اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  شفیع بهرامیان، روزنامه‌نگار در یادداشتی انتقادی در خصوص وضعیت سیب آذربایجان غربی می نویسد: ارزش تقریبی ۶۵۰ هزار تن سیب باقیمانده استان که بیشتر متعلق به شهرستان‌های ارومیه، اشنویه، سلماس، نقده و مهاباد است بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود. این حجم از سیب دپو شده در سردخانه‌های استان می‌توان حدود ۱۰۴ هزار شغل ایجاد نموده و نرخ بیکاری را از ۱۵ درصد فعلی به زیر ۵ درصد در استان رساند.

سیب یکی از اصلی‌ترین محصولات کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده و رتبه اول تولید آن در کشور مربوط به این استان است.تولید، بازاریابی و فروش، چرخه حیات کشاورزی و هر صنعت دیگری است. براین اساس اگر فورا زمینه صادرات و یا خرید سیب‌های با کیفیت ذخیره‌شده در سردخانه‌های استان، فراهم نشود، برآورد می‌شود بالای ۵۰ هزار میلیارد ریال ضرر به اقتصاد منطقه و کشاورزان وارد آید.

برخلاف سنوات قبل و درحالی‌که امسال بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب تولیدشده است اما متأسفانه در کمتر از ۴۵ روز مانده به پایان سال، روند صادرات سیب به‌شدت کند شده و ادامه این روند موجب متضرر شدن باغداران و بخش کشاورزی و صنایع وابسته آن در استان می‌شود.

براساس آمارهای موجود هم‌اکنون ۶۵۰ هزار تن سیب با کیفیت در سردخانه‌های استان ذخیره‌شده و زمان بسیار کمی برای صادرات این میزان سیب باقی‌مانده و در صورت عدم رفع مشکل صادرات یا خرید تضمینی آن توسط دولت برای مصارف داخلی شب عید، بزودی این محصول در سردخانه‌ها کیفیت خود را ازدست‌داده، فاسد شده و لطمات جبران‌ناپذیری برجای خواهد گذاشت.

باوجود تلاش‌های مقامات استانی ازجمله استاندار آذربایجان‌غربی، حجت‌الاسلام ذاکر نماینده مردم ارومیه و برخی دیگر از نمایندگان مجلس و سایر مسئولان مرتبط و وعده وزیر جهادکشاورزی و مسئولان وزارت صمت برای انجام تهاتر صادرات سیب با واردات موز، هنوز زمینه عملی کردن این توافق فراهم نشده هرچند که دستور آزادسازی واردات موز اخیراً صادر شده که امید آن می‌رود واردات موز، در مرحله نخست صرفاً با تهاتر سیب تولیدی داخل امکان‌پذیر باشد.

در سالی که جهش تولید و تکیه بر توانمندی‌های داخلی و کاهش اتکای مملکت به منابع حاصل از صادرات نفت به دغدغه اصلی کشور بدل شده است وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان مسئول اصلی تجارت خارجی و همچنین وزارت جهادکشاورزی باید سریعا راهکاری برای صادرات سیب کشور و بالأخص استان آذربایجان‌غربی ارائه نماید چراکه برای بازاریابی این محصول، تنها چیزی کمتر از یک‌ماه باقی است!

استان آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۶۰ هزار هکتار باغات سیب بارور، در سال جاری با تولید یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است. ارزش تقریبی ۶۵۰ هزار تن سیب باقیمانده استان که بیشتر متعلق به شهرستان‌های ارومیه، اشنویه، سلماس، نقده و مهاباد است بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود و اگر برای ایجاد هر شغل مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال نیاز باشد با درآمد این حجم از سیب دپو شده در سردخانه‌های استان می‌توان حدود ۱۰۴ هزار شغل ایجاد نموده و نرخ بیکاری را از ۱۵ درصد فعلی به زیر ۵ درصد در استان رساند.

مطالعه برآورد تقریبی زیر خالی از لطف نیست:

ارزش سیب‌های دپو شده در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی تا ۱۵ بهمن ۹۹ ، یعنی ۴۵ روز مانده به عید؛

موجودی در سردخانه‌ها: ۶۵۰ هزار تن یا بعبارتی۶۵۰ میلیون کیلوگرم

میانگین قیمت: ۶ هزار تا ۱۱ هزار= میانگین ۸ هزار تومان/ ۶۵۰ میلیون کیلو ضرب‌در ۸۰۰۰ تومان

جمع کل سرمایه دپو شده =۵۲۰۰ میلیارد تومان

هزینه ایجاد هر شغل= ۵۰ میلیون تومان

۵۲۰۰ میلیارد تقسیم ‌بر ۵۰ میلیون۱۰۴ هزار شغل

وقت تنگ است لطفاً چاره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست