اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

تنها در شمال نوار غزه، نیروهای رژیم اشغالگر قدس موجب کوچاندن اجباری بیش از نیم میلیون فلسطینی از خانه و کاشانه خود شده اند و گزارش های مختلف حاکی از نابودی بیش از 70 درصد از خانه های مسکونی در این منطقه هستند.

آوای مرز : این حجم از جنایات رژیم اشغالگر قدس که برای بازماندگان و ساکنان غزه با آسیب ها و ترومای روحی سنگین نیز همراه است به معنای واقعی کلمه هم از قابلیت پیگرد قضایی برخوردار است و هم می تواند در شمول ارتکاب به نسل کشی قرار گیرد.

یکی از نکاتی که اغلب ناظران و تحلیلگران مسائل بین المللی و همچنین افکار عمومی در اقصی نقاط جهان در قالب برپایی راهپیمایی و اعتراضات گوناگون با محوریت جنگ غزه به آن اشاره داشته اند، مساله ارتکاب رژیم صهیونیستی به نسل‌کشی در نوار غزه است.

در این راستا، به تازگی دولت آفریقای جنوبی نیز در اقدامی علیه رژیم اشغالگر قدس به دیوان بین‌المللی دادگستری به دلیل ارتکاب به نسل کشی، طرح شکایت کرده است. حرکتی که با بازتاب های گسترده بین المللی همراه شده و افراد بسیاری در اقصی نقاط جهان چه در سطح دولتی و چه افکار عمومی از آن حمایت کرده اند. جلسه نخستین دیوان بین المللی دادگستری با محوریت پرونده مذکور نیز برگزار شده و قرار است تیم حقوقی رژیم صهیونیستی هم برای نخستین بار در دادگاهی که با محوریت پیگرد قضایی اقدام این رژیم در ارتکاب به نسل‌کشی برگزار می شود، شرکت کنند. موضوعی که از اهمیت بالای اقدام اخیر آفریقای جنوبی علیه اشغالگران صهیونیست حکایت دارد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که حکم صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری اگرچه لازم الاجرا نیست با این حال، فشارها و تنگناهای جدی را می تواند علیه رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا به عنوان اصلی‌ترین حامیان بین المللی آن در قالب معادله جنگ غزه ایجاد کند. در این راستا، نشانه های مختلفی دال بر ارتکاب رژیم اشغالگر قدس به نسل کشی(و البته اراده و نیت صهیونیست ها در این رابطه) در نوار غزه وجود دارد.

صهیونیست ها در طی بیش از ۱۰۰ روز اخیر که از جنگ غزه گذشته، به جنایات گسترده ای علیه مردم فلسطین دست زده اند و بر اساس آمارهای رسمی، تاکنون بیش از ۲۳ هزار غیرنظامی فلسطینی به شهادت رسیده‌اند که از این میزان، ۱۰ هزار نفر را کودکان تشکیل می دهند.

در عین حال، بیش از ۶۰ هزار فلسطینی نیز در نتیجه حملات صهیونیست ها به نوار غزه مجروح شده اند. با این حال، جدای از وسعت و گستره قابل توجه جنایات صهیونیست ها در نوار غزه، تاکنون گزارش ها و شواهد مختلفی از ایجاد گورهای دسته جمعی از سوی رژیم اشغالگر قدس در جریان تجاوز این رژیم به نوار غزه منتشر شده است. بر اساس آمارهای رسمی منابع فلسطینی نیز قریب به دو هزار خانواده فلسطینی در نوار غزه، اعضای خانواده های خود را در جریان جنگ افروزی صهیونیست ها در این منطقه از دست داده اند و در مواردی برخی خانواده‌ها شاهد شهادت کلیه اعضای خود بوده اند.

از این رو، این حجم از جنایات رژیم اشغالگر قدس(که برای بازماندگان و ساکنان غزه با آسیب ها و ترومای روحی سنگین نیز همراه است)به معنای واقعی کلمه هم از قابلیت پیگرد قضایی برخوردار است و هم می تواند در شمول ارتکاب به نسل کشی قرار گیرد.

رژیم اشغالگر قدس در جریان حمله به نوار غزه، به صورت عامدانه اقدام به تحمیل گرسنگی و بیماری به مردم این منطقه کرده و می کند. در وضعیت کنونی، نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد تاکید دارند که تقریبا تمامی مردم نوار غزه از سوتغذیه رنج می برند و البته که به دلیل وارد آمدن آسیبهای جدی به مراکز درمانی و بیمارستان های غزه، بیماری ها در این منطقه اوج گیری قابل توجهی داشته اند و حتی هشدارهایی در مورد احتمال بالای شیوع بیماری های واگیرداری نظیر وبا نیز داده می شود. مساله ای که در بحبوحه قطعی آب و فقدان اقلام پزشکی به حد کفایت در نوار غزه، ابعاد جدی تری را نیز به خود می گیرد.

جالب اینکه در این وضعیت، صهیونیست ها به صراحت تاکید دارند که دیگر برای کارکنان سازمان‌های امداد بین‌المللی نظیر نهادهای وابسته به سازمان ملل ویزا صادر نمی کنند زیرا مدعی هستند که آن ها همدست حماس هستند و در راستای منافع آن اقدام می کنند! در کنار این ها، صهیونیست ها به صورت عامدانه موجب آواره شدن صدها هزار فلسطینی در نوار غزه شده اند.

تنها در شمال نوار غزه، نیروهای رژیم اشغالگر قدس موجب کوچاندن اجباری بیش از نیم میلیون فلسطینی از خانه و کاشانه خود شده اند و گزارش های مختلف حاکی از نابودی بیش از ۷۰ درصد از خانه های مسکونی در این منطقه هستند. اقدامات و رویه هایی که همه در جهت تحمیل درد و رنج به مردم فلسطین و کشتار خاموش و گسترده آن ها و البته راندنشان از نوار غزه صورت می گیرند.

و در نهایت اینکه رژیم اشغالگر قدس از ابتدای جنگ غزه به نحوی هدفمند بیمارستان ها و مراکز درمانی در نوار غزه را هدف قرار داده و مثلا در موارد مختلفی به بیمارستان های مختلف غزه هشدار داده که باید خیلی زود و در بازه زمانی محدودی، مکان بیمارستان را تخلیه و مجروحان را نیز به خارج از آن انتقال دهند. این در حالی است که صهیونیستها کوچکترین تسهیلاتی را برای کمک به مراکز درمانی فلسطینی نیز در نظر نگرفته اند (بگذریم که در مواردی نظیر بیمارستان المعمدانی غزه، حمله مستقیم به بیمارستان و به شهادت رساندن ۵۰۰ فلسطینی را رقم زده اند).

در این میان، جدای از آسیب هایی که صهیونیست ها به واسطه قطعی برق و آب و سوخت و محدودسازی شدید ورود اقلام پزشکی به بیمارستان های غزه اعمال کرده اند، خصومت مستقیم آن ها با این مکان ها که مختص غیرنظامیان و کمک به آن ها هستند نیز یکی از نمودهای عینی ارتکاب به نسل کشی رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه است. در این رابطه آن ها مشکلات جدی را برای زنان باردار نیز ایجاد کرده اند و گزارش های مختلفی از ایجاد چالش های جدی برای تولد نوزادان فلسطینی در نوار غزه، در مراکز بهداشتی و درمانی این منطقه نیز حکایت دارند.  موضوعی که سبب شده تا اخیرا گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اِعمال خشونت علیه زنان و دختران به صراحت این جنبه از کنش رژیم صهیونیستی علیه زنان فلسطینی را “ارتکاب به نسل کشی” قلمداد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست