اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است که از این مبلغ۸ میلیارد تومان برای فرهنگسازی بوده است.

امیر عباس جعفری در افتتاحیه نمایشگاه پروژه احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار که امروز در شهرستان میاندوآب با حضور حمید ظهرابی – معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر پروژه بین‌المللی تالاب‌ها همچنین جمعی از مسئولان استانی و فعالان محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: دریاچه ارومیه یکباره خشک نشد بلکه در طول ۲۰ سال از سال ۸۴ تا ۹۲ هر ساله ۴۰ سانتیمتر کاهش تراز داشت.
وی با اشاره به اینکه بهتر بود مسئولان از دهه ۷۰ وضعیت حساس دریاچه ارومیه را احساس می کردند، گفت: اگر مسئولان به جای کارهای امنیتی به کارهای فرهنگی می‌پرداختند شاهد چنین وضعیتی در دریاچه ارومیه نبودیم.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در اولین جلسه هیئت وزیران در دولت یازدهم احیای دریاچه ارومیه به تصویب رسید،اظهارکرد: بر اساس تصمیمات دولت ستادی به منظور احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد و مطالعات مربوط به احیا طی ۶ ماه توسط کارشناسان داخلی و خارجی انجام شد. در نهایت ستاد احیای دریاچه ارومیه ۲۷ راهکار به منظور احیای دریاچه به تصویب رساند.
جعفری با تاکید بر اینکه دولت تا حد توان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده است، گفت: با وجود تحریم‌ها اعتبارات دریاچه ارومیه تخصیص یافته است و تا زمان احیای دریاچه این تخصیص‌ها ادامه خواهد داشت.
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت قابل توجه پروژه زاب اظهار کرد: پروژه زاب یک اقدام ارزشمند است که برای اجرای آن باید تونلی ۳۵ کیلومتری ساخته شود و تاکنون ۲۵ کیلومتر از این تونل ایجاد شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفت: بستن چاه‌های غیرمجاز به رهاسازی آب از سدها اتصال زرینه رود به سیمینه رود باعث شده که آب به پیکره دریاچه ارومیه منتقل شود.
جعفری با بیان اینکه بر اساس برنامه ۵ ساله باید کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در حوزه کشاورزی صورت گیرد،اظهارکرد: این امر مهم با تخصیص اعتبارات و نهادینه کردن سیستم های آبیاری نوین اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون در سطح استان آذربایجان‌غربی ۳۳ درصد کاهش مصرف آب صورت گرفته است، گفت: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به جوامع محلی از جمله فعالیت‌های مهم ما در سطح استان است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در پایان با اشاره به ضرورت جلب مشارکت مردم محلی و سمن‌ها و تعامل بین دستگاه ها گفت: مطمئنم که تا سال ۱۴۰۰ دریاچه ارومیه احیا خواهد شد./میاندوآب پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست