اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در ستاد استانی صبر گفت: یکی از ابتکارات قوه قضائیه ستاد صبر است، صبر که مخفف صلح، بخشش و رضایت هست در واقع یک کار فرهنگی و ارزشی اسلامی خوبی هست که همیشته مدنظر بوده و مورد تاکید شرع و قانون هم است.

علی اکبر گروسی افزود: ستاد صبر می تواند گروههایی را که دنبال کار خیر و سازش هستند را سامان دهد و با هماهنگی بین آنها باعث شود امر سازش اثر گذاری و نتیجه بخشی بیشتری در صلح وسازش داشته باشد.

گروسی ادامه داد: در سطح استان با تلاش شوراهای حل اختلاف سازشهای خوبی انجام شده است، خصوصاً در مورد سازش در پرونده های قتل عمدی در ۹ ماهه سال ۹۹ تعداد ۱۵ فقره پرونده منجر به اخذ رضایت و سازش و رهایی قاتل از پای چوبه دار شده است که این آمار بسیار خوبی است.

رئیس کل دادگستری استان تاکید کرد: امر سازش دارای برکات زیادی است، هر چند که چالشهای زیادی دارد، ولی باید با همت و تلاش این چالش ها و نارسائی ها را رفع کنیم و مسیر را برای برقراری سازش هموار کنیم، البته این تنها از ظرفیت و توان قوه قضائیه خارج است و می بایست همه نهادها و ارگانهای دولتی و خصوصاً سازمانهای مردم نهاد پای کار بیایند و دستگاه قضاء را یاری کنند.

این مقام قضائی افزود: از دیگر آثار و برکات صلح و سازش، امنیت و آرامش روانی است که در جامعه ظاهر می شود ولی در انتقام و اجرای حکم هیچ مزیتی وجود ندارد. چرا که انتقام جویی فقط آتش کینه را شعله ور می کند در حالیکه  صلح و سازش معامله با خداوند است و خداوند متعال خود اجر سازش کنندگان را در قرآن کریم عهده دار شده است.

گروسی در ادامه به سند تحول قضائی اشاره کرد و گفت: سند تحول هم در حمایت از صلح و سازش و ستاد صبر است و می بایست از این ظرفیت ها نهایت بهره را برد.

رئیس کل دادگستری استان در پایان به اهمیت کار فرهنگی با محتوای سازش تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین کارها در ترویج فرهنگ سازش ساخت و تولید فیلمها و محتواهای مرتبط و اثر گذار در زمینه سازش توسط صدا وسیما و سایر نهادهای مرتبط است که برای ترویج و نهادینه کردن سازش در جامعه بسیار موثر خواهد بود.

در ادامه این جلسه صمدی معاون قضائی رئیس کل دادگستری  و رئیس شوراهای حل اختلاف استان و دبیر جلسه به نقش ستاد صبر در ایجاد اصلاح ذات البین پرداخت و گفت: از اهداف ستاد صبر گسترش فرهنگ صلح و سازش و عفو و گذشت، کاهش زمینه های اختلاف، کاهش پرونده های دستگاه قضایی و در نهایت کاهش آمار کیفری زندانهای استان است.

دبیر ستاد صبر استان ادامه داد: یکی از وظایف و اهداف مهم ستاد صبر هماهنگ سازی بین دستگاهها و ارگانهای مرتبط و فعالین حوزه صلح و سازش است و سازمانهای مردم نهادی که در زمینه سازش فعالیت دارند در دستورالعمل ستاد صبر مورد توجه قرار گرفته و از ظرفیت آنها استفاده خواهد شد.

صمدی افزود: استفاده از سران عشایر و ذی نفوذان و ریش سفیدان محلی در ستاد صبر، الگو سازی برای ایجاد فرهنگ سازش در جامعه و برجسته نمودن فعالیتهای مرتبط با سازش، استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی برای ارتقاء فرهنگ سازش در جامعه از  نکاتی است که در ستاد صبر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و کارگروههایی در زمینه اجرایی کردن مفاد دستورالعمل در ستاد صبر شکل خواهد گرفت.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان در پایان گفت: در ستاد صبر باید گروههای هدف اولویت بندی شوند و کارگروهی تشکیل شود تا از ورود پرونده پیشگیری شود و قضات فعال مورد تقدیر قرار گیرند و درخصوص مشاوره در امر طلاق نیز باید آسیب شناسی صورت گیرد و نقاط ضعف شناسایی و فرآیند مصالحه بررسی و نسبت به رفع مشکلات و ضعفها اقدام شود. همچنین می بایست بانک اطلاعاتی در زمینه سازش شکل بگیرد و از ظرفیت ستاد دیه هم استفاده شود.

در ادامه جلسه حبیبی دادستان عمومی وانقلاب ارومیه و محمد پورسرپرست معاونت منابع انسانی وامور فرهنگی و عباسی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به عنوان  اعضای ستاد صبر به ارائه نظرات و دیدگاههای خود پرداختند و در پایان مصوباتی به تصویب اعضاء رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست