اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به کمبود قاضی در استان، از کسب مجوز تربیت قضات برای اولین بار در استان خبرداد و اظهار کرد: با جذب ۸۴ قاضی جدیدالجذب به سیستم قضایی استان، تعداد قضات در حال حاضر به ۳۹۷ نفر رسید.

آوای مرز : رییس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: کمبود قاضی یکی از چالش های سیستم قضایی در استان است که در این زمینه مجوزهای لازم جهت تربیت قضات برای اولین بار در این استان کسب شد تا با جذب ۸۴ قاضی جدیدالجذب به سیستم قضایی استان، تعداد قضات در حال حاضر به ۳۹۷ نفر برسد.

ناصر عتباتی در نشست خبری امروز ٣٠ خرداد ماه با خبرنگاران اظهار کرد: وظیفه اصحاب رسانه صرفاً اطلاع رسانی نیست بلکه در تنظیم مناسبات شهروندان و تعمیق فرهنگ‌هایی مانند صلح و سازش، رعایت قانون، پاکدستی و امانتداری با اندیشه و قلم خود نقش پررنگی دارند و از این رو دستگاه قضایی نیز از نقدهای منصفانه و سازنده آن‌ها استقبال می‌کند چرا که رسانه‌ها ناظران منصف جامعه هستند و تکالیف مطالبه‌گری مهمی بر عهده دارند.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با اشاره به سازش بیش از ۱۴۰ فقره پرونده قصاص نفس از در طی سه سال حضور خود در سمت ریاست کل دادگستری استان گفت که این یعنی ترویج و تعمیق فرهنگ صلح و سازش و ایجاد حساسیت به مقوله زندان و زندانی که توسط اصحاب رسانه که در این چند سال صورت گرفته است.

عتباتی با تاکید بر حرکت برنامه محور دادگستری استان گفت: از زمان حضور در استان بر حرکت برنامه محور تاکید و برهمین اساس اولین برنامه عملیاتی با توجه به شرایط استان و حوزه‌های قضایی در سال ۱۴۰۰ تنظیم و ابلاغ شد و این برنامه همه ساله تنظیم و ارتقا یافته و امروز حرکت بر مدار برنامه عملیاتی یک اصل در دستگاه قضایی استان است که رضایت‌مندی مردم را به همراه دارد.

او افزود: برای محقق شدن اهداف برنامه عملیاتی سال گذشته در حوزه‌های مختلف اقدامات کاربردی همچون برگزاری ۳۹ جلسه مدیریتی شورای معاونین با ۲۹۳ مصوبه، برگزاری ۱۵ جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال با ۱۳۱ مصوبه عملیاتی و ورودی‌های میدانی که نتیجه آن جلوگیری از تلف شدن بیت‌المال شد، در حوزه حمایت از واحدهای تولیدی نیز ۲۹ جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری استان برگزار و مشکل ۱۱۹ واحد مطرح و با ۳۰۰ مصوبه، مشکلات ۹۳ واحد مرتفع و ۸۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد و یا حفظ شد.

عتباتی در ادامه  از ورود بیش از ۵۷۶ هزار فقره پرونده به تشکیلات قضایی استان طی سال گذشته خبرداد و گفت: میانگین اوقات رسیدگی به پرونده های قضایی از بیش از ۱۰۰ روز به ۶۸ روز در سال گذشته رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به کمبود قاضی در استان، از کسب مجوز تربیت قضات برای اولین بار در استان خبرداد و اظهار کرد: با جذب ۸۴ قاضی جدیدالجذب به سیستم قضایی استان، تعداد قضات در حال حاضر به ۳۹۷ نفر رسید.

او با اشاره به اهمیت فرهنگسازی بخشش و خیرات افزود: طی سال گذشته ۵۵ میلیارد تومان کمک مردمی برای آزادی زندانیان جمع‌آوری شده است.

عتباتی در ادامه به نقش رسانه در اطلاع رسانی و تبیین الزامات تعاملات افراد جامعه نیز پرداخت و گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا مردم از الزامات قانونی خود مطلع شوند، خصوصاً اصحاب رسانه که اهرم‌های و ابزار بالایی در ارائه اطلاعات حقوقی به مردم دارند ارتباط خود را با مجموعه‌های کانون وکلا، مرکز وکلا و بسیج حقوقدانان تقویت و به جامعه تغذیه حقوقی بدهند.

او در پایان به انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نیز پرداخت و بیان داشت: انتخاب پیش رو یک برهه مهم و حساس دیگری در تاریخ انقلاب است و رسانه‌ها در تبیین حضور حداکثری در انتخابات و تعیین سرنوشت خود و اهمیت قوه مجریه به منظور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پر شور با رعایت ۴ راهبرد مقام معظم رهبری نقش مهمی دارند.

عتباتی با بیان این که موارد بسیاری از مجازات‌ها در دادگستری استان با توبه محکوم علیه با تخفیف مواجه می‌شوند افزود: در بیست روز گذشته در شمال استان دو نفر محکوم به اعدام با توبه و با رضایت رئیس قوه قضائیه حکم اعدام آنها به حبس و شلاق تبدیل شده است و علاوه بر آن حکم اعدام ماموستا خضر نژاد نیز با وساطت روحانیون و علمای اهل تسنن یک درجه تخفیف خورد و به حبس تبدیل شد.

نتیجه قطعی پرونده شهردار سابق ارومیه روزهای آینده اعلام می‌شود

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: یکشنبه ۲۷ خرداد پرونده شهردار سابق ارومیه که از طرق دیوان عالی کشور تجویز اعاده دادرسی صادر شده بود جلسات قضائی برای محاکمه مجدد در شعبه هم عرض برگزار شد و در روزهای آینده تصمیم قطعی قضائی و رأی قطعی اعلام خواهد شد.

عتباتی افزود: استان در راستای کاهش جرایم سرقت رتبه سوم کشوری را دارد و برخی از جرایم سرقت به عنف و یا زورگیری در استان وجود ندارد، اما آمار کلاهبرداری و جعل در استان بیشتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست