اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز /  مرتضی نجفی قدسی : «وقفوهم اِنَّهُمْ مَسْئُولُون»| آنها را بازشان دارید که حتماً باید مورد بازپرسی قرار گیرند! ( آیه ۲۴ سوره صافات)

سخنان رئیس پلیس راهور درباره استاندارد نبودن قطعاتی از خودروها و باز نشدن ایر بک‏‌ها به هنگام تصادفات و ابلاغ ایشان به همکارانشان که اگر مشاهده کردند خودرویی در تصادف ایربکش باز نشده است، خودروساز را به مقام قضایی معرفی کنید، بسیار حائز اهمیت بود.

پس از واقعه تصادف زنجیره‏ای بیش از پنجاه خودرو در اثر مه آلودگی در بهبهان و اعلام پلیس راهور مبنی بر اینکه هیچیک از خودروها ایر بک‌هایشان باز نشده بود، برخی خودروسازها در مقام توجیه بر آمدند که چون ماشین‏ها از عقب ضربه خوردند ایربک هایشان باز نشده است و حال آنکه چون تصادف زنجیره‏ای بوده است هر خودرویی که از عقب ضربه خورده به خودرو جلویی هم ضربه زده است و قطعاً اگر ایربک‌‏ها سالم و استاندارد بود در این تصادفات باید عمل می‏کرد که متأسفانه عمل نکرد و باعث کشته و زخمی شدن عده ‏ای از بیگناهان شد.

سالانه در ایران در اثر تصادفات خودروها بیش از ۲۰ هزار نفر جان می‏سپارند و حداقل سه برابر این رقم هم مجروح می‏شوند. بر اساس آمارهای جهانی در دنیا به ازای هر ده هزار خودرو سالانه ۹ نفر در حوادث رانندگی کشته می‏شوند و حال آنکه در ایران به ازای همین تعداد خودرو ۳۷ نفر کشته می‏شوند!

تصادفات عموماً به سه عامل انسانی، جاده و خودرو بر می‏ گردد، عامل انسانی که در همه جای دنیا یکسان است، از لحاظ جاده ‏ای هم الحمد لله جاده‏ها و اتوبان‏های ایران از بسیاری کشورهای حداقل جهان سوم بهتر است، پس دلیل اصلی چهار برابری کشته‏ های ایران در تصادفات نسبت به سایر کشورها به عامل بی کیفیت بودن خودروهایمان بر می‏ گردد!

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در جهان در اثر تصادفات جان می‏سپارند که سهم کشورهای جهان سوم از این تعداد حدود ۹۰ درصد است و در کشورهای اروپایی به ازای هر یکصد هزار نفر، دو تا سه نفر در تصادفات جان می‏سپارند و تقریباً مرگ و میر آنها در اثر تصادفات در آستانه صفر شدن است که دلیل اصلی آن خودروهای بسیار ایمن و مجهز است که در صورت تصادف، آسیب چندانی نمی ‏بینند.

بیاد دارم که چندین سال پیش یکی از مسئولان راهنمایی و رانندگی به بی کیفیت بودن خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت اگر ده خودرو خارجی تصادف کند احتمال اینکه حتی یک نفر کشته شود کمتر هست ولی اگر یک خودرو داخلی تصادف کند احتمال پنج کشته را دارد!‌ این حرف یعنی اینکه این خودروها جز اینکه سفینه مرگ هستند، چیز دیگری نیست!

اگر خاطرتان باشد سال‏ها پیش خودروهای پژو ۴۰۵ در اثر اشکال و نقص فنی که داشت به ناگاه و حتی بدون تصادف در حین حرکت و یا در حالت پارک و سکون دچار آتش سوزی می‏شد و من خودم این صحنه را دوبار در اتوبان قم – تهران دیدم که خودرویی در حال حرکت بدون تصادف ناگهان آتش گرفت و شعله ‏های آتش آنچنان زبانه می‏ کشید که از چند متری نمی‏ شد به آن خودرو نزدیک شد و متأسفانه سرنشینانش هم نتوانستند از ماشین پیاده شوند و در آتش جزغاله و خاکستر شدند و آنقدر این صحنه برایم دردناک بود که تا دو هفته نمی ‏توانستم غذا بخورم و منظره سوختن این انسان‏ها از جلوی دیدگانم محو نمی ‏شد!

حالا که ملت ایران مجبور هستند که از همین دو غول خودروساز داخلی ماشین بخرند و به اسم حمایت از تولید داخلی ورود ماشین ‏های خارجی را هم ممنوع کرده اند لا اقل به این خودروسازان بگویند که آقایان خودروساز! جان مردم در دستان شماست؛ با جان مردم بازی نکنید!

یاد ندارم در آن سال‏هایی که صدها پژو ۴۰۵ در اثر نقص فنی دچار آتش سوزی شدند دقیقاً چه تعدادی در آتش این خودروها سوختند، و آیا هیچیک از مسئولان خودروساز محاکمه و مجازات شده اند یا نه!

یکی دیگر از بی عدالتی‏ هایی که مردم مسلمان و میهمن دوست ایران را بد بین و ناراحت می‏کند فساد عمیق خودروسازان است که همیشه خودروهایشان گرانتر و بی کیفیت تر می‏ شود و تازه اعلام ضرر هم می‏ کنند و از دولت هم انتظار کمک و سوبسید دارند و تغییر دولت‏ها هم برای آن‏ها هیچ تفاوتی نمی ‏کند، بلکه همان روند غلط خود را با شدت بیشتر ادامه می ‏دهند! اخیراً همگان دیدند که صدها هزار خودرو در پارکینگ‏های بیابانی خودروسازها موجود بود و به علت مثلاً نداشتن یک قطعه آن را عرضه نمی کردند ، امّا همین که مجوز افزایش قیمت را گرفتند ناگهان ده‏ ها هزار خودرو را به بازار عرضه کردند!

مسلماً‌ تا وقتی بازار خودرو در انحصار آنها باشد همین فساد و وضعیت ادامه دارد.

چرا مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص از خودروسازها را شروع نمی‏ کند؟! چرا از دست دادن نفوس انسانی برایمان ارزش ندارد!‌ اینکه ما با ۲۰ هزار کشته سالانه در تصادفات و بیش از ۳۰ هزار مرگ و میر در اثر آلودگی هوا کاری نمی ‏کنیم و جدیتی به خرج نمی‏دهیم برای آن است که قدر و ارزش یک انسان را نمی‏ دانیم. در حدیث مشهوری پیغمبر اکرم (ص) می‏ فرمایند: «الناس معادنٌ کَمَعادِنِ الذَّهبِ وَ الْفِضَّه» مردم معادن هستند آن هم معدن‏ های طلا و نقره! هر انسانی از دست می‏رود در حکم آن است که معدن طلا و یا نقره ‏ای را از دست داده ایم!

همین دیشب ریاست جمهوری در گفتگوی تلویزیونی گفتند برای ما مهمترین چیز جان و نان مردم است، بسیار عالی، خب مردم ما که فقط از ناحیه کرونا نمی ‏میرند، سالانه ۲۰ هزار نفر در تصادفات جان می‏ سپارند، چه کسی مقصر است؟! یک فریاد بر سر خودروسازان بکشید و به خاطر جان مردم با آنها به هیچ وجه مماشات نکنید!

امیدوارم در دولت جناب آقای رئیسی که در مبارزه‌اش با فساد به او اطمینان داریم، گامی بلند در به خط کردن خودروسازها برداشته شود و دیگر شاهد این همه کشته و زخمی در تصادفات جاده‌ای نباشیم.

«إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست