اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: روند توسعه تجاری و صنعتی منطقه آزاد ماکو با رویکرد جذب سرمایه گذار و اجرای پروژه ها با پیوست فرهنگی دنبال می شود.

حسین گروسی ۱۲ مهرماه در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو خواستار توجه بیشتر مسئولین به مناطق آزاد شد و افزود:روند توسعه تجاری و صنعتی منطقه آزاد ماکو با رویکرد جذب سرمایه گذار و اجرای پروژه ها با پیوست فرهنگی دنبال می شود.

گروسی اضافه کرد: برای زیرساخت های منطقه آزاد جبل علی که یک صدم منطقه آزاد ماکو می باشد، ۲.۵ میلیارد دلار هزینه شده است همچنین معافیت های مالیاتی در کشورهای دیگر ۵۰ سال است که باعث جذب سرمایه گذاران به این کشورها می شود لذا برای رسیدن به جایگاه اصلی و سطح جهانی باید مسئولین و نمایندگان مجلس بیش از این به مناطق آزاد توجه داشته باشند.

وی گفت: در بند ۱۱ اقتصاد مقاومتی به توسعه عمل مناطق آزاد و انتقال فناوری نوین تاکید شده است که توصیه ها و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مناطق آزاد، تکلیف را برهمگان روشن کرده است.

وی با تاکید بر عملگرایی مطابق با سفارشات رهبری گفت: اتخاذ سیاست های مدبرانه در این جنگ اقتصادی در کنار عملگرایی سرلوحه مدیریت منطقه خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: ولایت بزرگترین نعمت برای مردم است و با پیروی و عمل به فرامین رهبر معظم انقلاب می توانیم در برون رفت از مشکلات موفق شویم.

نماینده مردم ماکو،‌شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی هم گفت: منطقه آزاد ماکو جزو مناطق آزاد موفق کشور است.

محمد علیپور گفت: اقدامات و پروژه های انجام شده در منطقه آزاد ماکو از جمله احداث فرودگاه ،‌بزرگراه و ده ها پروژه عمرانی و اقتصادی در منطقه در سطح مناطق آزاد کم نظیر است.

وی اظهار کرد: متأسفانه به دلیل عدم محصور بودن منطقه،‌فعالین اقتصادی منطقه آزاد ماکو نتوانستند از مزایا و مشوق های قانونی منطقه آزاد بهره مند شوند.

این نماینده مجلس از پیگیری اختصاص ردیف بودجه برای برخی پروژه های زیرساختی منطقه خبرداد و افزود: دولت برای اجرای کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد توجه جدی داشت باشد.

وی اضافه کرد: در سال های قبل تعامل خوبی با مدیران عامل منطقه آزاد ماکو و دستگاه های اجرایی حاکم بوده و این روند تعاملی ادامه خواهد داشت.

علیپور به تداوم رویه تعامل سازمان منطقه آزاد و تمامی دستگاه‌های اجرایی در کنار انضباط مالی تاکید کرد.

وی به مشکل اشتغال ۸ هزار تحصیل کرده در منطقه آزاد ماکو نیز اشاره کرد و افزود: با بهره مندی از ظرفیت های ترانزیت،‌کشاورزی و صنعت می توانیم برای رفع بیکاری در کنار توسعه منطقه اقدام نمود.

شاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: منطقه آزاد ماکو به اولین شهر دانش بنیان در مناطق آزاد و چهارمین قطب دیتاسنتر کشور تبدیل می شود.

سعید محمد اظهار کرد: شهر دانش بنیان شهری است که اقتصاد، اشتغال و به صورت کلی نظم، اساس و بنیان آن بر تولید دانش و کارکرد اجرایی و عملی آن شکل گرفته است. عناصر و اجزای مهم و برجسته این شهر شامل؛ دانشگاه ها و موسسه های تحقیق و توسعه و نیز شرکت های دانش بنیان که همگی بر محور فناوری اطلاعات، داده، خلاقیت، فرهنگ بومی و نیز نیروی انسانی خلاق و دانش آفرین شکل گرفته اند و به فعالیت خود ادامه می دهند.

سعید محمد با بیان اینکه با توجه به ویژگی ها و توانمندی های منطقه آزاد ماکو، این منطقه به عنوان منطقه هدف برای راه اندازی شهر دانش بنیان انتخاب شد،  افزود: به همین منظور با هدف ایجاد زیرساخت های لازم فنی، قرارداد پروژه سرمایه گذاری و احداث بزرگ ترین دیتا سنتر شمال غرب کشور در منطقه آزاد ماکو بین سازمان منطقه آزاد ماکو و یک شرکت معتبر با سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومان منعقد شد.

وی ادامه داد: با احداث این پروژه زیر ساختی و بنیادین، منطقه آزاد ماکو به چهارمین قطب دیتا سنتر کشور تبدیل می شود. این پروژه با ظرفیت هزار رَکی در چهار فاز عملیاتی طراحی شده است و بالاترین ضریب دسترسی به نقاط فیبر نوری بین الملل را دارد. امیدواریم با کمک مراکز علمی و پژوهشی معتبر کشور بررسی های علمی لازم بتوانیم این مهم را به صورت علمی و تخصصی و حرفه ای به انجام برسانیم. طبیعی است تحقق این هدف نیاز به زیرساخت های انسانی و فناورانه مفصل و متعددی دارد که باید در استمرار زمان شکل بگیرد.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: تعامل خوبی بین مردم و مسئولین در منطقه آزاد ماکو علیرغم تعدد اقوام و مذاهب حاکم است و این سرمایه ارزشمندی برای منطقه است.

همچنین محمدرضا عبدالرحیمی، مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این مراسم با بیان اینکه در سه سال گذشته بالغ ۵۵۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای سازمان منطقه آزاد ماکو صرف پروژه های عمرانی و زیرساختی منطقه شده است،  گفت:  در این بازه زمانی ۷۵ درصد درآمدهای سازمان منطقه آزاد ماکو برای پروژه های عمرانی و ۲۵ درصد آن صرف هزینه های جاری شده است.

وی با بیان اینکه در این مدت بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان سازمان منطقه آزاد ماکو درآمد داشته که در ۶ ماهه سال جاری بالغ بر ۱۲۷ میلیارد تومان صرف پروژه های عمرانی منطقه شده است.

عبدالرحیمی با ارائه گزارش اقدامات سه ساله خود در منطقه آزاد ماکو اظهار کرد:‌ علیرغم اینکه طی این سال ها شرایط اقتصاد کلان کشور دچار چالش های جدی بوده بویژه در اواخر سال ۹۸ دوران کرونا در سطح کشور حاکم شد خادمان ملت در سازمان منطقه آزاد ماکو هرآنچه در توان داشتند در طبق اخلاص نهاده و اقدامات خوبی در سطج منطقه انجام شد.

وی اولویت مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو در سه سال گذشته را اتمام پروژه های نیمه تمام عمرانی عنوان کرد و ادامه داد:‌ عدم تکمیل پروژه های عمرانی از جمله پاشنه آشیل های کشور بوده که باعث ایجاد هزینه های بیشتر می شود لذا یکی از استراتژی های ما، اتمام پروژه های زیرساختی و مهم منطقه بود که خوشبختانه با موفقیت انجام شدند.

عبدالرحیمی بیان کرد: منطقه آزاد ماکو به واسطه وسعت بسیار زیاد آن به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور، مشکلات و مسائلی بسیاری دارد و مطالبات مردم برای رفع مشکلات آنان تکلیف را برای انجام خدمت مضاعف، افزون کرده است.

حجت الاسلام سید محمدهاشمی، امام جمعه  ماکو نیز در این آئین گفت: مسئولیت به مثابه امانت است و با استغانت از حضرت ولی عصر(عج) باید کار خالصانه انجام داد .

وی با تقدیر از اقدامات مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: مدیران باید در شرایط فعلی با تمام توان نسبت به حل مشکلات کشور بخصوص مشکل اقدام کنند. 

در این مراسم از زحمات محمدرضا عبدالرحیمی تجلیل و حسین گروسی به عنوان مدیرعامل جدید منطقه آزاد ماکو منصوب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست