اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  درپی درخواست استاندار آذربایجان غربی از رئیس جمهور برای تسهیل در صادرات سیب درختی، روحانی به وزرای صمت و جهاد کشاورزی دستور داد تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت به کشاورزان و باغداران با تسهیل در فرایند سیب درختی را به عمل آورند.

محمدمهدی شهریاری در نامه ای از رئیس جمهوری درخواست کرد تا با توجه به محدودیت زمانی نگهداری سیب در سردخانه ها و فساد پذیری آن، دستور لازم به وزارتخانه های صمت و جهادکشاورزی برای جلوگیری از خسارت به باغداران و تسهیل در فرایند صادرات سیب را مورد توجه ویژه قرار دهند.

استاندار آذربایجان غربی تجدید نظر در ارزش گذاری سیب و درجه بندی آن،اعطای مشوق های صادراتی برای افزایش صادرات سیب، راه اندازی خط سبز برای محصول صادرات سیب در گمرکات،رایزنی های اقتصادی جهت رفع موانع صادراتی و موافقت با تهاتر صادرات سیب با محصولات گرمسیری و معافیت صادرات سیب درختی از تعهد ارزی در سالجاری و رفع تعلیق کارت های بازرگانی را از جمله موارد پیشنهادی برای تسهیل در صادرات سیب دانست.

رئیس جمهور نیز در پاسخ به درخواست استاندار آذربایجان غربی به وزرای صمت و جهاد کشاورزی و نیز بانک مرکزی دستور داد تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت به کشاورزان و باغداران را از طریق تسهیل در صادرات سیب درختی را به عمل آورند.

گفتنی است؛ به دنبال دستور رئیس جمهور علاوه بر حل درخواست تهاتر سیب با میوه های گرمسیری، سایر موارد نیز در در دست پیگیری است.

بر اساس اعلام جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در روزهای پایانی سالجاری، هنوز هم ۶۵۰ هزار تن سیب با کیفیت استان در سردخانه های استان ذخیره شده و زمان بسیار کمی برای صادرات این میزان سیب باقی مانده است. در صورت عدم رفع مشکلات صادرات این محصول نه تنها بخش کشاورزی استان متضرر شده بلکه سیب های تولیدی استان  اگر صادر نشوند در سردخانه کیفیت خود را از دست داده و فاسد می شوند و باغداران از نظر اقتصادی متضرر خواهند شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست