اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز / ساناز سلیمان آبادی : هفته سوم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال در گروه ایران به میزبانی ارومیه برگزار شد و تیم ملی با ۳ پیروزی شیرین و ارزشمند از این شهر خداحافظی کرد. سالن ۶۰۰۰ هزار نفری غدیر میزبان ۳ روزه یاران ایگور کولاکوویچ و رقیبان بود.

* استقبال بی نظیر مردم ارومیه
مردمان خونگرم و میهمان نواز ارومیه میزبانان خوبی برای ملی پوشان بودند و حتی لحظه‌ای دست از حمایت بازیکنان برابر حریفان برنداشتند. مردمانی که از ساعت‌ها قبل از آغاز بازی در سالن غدیر حاضر و یک صدا با شور و حرارت و سر دادن شعار به حمایت از تیم ملی پرداختند و آنهایی که موفق به خرید بلیت و ورود به ورزشگاه نشده بودند در پارک‌ها به صورت جمعی به تماشای مسابقات پرداختند.

* درسی که به کوبیاک داده شد
حضور چند هزار نفری تماشاگران با پرچم و شال های مخصوص در سالن بازی‌ها، رنگ و لعاب خاصی به رقابت‌ها داده بود. تماشاگرانی که ذره‌ای به رقبا بی احترامی نکردند تا بازیکنان جوان لهستان پیام آور میهمان نوازی مردم ایران به کوبیاک باشند. کوبیاکی که هر بار در ایران و در مقابل تیم ملی قرار می‌گرفت، بازی را با جنگ روانی به حاشیه برده بود اما این بار در غیاب او هیچ جنگ لفظی و درگیری زیر تور میان دو تیم ایران و لهستان رخ نداد.کوبیاکی که مصاحبه‌ای تند علیه ملت ایران انجام داده بود و علی رغم اعلام فدراسیون جهانی برای عذرخواهی از مردم ایران قبل از بازی با لهستان از انجام آن امتناع کرد. مردم ارومیه در سالن غدیر به بهترین شیوه از هم تیمی‌های کوبیاک پذیرایی کردند هرچند سرمربی این تیم صحبت‌های متناقضی درباره ایران مطرح کرد.

* صحبت‌های متناقض هینن
هینن پیش از بازی برابر ایران در نشست خبری ابتدای هفته سوم از میهمان نوازی مردم ارومیه سخن گفت و بیان کرد: در دو روز حضور در ارومیه در سراسر شهر پیاده روی کردم و همه مردم در شهر به من خوش‌آمد می‌گفتند، خیلی خوب است که مردم والیبال را دوست دارند.

اما هینن پس از شکست برابر ایران در نشست خبری اعلام کرد: بعد از بازی با ایران هواداران با مشت به اتوبوس ما کوبیدند و بازیکنان ما خیلی ترسیدند که این موضوع برای من اصلاً مورد قبول نیست. من به این فکر می‌کنم که اگر لهستان مقابل ایران پیروز می‌شد چه اتفاقی پیش می‌آمد و این مهم است! هتل هم کار خود را به خوبی انجام می‌دهد اما اگر نمی‌توانند امنیت بازیکنان را فراهم کنند، برای من این سوال به وجود می‌آید که آیا باز هم به ایران و به این شهر برگردم یا خیر!

* تأثیر نیروهای امنیتی و کنترل شرایط
صحبت‌های متناقض این سرمربی شاید به دلیل خشم باختن در مقابل ایران بود چرا که نمی‌شود مردم یک شهر به فاصله چند روز آن هم زمانی که تیم ملی موفق به پیروزی شده است بخواهند تیم حریف را آزار دهند. البته نباید از این نکته غافل ماند که نیروهای امنیتی می‌توانستند مانع بروز چنین اتفاقات تلخی شوند. به هر حال برخی هواداران در سراسر دنیا ممکن است واکنش و رفتارهایی از خود بروز دهند که در شأن نام مردم یک شهر و کشور نباشد. همانطور که اتفاقات تلخی برای ملی پوشان خودمان نیز در شب پیروزی مقابل کانادا رخ داد. مردم از روی ابراز علاقه به سمت بازیکنان خود رفتند و ناخواسته باعث بروز آسیب دیدگی شدند. اگر نیروهای امنیتی همانند سایر کشورها به درستی وظیفه خود را انجام می‌دادند قطعاً شاهد رخ دادن چنین اتفاقات تلخی نبودیم.

* تشویق رقبا
ارومیه برای نخستین بار میزبان لیگ جهانی والیبال بود و نقطه قوت و برگ برنده این شهر مردمان ساده، بی آلایش و دوست داشتنی بود که از جان و دل به حمایت تیم ملی پرداختند، مردمانی که جو فوق العاده ای در سالن غدیر ایجاد کردند و نه تنها ذره بی احترامی به حریفان انجام ندادند بلکه رقیبان را نیز تشویق کردند.

* پذیرش نقدها برای گام رو به جلو
برگزاری این میزبانی کم و کاستی‌هایی نیز داشت که امید می‌رود مسئولان مربوطه با تجزیه و تحلیل و قبول نقد منتقدان در صدد بهبود شرایط بر آیند تا این شهر با وجود چنین مردمان خونگرم که بدون شک برگ برنده میزبانی بودند، بتواند در آینده میزبان رویدادهای مهم‌تری باشند. در میان کاستی‌های موجود در نحوه برگزاری مسابقات از جمله در نظر گرفتن سالنی با ظرفیت بیش‌تر، توجه به سرویس‌های بهداشتی، به کارگیری نیروی متخصص در اجرای برخی آیتم‌ها از جمله ترجمه، تهویه مناسب سالن، جایگاه مناسب خبرنگاران و عکاسان، رعایت قوانین فدراسیون جهانی (ورود بوق و شیپور به سالن)، تأمین امنیت بازیکنان تیم‌ها و مدیریت صحیح بلیت فروشی، حضور پرشور مردم ارومیه در سالن آبروی میزبانی ایران در این مسابقات بود.

* حضور بانوان
حضور بانوان تماشاگر در سالن غدیر از دیگر نکات مثبت در سالن غدیر بود که گزینشی در کار نبود و بانوان به راحتی وارد سالن شدند و به حمایت از تیم ملی پرداختند هر چند ظرفیت در نظر گرفته شده برای بانوان با توجه به تقاضای حضور اندک بود اما گام خوبی برای حضور بانوان بود.

خروج میزبانی از تهران و برگزاری آن در شهرستان‌ها می‌تواند به رونق این شهرها کمک کند البته اگر با استفاده از تجربیات به دست آمده از این رویداد در جهت پیشرفت و بهبود گام برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست