اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای  مرز : رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان‌غربی عنوان کرد: بیشترین بخش از هزینه ثبت سند خودرو به خزانه دولت واریز می‌شود و تنها رقمی ناچیز سهم سردفتر و کانون سردفتران است.

 احمد فتح الهی در نشست خبری مشترک مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بمناسبت ۶ دی ماه روز اسناد رسمی با گلایه از انتقادها و هجمه‌های وارده به دفاتر اسناد رسمی، گفت : علی‌رغم هجمه‌هایی که این روزها به دفاتر اسناد رسمی وارد شده و بیشترین هجمه درخصوص رقم بالای ثبت سند است، بیش از ۹۰ درصد مبلغ دریافتی ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی حقوق دولتیست و تنها بخش کمی از مبلغ پرداخت به دفاتر واریز می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر نیروی انتظامی و منتقدان دفاتر اسناد رسمی به نام مردم مدعی‌اند هزینه ثبت سند خودرو باید کمتر باشد، نباید هزینه‌های اضافه را از بعد از اجرای طرح دریافت کنند ولی شاهد خواهیم بود دریافت هزینه‌هایی چون مالیات و … بابت ثبت سند انجام خواهدشد ضمن اینکه باید بدانیم برای ثبت سند یک خودروی پژوپارس که رقمی حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان پرداخت می‌شود تنها ۲۵۰ هزارتومان سهم سردفتر است و مابقی تماما به خزانه دولت (مالیات، هزینه کاداستر، حق الثبت و ارزش افزوده) واریز می‌شود.

فتح‌الهی گفت: ، برگ سبز خودرو شناسنامه وسیله نقلیه است و براساس قانون، اسناد باید در دفاتر اسناد رسمی و مراکز قانونی ثبت و صادر شود و سالیان متمادی به این شکل انجام شده و هموطنان بدون خواندن متون اسناد رسمی آنها را امضا می‌کنند که نشانه اعتماد به دفاتر اسناد رسمی است.

عبدالهی همچنین در خصوص موضوع سند رسمی در نقل و انتقال خودرو نیز ابراز داشت: صرف‌نظر از اظهارات تمام افراد و ارگان‌های مختلف، این ماجرا باید با فوریت حل شود چراکه بر اساس بخشنامه اسفندماه ۹۵ ریاست وقت قوه قضائیه، برگ سبز صادره از راهنمایی و رانندگی فاقد اعتبار عنوان شده و همچنین در تبصره ۵ مانده ۲۰ و همچنین تبصره ۱ مانده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده، صراحت سند انتقال خودرو در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی عنوان شده است.

وی با بیان اینکه، هم اکنون دفاتر اسناد رسمی با دو چالش جدی روبرو هستند گفت: یکی مربوط به اسناد خودرو و دیگری طرح صدور مجوزهای برخی کسب و کارها است که امیدواریم به همت مسئولان این مشکلات حل شود ضمن اینکه بارها درخواست کردیم هزینه ثبت سند خودرو کاهش پیدا کند ولی متاسفانه هیچ ترتیب اثری به درخواست‌های ما داده نشده است‌.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سند گریزی دلیل اصلی افزایش حجم پرونده‌های قضایی در استان است، افزود: ۲۵ درصد پرونده‌ها مربوط به اسناد عادی است ضمن اینکه  ۲۵۲ دفترخانه فعال در استان فعالیت دارند که روزانه ۲ ساعت مشاوره رایگان انجام می‌دهند.

وی در خاتمه گفت:  دفاتر اسناد رسمی طی این سال‌ها یکی از بهترین، پرکارترین و سالم‌ترین نهادهای کشور بوده‌اند که هیچ بار مالی برای دولت نداشته‌اند و به‌صورت صورت خودگردان اداره می‌شوند.

WhatsApp Image 2021-12-27 at 13.21.19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست