی که برای توسعه اقتصادی استان و منطقه تأثیر بسزایی دارد ظرفیت منابع معدنی و صنایع معدنی می باشدو با توجه به تحلیل ها و بررسی های که بصورت حرفه ای و عملی انجام شده است از لحاظ فرایند زمین شناسی و تشکیل پوسته های معدنی، آذربایجان غربی جزو مناطق نادر شناسایی شده است که تمام اتفاقات زمین شناسی و تشکیل پوسته های معدنی در آن اتفاق افتاده است که نیم درصد از طلای جهان در این استان تشکیل شده و آذربایجان غربی را به عنوان استان طلایی کشور نامگذاری کرده است.

سرتیپی تصریح کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۲۱ واحد صنعتی در استان دارای پروانه بهره برداری معتبر می باشند که برای راه اندازی و بهره برداری از این واحد ها ۱۱۴ هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده و زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از ۶۰ هزار نفر در این واحدهای صنعتی مهیا شده است.

مدیرکل صمت استان عنوان کرد: از کل واحدهای صنعتی استان ۲۵ درصد بصورت نیمه فعال و یا غیر فعال می باشند که برای فعال سازی تعدادی از واحدهای راکد اقداماتی انجام شده است و موانع و مشکلات پیشروی واحدهای صنعتی، تولیدی و معدنی جهت بازگردانی به چرخه تولید هر هفته بصورت منظم در کارگروه تسهیل و رفع موانع مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.

سرتیپی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۵۸ واحد صنعتی با اخذ پروانه بهره برداری و توسعه ای وارد چرخه تولید شدند که برای راه اندازی این واحدهای صنعتی در استان ۱۱ هزار و ۲۷۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام و زمینه اشتغال مستقیم برای ۷۰۵ نفر در این واحدها فراهم شده است که از این لحاظ اذربایجان غربی در رتبه هشتم کشوری قرار گرفته است.

مدیر کل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی افزود: از اول امسال ۳۴۲ جواز تأسیس برای احداث و راه اندازی واحدهای صنعتی وتولیدی با پیش بینی سرمایه گذاری ۱۴۵ هزار و ۹۰۲ میلیارد ریال در استان صادر شده است که پیش بینی می شود زمینه اشتغال برای بیش از ۸ هزار نفر توسط این واحدها فراهم گردد و از لحاظ صدور جواز تأسیس آذربایجان غربی در رتبه ۵ کشوری قرار دارد.

سرتیپی با اشاره به وضعیت فعلی معادن استان گفت: در حال حاضر ۵۱۸ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر با حجم استخراج سالانه بیش از ۱۸ میلیون و ۲۹۴ هزار تن انواع مواد معدنی و با ایجاد اشتغال مستقیم برای ۵ هزار و ۲۵۸ نفر وجود دارد و بیش از ۶۵ درصد از این معادن فعال می باشند و بقیه نیز به دلیل مواجه شدن با برخی از مشکلات غیر فعال می باشند که در تلاش هستیم تا با رفع موانع پیش رو این معادن را به چرخه تولید بازگردانیم.

وی خاطرنشان کرد: طی ۳ ماهه نخست سال جاری در راستای صیانت از حقوق بیت المال یک هزار و ۱۴۹ میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن استان اخذ و به خزانه مرکزی واریز شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

سرتیپی خاطر نشان کرد: در دهه تولید و تجارت امسال ۵ واحد و طرح صنعتی به عنوان واحدهای برتر ملی از آذربایجان غربی انتخاب شده بودند که استان از این لحاظ در رتبه ۳ کشوری قرار دارد.

مدیر کل صمت با اشاره به مواد معدنی کشف شده در استان گفت: ۵۱ نوع ماده معدنی با ذخیره بیش از ۱۱ میلیارد تن در استان تا کنون کشف شده است که یک طرح اکتشافی بزرگ از تکاب تا مهاباد با نظر مساعد استاندار محترم اجرا خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد: استان آذربایجان غربی از لحاظ تعداد معادن در رتبه ۹ ، از نظر استخراج اسمی در رتبه ۱۷، از نظر ذخیره کشف شده در رتبه ۱۵ و از نظر ایجاد اشتغال در رتبه ۹ کشوری قرار دارد.

سرتیپی تصریح کرد: آذربایجان غربی دارای ۳ معدن طلا با ذخیره قطعی بیش از ۳۳ میلیون تن کانسنگ طلا، ۲۶ معدن آهن با ذخیره ۸ هزار و ۸۵۱ میلیون تن و ۳ معدن کرومیت با ذخیره ۲۲۴ هزار تن است که از مهمترین معادن استان نیز به شمار می روند.

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه ۴۶ هزار ۷۰۷ مورد بازرسی از واحدهای صنفی و غیر صنفی انجام و ۴ هزار و ۸۲۳ فقره پرونده تخلفات صنفی به ارزش بیش از یک هزار ۱۱۰ میلیارد ریال تشکیل شده است که جهت رسیدگی نهایی به به مراجع ذیصلاح ارجاع گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست