اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استاندار آذربایجان غربی در دیدار با وزیر امور خارجه گفت: به لحاظ موقعیت جغرافیایی ویژه استان، فعالسازی بازارچه های مرزی و دیپلماسی منطقه ای را در اولویت برنامه های خود قرار داده ایم.

محمدصادق معتمدیان در دیدار با وزیر امور خارجه کشور، با اشاره به سیاست مهم دولت سیزدهم و بویژه رییس جمهور محترم در توسعه مناسبات و همکاری‌های همه جانبه بویژه در حوزه های تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه اظهار داشت: در همین راستا ایجاد، توسعه و فعالسازی بازارچه های مرزی برای رونق فعالیت های اقتصادی در برنامه های استان قرار دارد.

او آذربایجان غربی را هاب لجستیک و مرکز تجاری ایران با اروپا، حوزه مدیترانه، قفقاز، ترکیه، عراق و سوریه دانست و اضافه کرد: مرز مزیت مطلق این استان نسبت به استان های دیگر است و واقع شدن در دروازه اروپا در کنار نزدیکی به سواحل مدیترانه و دریای سیاه و همچنین مسیر جاده ابریشم می تواند بر مزیت های این استان افزوده شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین اتصال منطقه جنوب شرق کشور به شمال غرب را طرحی اقتصادی با هدف ایجاد ارتباط بین بازار کشورهایی نظیر هند با اروپا و کریدور غرب به عنوان نقطه اتصال قفقاز به آبهای آزاد خلیج فارس عنوان کرد، و افزود: در این خصوص نیز می توان از ظرفیت بخش ریلی و حمل و نقل ترکیبی در آذربایجان غربی و استان‌های در مسیر بهره برد.

او با اشاره به موقعیت ویژه استان آذربایجان‌غربی و هم مرز بودن با سه کشور، برگزاری اجلاس‌های منطقه ای در حوزه های مختلف بویژه در حوزه اقتصادی با استانهای شرق ترکیه و اقلیم  کردستان عراق را در افزایش مبادلات تجاری با همسایگان موثر دانست.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین بر فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک همکارهای اقتصادی با کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: فعال‌تر شدن این کمیسیون های مشترک می تواند در راستای رفع موانع و مشکلات اقتصادی فی مابین موثر باشد.

معتمدیان با اشاره به تولید محصولات مختلف صادراتی در استان و امکان رقابت این محصولات در بازارهای جهانی و لزوم شناسایی بازارهای جدید هدف برای محصولات صادراتی استان، ادامه داد: در راستای معرفی ظرفیت های تجاری و اقتصادی استان و همچنین شناسایی بازارهای جدید برای محصولات و تولیدات استان تیم های اقتصادی از آذربایجان‌غربی به کشورهای روسیه و سوریه اعزام می شوند.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود خواستار آن شد تا سفرا و سرکنسولهای کشورمان در کشورهای همسایه با استان از جمله عراق،   ترکیه و آذربایجان‌ برای بازدید و آشنایی با ظرفیت‌های مختلف استان بویژه در حوزه تجاری و اقتصادی سفر نمایند.

در این دیدار که صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه وسهرابی مشاور وزیر امور خارجه نیز حضور داشتند، امیر عبداللهیان با استقبال از پیشنهادات استاندار آذربایجان‌غربی،   دستورات لازم را برای اجرایی شدن این پیشنهادات صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست