اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای ۶ طرح مهم و اولویت‌دار سفر ریاست‌جمهوری به استان گفت: در این سفر برای انجام اقدامات عمرانی در چندین طرح مهم ۲۸۰ میلیارد ریال بودجه اختصاص یافت که این طرح‌ها در سطح ملی دارای ارزش و جایگاه هستند.

جلیل جباری، در خصوص آخرین وضعیت طرح‌های مهم استانی سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان‌غربی، به خبرنگاران اظهار کرد: کمک به ساماندهی مسجد جامع ارومیه، کمک به ایجاد سایت‌موزه باز چالدران، ایجاد و توسعه موزه منطقه‌ای در اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه، کمک به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در تخت سلیمان تکاب، تقویت زیرساخت‌های گردشگری در قره‌کلیسا چالدران و ساخت مجتمع فرهنگی-تاریخی شمس تبریزی خوی از جمله این طرح‌های اولویت‌دار هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی ادامه داد : برای کمک به ساماندهی مسجد جامع ارومیه در این سفر ۲۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شد که تاکنون عملیات بازسازی و احیا حجرات ضلع شرقی مسجد، عملیات آجرکاری و انجام مطالعات باستان‌شناسی در محوطه این مسجد در حال انجام است.

او با اشاره به اینکه برای کمک به ایجاد سایت‌موزه باز چالدران ۱۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب شده است، تصریح کرد: این اعتبار برای انجام مطالعات باستان‌شناسی و معماری اختصاص یافته و سپس یا تخصیص اعتبار انجام اقدامات عمرانی نیز آغاز خواهد شد.

جباری بیان کرد: تاکنون ساماندهی مقبره سیدصدرالدین در داخل سایت‌موزه باز چالدران، و تملک زمین‌های اطراف این مقبره، ساماندهی در ورودی مقبره و انجام مطالعات باستان‌شناسی از جمله اقدامات انجام شده برای ساماندهی سایت‌موزه باز چالدران است.

او با اشاره به اینکه ایجاد و توسعه موزه منطقه‌ای در اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال نیز یکی دیگر از طره‌های اولویت‌دار سفر رئیس‌جمهوری به استان است، گفت: این اعتبار برای انجام مرمت در بناهای واقع در این پادگان باید هزینه شود که در حال حاضر با موافقت ارتش از شهریور امسال انجام اقدامات مرمتی در چندین بنای داخل این پادگان آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی کمک به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در تکاب و تخت سلیمان با تصویب ۲۰میلیارد ریال اعتبار نیز از جمله طرح‌های ملی آذربایجان‌غربی برشمرد.

جباری افزود: در این مجموعه جهانی تاکنون سنگ‌فرش کردن مسیر پیاده‌روی به سمت تخت‌سلیمان و بندکشی آن، انجام خاک‌برداری و پی‌کنی بخشی از دیوار سنگی در پارکینگ آن، تعمیرات کامل سرویس بهداشتی آبگرم احمدآباد، انجام تمیزکاری زباله‌ها و نخاله‌های داخل محوطه آبگرم و سنگ فرش ورودی آبگرم و اجرای بندکشی آن، برق‌کشی و نصب چراغ پارکی ایستاده در پیاده رو تخت سلیمان، پوشش سقف حمام تاریخی تخت سلیمان، نصب سه بیلبورد معرفی جاذبه‌های گردشگری این مجموعه و آب‌رسانی به زندان سلیمان به طول ۵۰۰ متر اجرا شده است.

او با اشاره به تصویب ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات کلی برای کمک به مرمت و ساماندهی قره‌کلیسا چالدران نیز اظهار کرد: ایجاد سکوهای استراحتگاهی در پشت قره‌کلیسا و گسترش پارکینگ و ساماندهی کافی‌شاپ از جمله اقداماتی است که باید در این مجموعه انجام شود و تاکنون محوطه‌سازی و نورپردازی اطراف قره‌کلیسا چالدران انجام شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به تصویب ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت مجتمع فرهنگی-تاریخی شمس تبریزی خوی گفت : تاکنون از این میزان تنها ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است و اگر اعتبار مورد نیاز به موقع تخصیص یابد فاز مهمی از این طرح در بهار سال ۱۴۰۰ قابل افتتاح خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست