اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استاندار آذربایجان غربی یکی از شاخص ترین مزیت ها ی استان را وجود منطقه آزاد ماکو عنوان نمود و اظهار داشت: باید با وجود منطقه آزاد ماکو و با توجه به نقشی که این مناطق در توسعه اقتصاد دارد و قطعا باید به برکت این منطقه مشکلات اقتصادی آذربایجان غربی نسبت به دیگر استان ها کمتر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری، محمدمهدی شهریاری در جلسه هماهنگی و ایجاد وحدت رویه بیشتر در مدیریت و توسعه و پیشبرد طرحهای توسعه ای در منطقه آزاد ماکو که با حضور مدیرعامل منطقه آزاد ماکو، معاونین استاندار، مدیران ستادی و فرمانداران ماکو ، شوط و پلدشت برگزار شد، یکی از شاخص ترین مزیت های استان را وجود منطقه آزاد ماکو عنوان نمود و اظهار داشت: باید با وجود منطقه آزاد ماکو و با توجه به نقشی که این مناطق در توسعه اقتصاد دارد و قطعا باید به برکت این منطقه مشکلات اقتصادی آذربایجان غربی نسبت به دیگر استان ها کمتر باشد.

وی ایجاد منطقه آزاد را در راستای ، انتقال تکنولوژی؛ اشتغال و جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت:‌ طرح های توسعه ای منطقه آزاد ماکو  این منطقه را به عنوان یکی از مناطق برتر ترانزیتی دنیا مطرح می کند و این طرح ها توجیه اقتصادی و درآمد بالایی به همراه دارد.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه تاکنون اتفاق خاصی در منطقه آزاد رخ نداده است، افزود: در مدیریت منطقه آزاد ماکو باید نگاه ، نگاهی توسعه گرا باشد چرا که هر توسعه و پیشرفتی در منطقه باعث رشد و توسعه استان و کشور ایجاد اشتغال  ،کاهش بیکاری و توسعه اقتصادی خواهد شد .

او با تاکید بر حفظ شان و اقتدار فرمانداران در منطقه ، ادامه داد : باید از موازی کاری جلوگیری شود و نفع و منفعت مردم و منطقه در اولویت امور و برنامه ها قرار گیرد تا این نگاه توسعه ای باعث ایجاد تحرکی در منطقه و استان شود .

شهریاری بر تداوم این جلسه بین مسئولان استانی و مسئولان منطقه آزاد بصورت دوره ای و در فاصله زمانی ۴۵ روزه تاکید کرد و گفت : درآذربایجان غربی به لحاظ وجود منطقه آزاد باید از موقعیت بصورت بهینه استفاده کرد لذا با برگزاری این جلسات هماهنگی بیشتر و  وحدت رویه در مدیریت منطقه آزاد ماکو حاصل می شود و می توانیم به خوبی از بحران ساختگی موجود گذر کنیم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی مبنی بر خلاف قانون بودن افزایش حقوق ۲۵ درصدی کارکنان قراردادی مناطق عملیاتی، گفت: وقتی آقای انصاری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداره استخدامی در سفر خود به آذربایجان غربی صراحتا از اجرای این طرح برای تمامی حقوق بگیران مناطق عملیاتی از جمله کارکنان قرار دادی خبر می دهد، دیگر نیازی به بحث در این رابطه نیست.

شهریاری افزود : قانون برای همه یکی است و هر کسی نباید برای خود تفسیری از قانون نماید و اگر مدیری از قانون طور دیگری برداشت می کند ناشی از سو برداشت خود آن مدیر است لذا وقتی اعلام می شود تمامی حقوق بگیران این یعنی شامل همه حقوق بگیران چه رسمی ، پیمانی و قراردادی می شود و در استانداری مقرر شده این افزایش حقوق اعمال شود و بقیه دستگاههای اجرایی نیز باید با وزارت متبوعه خود باید پیگیری نمایند و من خود نیز پیگیر این امر خواهم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز با بیان اینکه این سازمان را با ده ها میلیارد بدهی تحویل گرفته و امروز تمام بدهی ها پرداخت شده است ، افزود: سرمایه سازمان از ۱۰۰ میلیارد ریال به ۱۳ هزار میلیارد ریال افزایش دادیم و بحمدلله با تلاش های همکاران سازمان برنامه های توسعه ای با الگوهای علمی و کارشناسی ریل گذاری شده و با وجود کاهش درآمدهای سازمان با راهکارهای علمی برای این سازمان درآمدزایی شده است.

وی با اذعان بر اینکه  ۲۰۰ کیلومتر از راه های روستایی و جاده مرگنلر تا شهریور ۹۸ به پایان می رسد ، افزود : تا پایان نیمه اول سال آتی تمامی پروژه های عمرانی نیمه تمام منطقه به اتمام می رسد و تا پایان سال جاری بخش عمده ای از پروژه ها به بهره برداری می رسند.

سلیمانی بهره برداری از مجتمع خدماتی حمل و نقل آناوطن تا اردیبهشت ۹۸؛ تکمیل زنجیره لجستیک ؛ احداث سردخانه بخش خصوصی؛ احداث آزاد راه با مشارکت ۶۵ درصدی بخش خصوصی و ۳۵ درصدی دولت را از جمله برنامه های توسعه ای برشمرد و افزود:‌ مطالعات راه آهن در حال انجام بوده و مرز هوایی تا پایان سال با برقراری پروازهای خارجی و پروازهای روزانه داخلی راه اندازی می شود.

وی با اشاره به توافق صورت گرفته با مقامات مرسین؛ ترابزون و سامسون در خصوص همکاری با منطقه آزاد ماکو به عنوان بندرخشک و هاب لجستیک ادامه داد: موافقت نامه ترانزیت دام زنده بصورت هوایی و زمینی از ترابزون منعقد شده و پیش بینی می شود ۲۵ درصد واردات نهاده های دام کشور از منطقه آزاد ماکو صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر برنامه ریزی منطقه ای و توزیع عادلانه ثروت در تمام نقاط کشور اظهار داشت‌: پروژه هایی که اجرا می شود باید دارای پیوست های فرهنگی و اقتصادی بر اساس اولویت بندی برای نیاز منطقه صورت بگیرد.

این مقام مسئول خواستار تعامل و هماهنگی مدیران دولتی و استانداری با منطقه آزاد شد و گفت: توسعه منطقه آزاد ماکو قطعا توسعه استان است که برکاتش برای کل کشور خواهد بود.

سلیمانی همچنین از طرح ایجاد محور لجستیک بین چابهار و ماکو در شورای عالی مناطق آزاد سخن گفت و ادامه داد: در بحث گردشگری ترکیبی با ترکیه نیز فرودگاه ماکو نقطه اتصال مناطق آزاد قرار می گیرد.

او با اشاره به جلسه اخیر با وزیر جهاد کشاورزی برای تامین گوشت قرمز و سفید؛ شیلات؛ محصولات دامی وسیفی جات از منطقه آزاد ماکو تصریح کرد:  رویکرد ما ایجاد زنجیره تولید در این بخش است و طی تفاهم نامه با بنیاد جانبازان واردات دام زنده به منقطقه آزاد ماکو از ترکیه و ذبح آن می تواند بخش عمده ای از مشکلات کشور در این بخش را حل کند

وی همچنین از برنامه ریزی برای توسعه گردشگری در نوروز ۹۸ خبر داد و گفت: آزاد شدن واردات کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد رونق توریسم تجاری در منطقه را خواهد داشت

سلیمانی از تفاهم با فرمانداری های شهرستان ها در راستای پیشبرد برنامه های دولت خبرداد و گفت: فضای مناطق محروم با خوردن کدهای امنیتی سرمایه گذاران  را تحت تاثیر قرار می دهد و باید در این خصوص تصمیماتی گرفته شود.

دراین نشست رضا حسینی معاون برنامه ریزی امور اقتصادی و توسعه زیربنایی استانداری آذربایجان غربی نیز همکاری و پرهیز از موازی کاری را رمز موفقیت در تحقق خدمت خالصانه و موثر به مردم دانست و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته منطقه آزاد ماکو های نهاده های دامی کشور می شود.

وی ضمن توصیه به همگرایی و همراهی کلیه نهادها و ادارات منطقه آزاد ماکو افزود: برای توسعه باید از ظرفیت ها و توانایی های نخبگان جامعه محلی نیز در حوزه های مختلف استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست