اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : ئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: برای ۶نفر از مدیران مرتبط با دریاچه ارومیه پرونده کیفری تشکیل شده است .

ناصر عتباتی در یک گفتگوی خبری به عصر ایران بیان کرد: مدیرانی که در سال‌های گذشته وظیفه داشتند از دریاچه حفاظت کنند به خصوص در بخش تغییر کاربری اراضی و حفر چاه‌های غیر مجاز باید اقدامات لازم را انجام می‌دادند که انجام نگرفته است و دستگاه قضا با این افراد برخورد خواهد کرد.

او تاکید کرد: دستگاه قضایی به صورت مستقیم به این قضیه ورود کرده و در راستای مصوبات شورای بیت المال استان موضوع خشکی دریاچه ارومیه را به صورت ویژه پیگیری می‌کند.

عتباتی افزود: تمام ظرفیت دستگاه قضایی برای جلوگیری از تغییر کاربری در ادامه و جلوگیری از حفر چاه‌های جدید در حوضه آبریز دریاچه ارومیه همچنین تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجازی که از گذشته تاکنون شکل گرفته‌اند به کار گرفته می شود و در این زمینه تعدادی هم احکام قضایی صادر شده است.

گفتنی است؛ پیشتر هم رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌غربی گفته بود: علیه اقدامات سلبی و ایجابی منجر به خشک شدن دریاچه ارومیه شده، اعلام جرم می‌کنیم.

علیرغم رهاسازی ۷ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه طی ۹ سال گذشته با شروع فصل گرما وضعیت دریاچه ارومیه دوباره بحرانی و بخش اعظم آب های رهاسازی شده اخیر هم تبخیر شده است.ب حران خشکی دریاچه ارومیه جدی‌تر از همیشه‌است و در حال حاضر دریاچه تقریبا به طور کامل خشک شده و چند نقطه آبی به مانند برکه باقی مانده‌است.

این دریاچه در پی سیاست های نادرست مدیریتی در طول بیش از ٣ دهه اخیر اکنون به شوره زاری تبدیل شده که هر چه آب به خوردش می دهند قورت می دهد و خبری از احیا نیست.

این وضعیت ثمره پروژه های اغلب شکست خورده ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های اخیر است. برنامه هایی که تنها به رها سازی آب به دریاچه نمکی ختم شدند ولی در کنار آن خبری از اصلاح زیر ساخت های مرتبط نبود! رها سازی صرف هم نتیجه ای جز تبخیر در فصل گرما و تبدیل شدن نگین فیروزه ای ارومیه به یک تالاب فصلی نداشته است

سازش دهمین پرونده قصاص در سردشت

 رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از سازش دهمین پرونده قصاص استان در شهرستان سردشت بعد از دو سال حبس و انتظار خبر داد.

ناصر عتباتی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ فردی مرتکب به جرم شده بود که حکم قطعی قصاص محکوم علیه صادر و در آستانه اجرا بود.

او ادامه داد: به منظور اصلاح ذات البین و تلاش برای اخذ رضایت از اولیای دم، پرونده به هیأت‌های صلحی سردشت ارجاع و با تلاش این هیات ها، شوراهای حل اختلاف، متنفذین و پشتیبانی‌های دادگستری سردشت موضوع منجر به نتیجه شده و اولیای دم از حق خود گذشتند و بدین طریق محکوم از قصاص رهایی یافت و فرصت دوباره زندگی پیدا کرد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی با ابراز خرسندی از این سازش گفت: امسال این دهمین سازش قصاص نفس استان است که اینبار در شهرستان سردشت رقم خورد که نشان از روح بزرگ و بخشنده اولیای دم دارد.

او در پایان تصریح کرد: پویش به عشق امام حسین (ع) می‌بخشم به مانند سال گذشته که برکات بسیاری داشت امسال هم در استان راه افتاده است و انتظار می‌رود مردم فهیم و باگذشت استان با پیوستن به این پویش فرهنگ صلح و سازش را در جامعه نهادینه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست