اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی در شورای اداری آذربایجان غربی در منطقه آزاد ماکو که با حضور رئیس جمهور برگزار شد گفت ؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم عزیز و میهمانان گران‌قدر در این ماه پر خیروبرکت.

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی خاصه ۱۲ هزار شهید گلگون‌کفن استان آذربایجان‌غربی. خیرمقدم ویژه دارم خدمت جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور و وزرای محترم همراه و معاونان محترم رئیس‌جمهور.

در شرایط حساس کنونی که دشمنان نظام با عهدشکنی بر تعهدات قانونی و جهانی سودای تضعیف اقتدار این نظام را در سر دارند و با وضع تحریم‌های ظالمانه اعتقاد راسخ مردم قدرشناس میهن به آرمان‌های نظام را نشانه گرفته‌اند، وحدت و یکپارچگی ملی توانسته دسیسه‌های دشمنان را خنثی سازد.

بجاست که از عنایت ویژه ریاست محترم جمهور به استان آذربایجان‌غربی تشکر نمایم ؛ انتخاب دوباره این استان در کمتر از شش ماه برای سفر که به‌طورقطع موجبات خیروبرکت برای این خطه از ایران سرافراز را به‌همراه داشته و دارد. همچنین تشکر و تقدیر می‌کنیم از وحدت و همدلی موجود بین مسئولان استانی ازجمله مجمع محترم نمایندگان استان در مجلس و نماینده محترم ولی‌فقیه در استان و سایر بزرگان و دلسوزان که توانسته اند فضای مساعدی را برای امید و نشاط اجتماعی در بین مردم استان بوجود آورند.

در دولت تدبیر و امید تا به امروز به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام‌گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است. اقدامات درخور شایسته دولت به‌ویژه در یک سال اخیر از رشد اقتصادی گرفته تا رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اشتغال‌زایی برای ۳۸ هزار نفر بیانگر آهنگ رو به رشد توسعه و پیشرفت در این سرزمین است. بستر توسعه شکل‌گرفته در استان در ادامه سیاست‌های توسعه متوازن و عادلانه‌ای است که از ۲ سال قبل در استان اجرایی شده است.

استان آذربایجان‌غربی به جهت موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و بهره‌مندی از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی توانایی آن را دارد تا در شرایط ظالمانه تحریم بتواند، گره‌گشایی مطمئن برای عبور از گذرگاه‌های سخت اقتصادی و تحریمی باشد.

امروز که دریاچه نیلگون ارومیه به لطف و عنایت باری‌تعالی و اقدامات دولت در حوزه تثبیت و احیا از حال‌وروزی مساعد برخوردار است شایسته است که از همراهی و مشارکت مردم در این امر و توجه ویژه حضرت‌عالی و هیأت محترم دولت قدردانی نمایم. مردم فهیم استان آذربایجان‌غربی امروز مصمم‌تر از هر دوره‌ای در مسیر احیای کامل این دریاچه با برنامه‌های دولت هم‌صدا و همراه هستند.

به استحضار می رسانم در سال گذشته میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال ۹۶ با ۱۶۰ درصد افزایش از ۴۶۰ میلیون دلار به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش‌یافته است.

مفتخرم که به استحضار برسانم در سایه اقدامات و تدابیر صورت گرفته آذربایجان‌غربی در سال گذشته توانسته است با برنامه‌ریزی انجام‌شده ۱۱۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی را به‌صورت مستقیم جذب نموده ، در جایگاه سوم کشوری قرار گیرد، همچنین در سال ۹۷، ۲۵۰۰ میلیارد تومان نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشته که از این میزان، ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است. در سال جاری نیز به لحاظ ارتقاء شاخص های فضای کسب و کار استان و تدوین برنامه های توسعه ای توسط دستگاه های اجرایی متقاضی برای سرمایه گذاری در استان با اشتغال خوبی مواجه شده است بطوری که ۲۳۰۰ میلیارد تومان پروژه برای کلنگ زنی آماده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال با هماهنگی هایی که در منطقه آزاد ماکو انجام گرفته سرمایه گذاری ها پنج هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

خوشبختانه اقداماتی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برای هاب کردن استان جهت نهاده های دامی شروع شده است و با تخصیص ارز مناسب ، ما می توانیم نیازهای پنج استان را تامین کنیم که با هماهنگی های انجام گرفته با وزارت جهاد کشاورزی بزودی این موضوع عملیاتی خواهد شد.

آذربایجان‌غربی در ارزیابی طرح پایش ملی محیط کسب‌وکار رتبه دوم را در بین استان‌های سراسر کشور به خود اختصاص داده و در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی صاحب رتبه برتر کشور شده است.

در حوزه برنامه‌ریزی نیز اولین دستور بنده پس از تصدی مسئولیت در استان برای تدوین سریع اما کارشناسانه، سند آمایش توسعه استان بوده که این سند جامع و لازم برای توسعه، در حال اتمام و آماده برای بهره‌برداری است.

در تائید نگاه ویژه دولت به این استان باید عرض کنم که در جریان سفر نخست ریاست جمهور در دور دوم دولت تدبیر و امید به استان آذربایجان‌غربی ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد که به لطف خداوند متعال و حمایت‌های دولت محترم علیرغم همه فشارها و مشکلات امروز نیز به دست مبارک رییس جمهوری،۲۷ پروژه بااعتباری بالغ‌بر ۵ هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

بهره‌برداری از سد کرم آباد پلدشت بااعتباری بالغ‌بر ۲۲۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آب‌وخاک در کشور و نیز افتتاح ده‌ها پروژه شاخص بیانگر به حرکت درآمدن قطار توسعه در استانی است که سال‌ها از رنج محرومیت در عذاب بوده است.

بازرگان به عنوان مهم ترین مرز زمینی و پایانه صادرات و واردات کشور متاسفانه از کمترین امکانات زیرساختی در زمینه حمل و نقل و جاده های مواصلاتی برخوردار است.خوشبختانه امروز کلنگ قطعه سوم آزادراه بازرگان به مرند با دستور جنابعالی توسط وزیر محترم راه انجام خواهد شد.

بدلیل طولی بودن استان و نبود جاده های مواصلاتی مناسب که سبب گردیده ارتباطات اقتصادی و تجاری و خدماتی شهرستان های تابعه از مرکز استان قطع گردد عملا از ارزش افزوده بخش های اقتصادی استان بی نصیب می گردد و این موضوع یکی از دلایل پایین آمدن شاخص های اقتصادی شده است. لذا استدعا داریم دستور فرمایید اعتبارات لازم برای تکمیل بزرگراه کریدور شمال به جنوب استان تامین گردد.

فرصت پیش‌آمده را مغتنم دانسته و از ریاست جمهور در راستای تداوم این حرکت رو به رشد در استان، استدعا داریم برای تداوم پیشرفت و توسعه استان دستورات لازم را نسبت به تصویب موارد زیر که از نیازهای اولویت‌دار این خطهُ است مبذول فرمایند:

درخواست های مهم محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی از رئیس جمهور در جلسه شورای اداری استان

🔸 تخصیص آب موردنیاز برای توسعه گلخانه‌ها در حوزه دریاچه ارومیه که می‌تواند سبب تشویق و تحریک سرمایه‌گذاران این حوزه شود.

🔸 درخواست تعدیل هزینه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه سد کرم آباد شهرستان پلدشت

🔸 اختصاص تسهیلات لازم از محل صندوق توسعه ملی جهت توسعه دامداری های صنعتی در استان با احداث ۳۰ واحد ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ رأسی و به بالاتر.

🔸 توجه و تمرکز دولت محترم بر قابلیت‌های لجستیکی و ترانزیتی و مواصلاتی موجود در استان به عنوان هاب لجستیک شمال غرب با توجه به هم‌مرزی با سه کشور همسایه برای مواجه با تحریم‌های ظالمانه که می‌طلبد بسترهای لازم در حوزه حمل‌ونقل، گمرکات و سایر موارد مرتبط به‌صورت ویژه در استان فراهم گردد.

🔸 دستور صدور مجوز تردد خودروهای منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو به مرکز استان در راستای تشویق سرمایه گذاران و همچنین در پاسخ به مطالبات ساکنین مناطق مرزی

🔸 با توجه به شرایط ایجاد تحریم های ظالمانه و موقعیت بی نظیر استان، وجود گمرکات و پایانه های مرزی در حوزه مبادلات مرزی و با داشتن بیش از ۴۵۰۰ کارت پیله وری ، ۱۳۹ هزار کارت الکترونیک مرزی یکی از ظرفیت های خوب منطقه برای تامین قطعات خودرو، تجهیزات و مواد اولیه واحدهای تولیدی و تجهیزات پزشکی و دارویی کشور می باشد. لذا برای استفاده از این ظرفیت بی نظیر استدعا دارد موافقت و دستور فرمایید سقف مبادلات مرزی پیله وری از یکصد میلیون دلار به پانصد میلیون دلار افزایش یابد.

🔶 راه اهن سرو و قطار سریع السیر ارومیه به تبریز نیز از دیگر درخواستهای شهریاری از دولت بود.

🔶 گفتنی است درمجموع ۳۱ پروژه امروز با اعتباری بالغ بر ۵۵۲۶ میلیارد تومان با حضور رئیس جمهور و هیات همراه افتتاح شد.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست