اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :

دکتر علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در جلسه کنترل مجرمین حرفه ای گفت: کارهای زیادی در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندانها انجام شده است و جمعیت کیفری زندانها به حال تعادل رسیده است که اینها همه مرهون عملیاتی کردن سیاستهای تحولی قوه قضائیه خصوصاً غربالگری زندانیان و استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس است.

وی افزود: اکنون کسانی که در داخل زندان هستند معمولاً مجرمین حرفه ای و خطرناک و کسانی هستند که یا جرمشان سنگین هست یا اینکه اصلاح پذیر نیستند. بقیه مجرمین که روند اصلاح را طی می کنند و یا جرایم کم اهمیتی انجام داده اند از تاسیسات کیفری جدید بهره گرفته و یا در مرخصی هستند یا تحت نظارت سیستمهای الکترونیکی و یا از مجازاتهای جایگزین حبس بهره مند شده اند.

گروسی ادامه داد: مدیریت زندانها کار بسیار سخت و حساسی هست که نیازمند همکاری و هماهنگی ارگانهای مرتبط هست و نباید اینکار سخت را فقط بر عهده اداره کل زندانها گذاشت.

وی تاکید کرد: تامین امکانات لازم برای زندان می تواند شرایط زندانبانی مطلوب اسلامی را در پی داشته باشد هر چند اکنون زندانهای استان از استاندارد لازم برخوردار هستند ولی کافی نیست، باید به نحو مطلوب امکانات و لوازم مورد نیاز فراهم شود. اکنون شرایط به گونه ای مهیا شده است که دادرسی الکترونیک در زندانها و دادسراهای استان در حال تکمیل است و نیازی به بدرقه زندانیان به دادگاه داخل یا خارج استان نیست، که این امر در صرفه جویی هزینه ها بسیار مهم است.

این مقام قضایی اضافه کرد: در خصوص برخورد با اراذل و اوباش دستگاه قضایی هیچ گونه مماشاتی ندارد و با کسانی که نظم و امنیت عمومی جامعه که خط قرمز دستگاه قضایی است را برهم می زنند برخورد قاطع خواهد کرد، خصوصاً با مجرمین حرفه ای و خطرناک که در قالب اراذل و اوباش ظهور پیدا می کنند.

گروسی در پایان سخنان خود تصریح کرد: الحمد ا… بین دستگاه قضایی و انتظامی و امنیتی در مبارزه با اراذل و اوباش یک همبستگی و هماهنگی ویژه ای شکل گرفته است که امنیت و آرامش اراذل و اوباش را از آنها خواهد گرفت و امنیت مردم عزیز استان را تضمین خواهد نمود، اطلاعات و آمار کلیه اراذل و اوباش در اختیار است و کاملاً تحت رصد و پایش هستند وآرامش نخواهند داشت.

در ادامه جلسه حبیبی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اشاره به موضوع امنیت گفت: باید موضوع امنیت را با حسایت ویژه ای دنبال کنیم و برای ماههای پایانی سال از اکنون برنامه ریزی کنیم و خود را آماده سازیم.

حبیبی در ادامه صحبتهای خود گفت: با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی از لحاظ جغرافیایی و وجود مرزهای زیاد با چند کشور یک استان امنیتی هست و مجرمین حرفه ای در بخشهای قاچاق و موضوعات امنیتی در استان تردد می کنند نیازمند است که هم پیشگیری و کنترل و هم تعقیب و مجازات این مجرمان با دقت و هوشمندی و برنامه ریزی ویژه ای صورت گیرد.

حبیبی ادامه داد: بررسی نرخ جرایم ارتکابی در استان خصوصاً جرایم خشن نشان می دهد که علل مختلفی در ارتکاب جرایم نقش دارند، علاوه بر مشکلات عدیده اقتصادی، مشکلات فرهنگی و مذهبی هم نقش بسزایی در ارتکاب جرم دارند. خصوصاً اینکه بحث کرونا موجب تعطیلی مساجد و مراسم دینی و مذهبی شده است که در واقع آئین های مذهبی و مساجد نقش مهمی در هدایت جوانان دارد که جا دارد نهادهای فرهنگی در این خصوص از طریق رسانه و فضای مجازی تاثیرات خود را در بین جوانان بگذراند.

دادستان مرکز استان در پایان از مسئولین امر خواست در مورد معیشت و مشکلات اقتصادی حادث شده به علت کرونا که خود یکی از عوامل جرم زا می تواند باشد باید تلاش کرد تا مردم را از مضیقه و تنگنا خارج کنیم.

در ادامه این جلسه خرم نیا فرمانده انتظامی استان وسایر اعضای جلسه هم به بیان دیدگاهها و نکته نظرات خود پرداختند و جلسه با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست