اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : شیعیان جهان نیمه شعبان را شب قدری دیگر برای خود می دانند و معتقدند در این رو خداوند بندگان خود را از دوزخ دور می کند و به زودی ناجی عدالت گستر در جهان ظهور خواهد کرد.

 نیمه شعبان یکی از جشن های اهل تشیع به مناسبت روز تولد امام دوازهم است. این روز به نام عید شعبان در میان شیعیان شناخته می شود و در روایات و احادیث امامان شیعه شب نیمه شعبان از جمله پر فضیلت ترین شب هاست که در این شب به عبادت مشغول می شوند.

شیعیان معتقدند در این روز خداوند نگاه ویژه ای به بندگانش دارد و بنا به روایات در این روز «برات آزادی» از دوزخ را خداوند به بندگان خود می بخشد و برای همین است که شب نیمه شعبان را «لیله البرات» و «لیله الصک» و «لیله المبارکه» و «لیله الرحمه» هم می نامند و پرفضیلت ترین شب بعد از شب قدر است.

یکی از خصوصیات اعتقاد شیعیان درباره نیمه شعبان این است که به گفته رهبر انقلاب این حقیقت را در مذهب تشیع از شکل یک آرزو، از شکل یک امر ذهنی محض، به صورت یک واقعیت موجود تبدیل کرده است.

 حقیقت این است که شیعیان وقتی منتظر مهدی موعودند، منتظر آن دست نجات‌بخش هستند و در عالم ذهنیات غوطه نمی خورند؛ یک واقعیتی را جستجو می کنند که این واقعیت وجود دارد.

 حجت خدا در بین مردم زنده است؛ موجود است؛ با مردم زندگی می کند؛ مردم را می بیند؛ با آنان است؛ دردهای آنان، آلامشان را حس می کند و این، خصوصیتِ عقیده شیعیان است.

از نظر مقام معظم رهبری یکی از مهمترین خصوصیات مذهب شیعه درباره نیمه شعبان مربوط می شود به اینکه فرزند مبارک پاکنهاد امام حسن عسکری تاریخ ولادتش معلوم است، مرتبطینش معلومند، معجزاتش مشخص است و خدا به او عمر طولانی داده و می دهد. و این است تجسد آن آرزوی بزرگ همه‌ امم عالم، همه‌ قبائل، همه ادیان، همه‌ نژادها، در همه دوره‌ها. این، خصوصیت مذهب شیعه درباره‌ این مسئله‌ مهم است.

از نظر شیعه انتظار حضرت مهدی به انتظار فرج تعبیر شده و «فرج» یعنی گشایش. یعنی اینکه مردم در انتظار گشایش هستند. در واقع وقتی گرهی در کاری هست، وقتی مشکلی وجود دارد انسان احتیاج پیدا می کند به وجود یک ناجی برای همین است که  مهدی موعود را به عنوان یک ناجی می شناسند که می تواند عدالت گر باشد و مشکلات مردم را رفع کند.

معنای انتظار فرج به عنوان عبارت انتظار ظهور از نظر شیعه این است که مؤمنِ به اسلام، مؤمنِ به مذهب اهل‌بیت وضعیتی را که در دنیای واقعی وجود دارد، عقده و گره در زندگی بشر می شناسد. واقعِ قضیه هم همین استمنتظر است که این فروبستگىِ کار بشر، این گرفتاری عمومی انسانیت گشایش پیدا بکند. مسئله، مسئله‌ گره در کار شخص خاصی نیست. امام زمان برای اینکه فرج برای همه‌ بشریت به وجود بیاورد، ظهور میکند که انسان را از فروبستگی نجات بدهد؛ جامعه‌ بشریت را نجات بدهد؛ بلکه تاریخ آینده‌ بشر را نجات بدهد.

در واقع از نظر شیعیان آنچه را که امروز وجود دارد؛ این نظم بشری غیرعادلانه، این نظم بشری که در آن انسانهای بیشماری مظلوم واقع میشوند، دلهای بیشماری گمراه میشوند، انسانهای بیشماری فرصت عبودیت خدا را پیدا نمیکنند، مورد رد و اعتراض بشری است که منتظر ظهور امام زمان هستند. انتظار فرج یعنی قبول نکردن و رد کردن آن وضعیتی که بر اثر جهالت انسانها، بر اثر اغراض بشر بر زندگی انسانیت حاکم شده است. این معنی انتظار فرج از دیدگاه اهل تشیع است. دیدگاهی که حتی بسیاری از مذاهب دیگر از جمله تسنن به آن اعتقاد دارند اما در تعبیر و تفسیر آن تفاوت هایی را قایل هستند و این یعنی وجه مشترک در میان مذاهب برای ظهور امام زمان یکی است آن هم ظهور یک منجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست