اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز / سکینه اسمی : اگر هنوز در فرصت باقی مانده به تعطیلات نوروزی مقصدی برای سفرهای خود انتخاب نکرده‌اید شهر تاریخی چهار ساله زیبای ارومیه که دارای جاذبه‌های بی نظیر تاریخی، طبیعی است می‌تواند برای تجربه یک سفر خاطره انگیز نوروزی انتخاب مناسبی باشد.

در این شهر مرزی و تاریخی که به گواه تاریخ نگاران قدمت آن با شهرهای تاریخی و باستانی سارد و نینوا برابری می‌کند می‌توان چهار فصل ایران را یکجا تجربه کرد، آب و هوای مناسب، آثار تاریخی بی نظیر، جاذبه‌های طبیعی بکر با بازارچه‌های مرزی زیبا متفاوت از سال‌های قبل مهیای استقبال میهمانان و گردشگران است.

ارومیه جزو معدود شهرهای کشور است که همه ظرفیت‌های بی نظیر گردشگری را از جمله آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و فاکتورهای خرید کالاهایی با جنس بی نظیر و اصیل به دلیل دارا بودن بازارچه مرزی در کنار دریاچه بسیار زیبای ارومیه را یکجا در دل خود دارد.

برای سفر به شهر زیبای چهارساله ارومیه می‌توانید از راه‌های زمینی، هوایی و ریلی در طول ایام نوروز و با تخفیفات ویژه هزینه‌های سفر بهره ببرید و اگر از پایتخت کشور قصد حضور در این شهر مرزی را دارید پس از طی ۱۰ ساعت به این شهر می‌رسید.

اگر در فرصت اندک یک الی دو روز در این شهر بی نظیر و زیبای تاریخی قصد اقامت دارید می‌توانید از بین دهها انتخاب برتر اثر تاریخی و جاذبه طبیعی بیش از ۱۰ الی ۱۲ اثر را تماشا کرده و از آن لذت ببرید چرا که اکثر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی ارومیه در دل شهر و نزدیک یکدیگر قرار دارد.

بازار ارومیه تلفیق سنت و مدرنیته

بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار کم نظیر دوران صفویه در ایران است که هنوز پویایی خود را حفظ کرده و به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر مقصد مناسبی برای خرید اجناس با قیمت‌های مناسب و در عین دیدن شاهکاری از معماری ایرانی – اسلامی است.

بازار قدیمی ارومیه که در زمان قبل از نفوذ زندگی ماشینی مرکز ثقل داد و ستد و در بین بافت قدیمی مرکز تجاری اجتماعی شهر ارومیه محسوب می‌شد، دارای اهمیت ویژه‌ای بوده است. وجود تیمچه‌ها، سراها، مسجد و حمام‌ها دال بر آبادانی و تحرک این بخش از شهر در زمانی نه چندان دور بوده که امروز راوی حکایت‌های بیشماری از گذشتگان است.

کمتر مسافری است که به ارومیه شهر آب و آئینه سفر کند و به بازار آنکه در هسته مرکزی شهر ارومیه واقع شده سر نزد در این بازار تاریخی ارومیه از نظر خرید، موقعیت‌های خوبی دارید در کمتر از یک ساعت با حضور در این بازار تاریخی هر آنچه که نیاز داشته باشید به راحتی می‌توانید خرید کنید از خورد و خوراک تا کیف و کفش، از لباس‌های سنتی تا مدرن، از طلا تا فرش‌های دستباف زیبا، از ادویه‌جات و داروهای گیاهی تا ست وسایل مورد نیاز عروس و دامادی در تیمچه و راسته‌های مخصوص خود دل هر مسافری را می‌رباید.

مسجد جامع ارومیه میراث دار ۷۰۰ سال تاریخ و هنر

بعد از لذت خرید و دیدن جاذبه تاریخی بی نظیر بازار ارومیه درست در جنب بازار ارومیه مسجد تاریخی جامع ارومیه واقع شده که بنای آن تلفیق زیبایی از معماری و هنر ایرانی – اسلامی است بنایی که دیدن آن توسط مسافران و گردشگران نوروزی خالی از لطف نیست.

از خصوصیت‌های بارز این مسجد شباهت قسمت قدیمی آن با کاخ ساسانی دامغان است و بنا بر روایتی، ساخت مسجد پیش از این معبدی دوره ساسانی بوده است، هسته نخستین مسجد جامع ارومیه، شبستان گنبد داری در وسط است که ساختمان آن به دوران سلجوقیان و قرن ششم هجری قمری تعلق دارد و ۴۰ ستون متصل به این شبستان گنبددار مربوط به دوران ایلخانی هستند.

برج مدور سه گنبد ارومیه چشم هر ببیندای را حیرت زده می‌کند

گذشته از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی بازار تاریخی و مسجد جامع ارومیه یکی از مزیت‌های سفر به شهر زیبا و گردشگری ارومیه قرار گرفتن آثار تاریخی و دیدنی این شهر در هسته اصلی شهر و در کنار یکدیگر ضمن به صرفه بودن اقتصادی برای گردشگران و مسافران امکان دیدن چندین شاهکار تاریخی و هنری را در یک روز فراهم می‌کند.

یکی از آثار تاریخی بی نظیر ارومیه در داخل شهر ارومیه قرار دارد وبرج مدور سه گنبد ارومیه است که معماری این بنای تاریخی چشم هر ببینده ای را می‌نوازد و حیرت زده می‌کند.

برای دیدن این اثر تاریخی بعد از گشت و گذار بازار تاریخی و مسجد جامع ارومیه تنها چند کیلومتر فاصله است، برج سه گنبد است، آرامگاهی ۸۰۰ ساله که قدمتش به زمان سلجوقیان برمی‌گردد و با معماری جالب توجهش گنجینه‌ای ارزشمند تاریخی است.

در ورودی بنا سه کتیبه از جنس سنگ تراش خورده به زبان کوفی وجود دارد که در انتهای آن تاریخ ۵۸۰ هجری ذکر شده است. با استناد به همین کتیبه، بنا به دستور شیث قاطه المظفری، یکی از امرای سلجوقی درست شده است.

کلیسای ننه مریم ارومیه، دومین کلیسای قدیمی جهان

بعد از تماشای بنای زیبای برج مدور سه گنبد ارومیه دومین کلیسای قدیمی جهان کلیسای ننه مریم می‌تواند انتخاب مناسبی برای مسافران و گردشگران نوروزی باشد.

اعتقاد برخی از باستان‌شناسان و محققان بر این است که کلیسا از کهن‌ترین کلیساهای جهان بوده است؛ به‌گونه‌ای که آن را پس از کلیسای «بیت‌لحم» در فلسطین، دومین کلیسای قدیمی جهان دانسته‌اند.

نویسندگان آشوری و مسیحی معتقدند که این کلیسا در بدو ساخت به عنوان آتشکده مورد استفاده قرار گرفته است و روزگاری از معروف‌ترین معبدهای زرتشتیان محسوب می‌شد. اما زمانیکه زرتشتیان دین مسیح را پذیرفتند، این بنای مذهبی تغییر کاربری داده و آن را به کلیسا تبدیل کردند.

روستای بند، تفرجگاه زیبای کوهستانی

بعد از نصف روز گشت و گذار و خرید از بازار تاریخی و دیدن جاذبه‌های تاریخی مسجد جامع و برج سه گنبد و کلیسایننه مریم مسافران نوروزی اگر قصد خوردن یک ناهار لذت بخش و کمی استراحت بدور از هیاهوی زندگی شهری و در فضای کاملاً بهاری و دلپذیر داشته باشند روستای گردشگری بند می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

برای حضور در این روستا چندان دچار مشکل و سختی نخواهید شد اگر با خودروی شخصی به ارومیه سفر کرده‌اید راه دسترسی به این روستا را از داخل شهر تنها در کمتر از سی دقیقه می‌توانید طی کنید اگر هم وسیله شخصی ندارید به دلیل دسترسی آسان با وسایط نقیله عمومی براحتی می‌توانید به روستای بند ارومیه بروید.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی بی نظیر و بکر این منطقه وجود رستوران‌هایی با محیط‌های کاملاً سنتی، مدرن با انواع غذاهای محلی و خارجی در مکان‌هایی دنج و راحت به همراه مغازه‌های ترشک و ترشی‌های بهداشتی و خوشمزه سالهاست انتخاب برتر گردشگران به این شهر است.

پارک جنگلی بام ارومیه آماده استقبال از مسافران نوروزی

پارک جنگلی شیخ تپه که در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه قرار دارد، یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است و همه روزه مردم و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند، بر ارتفاعات مشرف به شهر و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه واقع شده است.

این تپه جزو تپه‌های باستانی متعلق به دوره مادها پیش از رواج دین زرتشت بوده که امروزه به دلیل ساخت و سازهای شهری اثری از آن باقی نمانده است.

با حضور در پارک جنگلی ارومیه می‌توان کل وسعت شهر ارومیه را به راحتی تماشا کرد در کنار جاذبه تاریخی این مکان وجود دنیای بازی مدرن، نمایشگاه بین‌المللی ارومیه در کنار مکان و مغازه‌های فروش خوراکی و غذاهای سنتی از جمله آش دوغ می‌تواند لذت یک حضور پرخاطره را برای گردشگران و مسافران نوروزی رقم بزند.

موزه ارومیه دومین گنجینه تاریخی کشور

جاذبه‌های تاریخی و دیدنی ارومیه تمامی ندارد اگر در طول روز هنوز از گشت و گذار از بناها و آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی این شهر خسته نشده باشید می‌توانید سری به موزه ارومیه دومین گنجینه تاریخی و غنی کشور نیز سر بزنید.

موزه ارومیه به عنوان یکی از غنی‌ترین موزه‌های ایران با ۳۰ هزار قلم اشیا تاریخی است که در سال ۱۳۴۶ با یک بخش باستان شناسی به وسعت ۷۵۰ متر مربع احداث شده و عرصه آن ۳۰۰ متر مربع و اعیانی این موزه حدود سه هزار و ۰۰ متر مربع است.

بناهای تاریخی شهرداری ارومیه، خانه انصاری، یخچال دقوز پله، شهربانی و ارتش دور یک میدان تاریخی، موزه و مدرسه تاریخی ۲۲ بهمن، دریاچه مارمیشو، دره شهدا و اگر هم به دیدن اماکن مذهبی علاقمند هستید امامزاده محمد ابراهیم ارومیه نیز می‌تواند جزو انتخاب‌های مناسب گردشگران و مسافران نوروزی که ارومیه را برای سفر انتخاب کرده‌اند باشد.

در این میان بد نیست در یکی از هتل‌های ارومیه لختی استراحت کرده و خستگی در کنید، نگران هزینه‌های هتل نباشید چرا که در این شهر تاریخی، در ایام نوروز هتل‌ها با تخفیف ویژه‌ای در اختیار مسافران قرار می‌گیرد و علاوه بر این خدمات خوبی می‌توانید در هتل‌های این شهر بگیرید.

بازارچه مرزی سرو مکانی برای خرید بهترین اجناس ترک

سرو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است که در بخش صومای برادوست شهرستان ارومیه جای دارد. مراکز خرید پوشاک ترک در این نقطه مرزی باعث شده هرروز مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور برای خرید کالاهای موردنیاز خود به این شهر مرزی سفر کنند.

امکان ندارد مسافران و گردشگران در فصول مختلف سال بخصوص تعطیلات نوروزی به ارومیه سفر کرده اما به بازارچه مرزی سرو که در مرز ایران و ترکیه واقع شده سری نزده و از اجناس با کیفیت با قیمت مناسب آن خرید نکنند.

دومین دریاچه شور جهان چشم انتظار مسافران نوروزی است

دریاچه ارومیه اگر چه در سال‌های اخیر بحران خشک شدن را طی می‌کند اما امسال در سایه بارش‌های مناسب و اقدامات احیا توانسته تقریباً روزهای را بحرانی را طی کرده و با مناظر و طبیعت بکر از جمله جزایر کبودان، اشک، اسپیر، آرزو و اسلامی خود را برای استقبال از گردشگران و مسافران نوروزی آماده کند.

آذربایجان غربی دریاچه ارومیه را به عنوان بزرگ‌ترین تالاب در خود جای داده است و در حال حاضر یکی از پدیده‌های طبیعی، اقتصادی و گردشگری مهم در منطقه محسوب می‌شود، این دریاچه در ارتفاع یک‌هزار و ۲۶۷ متری از سطح دریا واقع شده، طول آن حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۵ تا ۵۰ کیلومتر متغیر است، عمق متوسط آن را ۵۰ تا ۶۰ متر تخمین زده‌اند.
آب دریاچه ارومیه بی‌نهایت شور بوده و به دلیل کم‌آبی و خشکسالی میزان نمک آن از حد طبیعی فراتر رفته است و این امر سبب عدم یخ‌زدگی این دریاچه شده است، قابلیت‌های گردشگری دریاچه ارومیه را می‌توان بر اساس وجود جزایر متعدد، پوشش‌های گیاهی مختلف و حیات وحش موجود در آن دانست چرا که این دریاچه دارای ۱۰۲ جزیره و صخره سنگی بوده و چشم انتظار گردشگران و مسافران است.

نقل، حلوا و عرقیات گیاهی بهترین سوغاتی‌های خوشمزه ارومیه

بعد از یک روز سفر خاطره انگیز و دلپذیر ساعات باقی مانده را می‌توانید ضمن لذت بردن از سفر حتماً از سوغات این شهر که نقل و حلوای گردو و نیز حلوای هویج نیز به همراه خود بخرید و ببرید.

پیدا کردن نقل فروشی در ارومیه به هیچ وجه کار سختی نیست. کافی است سری به خیابان امام (ره) بزنید پر از نقل فروشی‌هایی است که با طعم‌های مختلف زعفرانی، گل محمدی، بیدمشک، پسته و… البته جاده خروجی شهر از مسیرمیانگذر هم پر از نقل فروشی است.

دو نوع حلوا در ارومیه طبخ می‌شود که گروه اول با آرد و گروه دوم بدون آرد هستند. حلواهای با آرد مثل تَرَه و حلوای زعفران و دوشاب (شیره انگور) و حلواهای بدون آرد مثل حلوای هویج و گردو و ارده هستند. البته این حلواها وقتی به روش سنتی تهیه می‌شوند، یک مواد اولیه مشترک دارند و آن «دوشاب» است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه در آستانه آغاز سال نو شهر ارومیه همانند سایر شهرهای استان و کشور مهیای استقبال از میهمانان و گردشگران نوروزی شده است گفت: امسال جشن نوروز گاه در دو منطقه ارومیه برگزار می‌شود.

جلیل جباری با بیان اینکه نوروز گاه ارومیه در طول تعطیلات نوروزی در محوطه بنای تاریخی مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه واقع در خیابان امام و در دو نوبت صبح و بعدازظهر دایر است ادامه داد: این مراسم شامل دو بخش نمایشگاهی و اجرای برنامه‌های فرهنگی و آئینی است. بخش نمایشگاهی آنکه شامل انواع غرفه‌های متعدد از آثار و محصولات صنایع‌دستی و سوغات بومی است، از ساعت ۹ تا ۱۷ برای بازدید علاقه‌مندان برپاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه ستاد استقبال از میهمانان نوروزی در ارومیه دایر شده و در طول ایام نوروز آماده ارائه خدمات با مسافران و گردشگران نوروزی است، توزیع برشور، نقشه‌های گردشگری، استقرار راهنمایان گردشگری در ورودی شهر ارومیه و سایر شهرها در کنار راه اندازی اتوبوس رایگان گردشگری را از دیگر اقدامات استقبال از مسافران نوروزی در سال جاری عنوان کرد.

امسال شهر تاریخی آب و آئینه ارومیه مناسب‌تر و بهتر از هر سال مهیای استقبال از مسافرانی است که این شهر را برای تجربه یک سفره خاطره انگیز نوروزی انتخاب کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست