اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی از افزایش دوبرابری درآمدهای موقوفات استان خبرداد.
حجت الاسلام ناصر جوانبخت در نشست خبری با اصحاب رسانه در نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب که در محل دائمی نمایشگاههای ارومیه برگزار شد، بابیان اینکه از سال ۹۴ تا ۹۷، درآمد کل موقوفات استان دوبرابر شده افزود: طی سالجاری بیش از ۱۰ میلیارد تومان درآمد  موقوفات بقاع متبرکه استان بوده که شهرستان خوی، ارومیه و مهاباد به ترتیب بیشترین میزان درآمد را داشتند.
حجت الاسلام جوانبخت با اشاره به اینکه براساس نیازهای روز سازمان اوقاف، ادارات اوقاف به ۴ حوزه بهره‌وری و اقتصادی، حقوقی و ثبتی، فرهنگی و اجتماعی و توسعه منابع و پشتیبانی تقسیم شده است اظهار کرد: حفظ، صیانت و مرمت موقوفات و بقاع متبرکه، اجرای امینانه نیات واقفین همچنین برگزاری مسابقات قرآنی در دوره های شهرستانی، استانی، کشوری و بین المللی از وظایف این اداره کل است.
وی  با بیان اینکه ۶ هزار و ۴۷۵ موقوفه  و ۳۶ هزار و ۹۶۳ رقبه آذربایجان غربی در سامانه موقوفات کشور ثبت شده است اظهار کرد: از بین رقبات  ثبت شده استان در سامانه ۵ هزار رقبه غیر متصرفه و ۳۱ هزار متصرفه هستند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با اشاره به پالایش انجام شده در خصوص کسب اطلاعات صحیح از شجره امام زادگان و بقاع متبرکه استان تصریح کرد : پس از پالایش انجام شده از ۱۹۵ امام زاده و بقاع متبرکه استان، اکنون ۳۷ بقعه و امام زاده دارای شجره در استان وجود دارد که برنامه های متنوع فرهنگی در مناسبات مختلف در این اماکن مذهبی اجرا می شود.
حجت الاسلام جوانبخت بابیان اینکه ۳ هزار و ۸۶۰ مسجد استان به عنوان موقوفات انتفاعی در سامانه جامع اوقاف ثبت شده است تصریح کرد: تا سال ۵۷، ۸۷۳ رقبه استان دارای سند مالکیت بود که از سال ۵۷ تا ۹۷، ۲۰ هزار و ۶۰۱ رقبه استان سند دار شدند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی یادآور شد از سال ۵۷ تاکنون عملیات عمرانی در  ۷۰ هزار مترمربع از بقاع متبرکه استان انجام شده درحالیکه قبل از انقلاب عملیات عمرانی تنها در ۱۰۰۰ مترمربع از بقاع متبرکه انجام شده بود.
حجت الاسلام جوانبخت با بیان اینکه امسال ۱۱۵ وقف جدید در استان ثبت شده است اظهار کرد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد  ۲۲ درصدی در تعداد وقوف اتفاق افتاده هستیم که شهرستانهای مهاباد، بوکان و سردشت رکورددار موقوفات جدید ثبت شده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست