اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی موزه آثار و اشیای مکشوفه از حوضه آبریز رودخانه زاب پیرانشهر خبر داد.

جلیل جباری، با اعلام این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر با رایزنی‌های انجام شده با فرماندار پیرانشهر اجرای این طرح در مرحله مکان‌سنجی و بررسی قرار دارد.

او افزود: مسئولان این شهرستان نیز نظر مساعدی برای راه‌اندازی مرکز مطالعات و موزه باستان‌شناسی حوضه رودخانه زاب پیرانشهر داشته و بر لزوم راه‌اندازی هر چه سریع‌تر آن تاکید دارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی عنوان کرد: در کاوش‌های انجام شده در حوضه زاب پیرانشهر بیش از ۵۰۰ اشیای مفرغی، سفالی، فلزی و تعدادی دیگر از اشیا کشف شده است.

به گزارش کردپرس، عملیات باستان شناسی سد کانی سیب چند سال قبل برنامه ریزی شد و در سال ۱۳۹۵ به مرحله اجرا درآمد؛ این تحقیقات با حمایت های پژوهشگاه میراث فرهنگی و همچنین حمایت های مسوولان استان و شهرستان پیرانشهر انجام شد.

قدیمی‌ترین بقایای کشف شده در این محدوده نشان می‌دهد این محدوده در دوران ماقبل از تاریخ مسکونی بود و سابقه سکونت و حضور انسان در این پهنه به حدود ۳۰ هزار سال پیش برمی‌گردد.

در فصل های قبل این تحقیقات ۳۰ محوطه باستان شناسی شامل قلعه های تاریخی، محوطه های باستانی، تپه های باستانی و قبرستان های تاریخی شناسایی شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست