اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : با آغاز تیرماه هرسال کوچ ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل عشایر آذربایجان غربی به مناطق ییلاقی آغاز می شود.

 در حال حاضر عشایر استان شامل ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار با جمعیت بالغ بر ۱۰۳ هزار و ۹۲۷ نفر در قالب ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل از ۳۳۶ کانون استان مشغول کار و تلاش و زندگی هستند که این میزان ۱۱ درصد جمعیت روستایی استان و چهار درصد کل جمعیت آذربایجان غربی را شامل می‌شود.

۳.۶ درصد جمعیت آذربایجان غربی را عشایر تشکیل می‌دهند و سالیانه بیش از ۱۵ هزار تن گوشت قرمز، سه هزار تن پشم، ۵۰ هزار تن شیر و سایر فرآورده‌های دامی کشک، روغن و… تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر و روستایی آذربایجان‌غربی در خصوص کوچ عشایر استان گفت: استان دو میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار مراتع سرسبز دارد که ۶۰ درصد از آن مورد بهره برداری عشایر قرار می‌گیرد.

بهرام زینال زاده جمیعت عشایر استان را ۱۵ هزار خانوار عنوان کرد و اظهارداشت: عشایر استان دو میلیون واحد دامی در اختیار دارند که این میزان نصف دام کوچک استان است و در مدت اقامت خود در ییلاق ۵۰ هزار تن شیر، ۱۶ هزار تن گوشت قرمز و ۳ هزار تن پشم تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر و روستایی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه عشایر این استان سالانه بالای ۳۲۰ هزار تن انواع فرآورده‌های دامی تولید می‌کنند گفت: ۲۵ درصد از تولیدات دامی استان را عشایر تولید می‌کنند.

وی در خصوص وضعیت زندگی عشایر استان گفت: عشایر آذربایجان غربی حداکثر ۴ ماه زیر چادر زندگی می‌کنند و بقیه سال را در خانه‌های خود اسکان می‌یابند و تنها در زمان ییلاق به بیرون می‌آیند در حالی که در برخی از استان‌های عشایرنشین ۱۲ ماه در چادر می‌مانند.

مدیرکل امور عشایر و روستایی آذربایجان غربی گفت: امسال در استان برای مرمت و بازسازی ایل راههای عشایری نزدیک به ۱۰ میلیاردریال اعتبار اختصاص یافته است.

همزمان با تیرماه عشایر آذربایجان غربی سفر خود را به مراتع بهاره که شامل “مرغان”، “حصار” و “آیبک”، “ماکو”، مراتع “بور بور”، “سیدآباد” و “نوذله” پیرانشهر و سایر مراتع استان به طول ۵ تا ۱۸۰ کیلومتر آغاز می‌کنند.

عشایر آذربایجان غربی با پرورش دو میلیون واحد دامی ۲۵ درصد فرآورده‌های دامی را تولید می‌کنند و سالانه ۵۰۰ هزار رأس دام مازاد بر نیاز، ۵۰ هزار تن شیر، ۱۵ هزار تن گوشت و سه تن پشم را به بازارهای داخلی عرضه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست