اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : نماینده ارومیه با انتقاد از برنامه های ارائه شده نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: چالش های اساسی حوزه کشاورزی در برنامه های ایشان دیده نمی شود. در حال حاضر با مشکل کمبود آرد و نان مواجهیم و ۴۰ همت بدهی محصول گندم کشاورزان هنوز پرداخت نشده است

سید سلمان ذاکر در نشست علنی روز (سه شنبه، ۳۰ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه ها و صلاحیت محمدعلی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود : آیا شما می خواهید در مقابل تقسیمات اموال مردم مقاومت کنید؟ کاشت تولیدات کشاورزی در استان ها متفاوت است، آیا سیاست شما مانند سیاست های وزرای قبل است؟ در این رابطه باید ارتقای سطح معیشت و درآمد عشایر و روستاییان و کشاورزان و همچنین تامین زیرساخت های مناسب تولید و جلوگیری از خرد شدن زمین های کشاورزی مدنظر قرار می گرفت.

او افزود: نباید با کشاورزان مبارزه کرد، زمین های مسطح و خدادادی مردم به برخی صاحبان کارخانه ها واگذار شده؛ کاشت دیم به یک فرهنگ تبدیل شده است و تقویت کاشت نهاده های دامی و گندم در برنامه های وزیر پیشنهادی وجود ندارد.

ذاکر تاکید کرد: در حال حاضر با مشکل کمبود آرد و نان مواجهیم و ۴۰ همت بدهی محصول گندم کشاورزان هنوز پرداخت نشده است و این موضوع متاسفانه در برنامه هفتم توسعه دیده نشده؛ شما تاکید داشتید که می خواهید کشاورزی را مردمی سازی کنید، اما متاسفانه به پرداخت مطالبات کشاورزان و همچنین مشکلات آنها توجهی نشده و همچنین آبیاری قطره ای نیز مدنظر قرار نگرفته است.

آغاز برداشت محصول گندم از اراضی کشاورزی استان

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: پیش بینی می شود امسال حدود ۸۲۵ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شود که معادل ۱۹ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش خواهد داشت.

خسرو از آغاز برداشت محصول گندم از اراضی کشاورزی این استان خبر داد و افزود: در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲،  بیش‌ از ۳۹۴ هزار و ۱۰۲ هکتار از اراضی کشاورزی به زیر کشت گندم رفته است که این میزان نسبت به سال زراعی گذشته ۷ درصد افزایش داشته است.

او میزان خرید سال گذشته این محصول را ۴۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: خرید این محصول به صورت تضمینی بوده و در استان توسط  اداره کل غله و خدمات بازرگانی با مباشرت سازمان تعاون روستایی در ۶۵ مرکز خرید در سراسر استان انجام می شود.

شهبازی افزود: ارقام آبی  پیشگام، میهن، حیدری ، حیران و زرینه و ارقام دیم باران، واران، صدرا، هما، هشترود و آذر ۲ ارقام غالب کشت شده گندم در استان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست