اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از خرید تضمینی بیش از ۶۷۴ هزار تن چغندرقند از زارعان چغندرکار استان تا کنون خبر داد.

رسول جلیلی با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های اصلی تولید کننده چغندر قند در کشور است،  اظهار کرد : امسال پیش بینی می شود حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: کل مطالبه‌های چغندر تحویلی به کارخانه‌های قند در آذربایجان غربی در حال حاضر ۳۲۱ میلیارد تومان است که از این مبلغ ۲۴۱ میلیارد تومان معادل ۷۵ درصد به حساب زارعین توسط کارخانجات قند واریز شده است.

او تصریح کرد: قیمت چغندر قند بهاره با عیار ۱۶ درصد حدود ۴۳۳ تومان از بابت هرکیلوگرم با احتساب کرایه حمل و نقل است که در حال حاضر متوسط عیار چغندر قند تحویلی کارخانجات قند در حدود ۱۷ درصد است که از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند در استان مربوط به شهرستانهای پیرانشهر، بوکان ، میاندوآب ، نقده ، مهاباد است.

او افزود: امسال بیش از ۲۹ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است که بر اساس براوردهای انجام شده، تولید چغندرقند امسال  به دلیل تغییرات دمایی وشیوع بیماری وآفت هایی از قبیل سرخرطومی و تاخیر در کشت به دلیل بارندگی ها در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی خواهد داشت و در حال حاضر سطح سبز قابل برداشت محصول در استان در حدود ۲۸ هزار و ۳۰۰ هکتار است که تا کنون محصول  ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع استان برداشت شده است .

جلیلی تاکید کرد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه ریزی دقیق برای اجرای آن ، دقت در تعیین درصد افت و عیار محصول ، در اولویت قراردادن تحویل محصول چغندر کارانی که طرف قرارداد با کارخانجات استان هستند از جمله مواردی است که باید نظارت و اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست