اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : واژه پرستار واژه مقدسی است که شکوه و ژرفای آن در وجود بزرگ بانوی کربلا حضرت زینب (س) تبلور یافته است، به بهانه گرامیداشت این روز در قالب یک گفت و گو پای درد دل پرستاری دلسوز نشستیم تا از مشکلات،سختی های این شغل مقدس و جامعه پرستاران بشنویم، شاید مرهمی شود بر زخم دلهایشان.

خلیل زاده پرستار بخش اورژانس یکی از بیمارستانهای ارومیه باشاره به چالشهای شغل پرستاری خاطر نشان کرد: اگر چه این شغل مقدس به دور از چالش توام با استرس و فشار روحی ناشی از شاهد بودن درد و الام بیماران و همراهانشون نیست اما با شیوع کرونا این چالش ها چندین برابر شده است.

وی کمبود نیروی انسانی، کمبود امکانات را از مشکلات کادر درمان در این ایام دانست و ادامه داد:  تصور تحمل لباس حفاظتی با وجود گرما و فشار کاری توام با استرس غیر قابل وصف است.

این پرستار ۳۵ ساله با بیان اینکه طی مدت شیوع کرونا شاهد خاطرات تلخ فراوانی بودیم، تصریح کرد: در موج سوم متاسفانه تعداد مبتلایان و بستری ها بیشتر شد، افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز فشار کاری مضاعفی بر کادر درمان تحمیل می کند.

وی اظهار کرد: ابتلای درصد بالای کادر درمان بخش اورژانس بیمارستان نیز بیش از گذشته بر کمبود نیروی انسانی فعال بخش دامن زد.

این پرستار جوان باوجود اینکه یاداوری خاطرات تلخ شیوع کرونا باعت رنجشش می شد به بازگویی یکی از خاطرات دلخراش این ایام پرداخت و افزود: در یکی از شیفتهای کاری،نیمه های شب مادر ۹ماهه بارداری را به اورژانس منتقل کردند که در منزل بدلیل ایست قلبی فوت شده بود و با وجود انجام کلیه عملیات احیا، متاسفانه به زندگی برنگشت که پس از بررسی مشخص شد درگیری ریه به ویروس و امتناع از مراجعه به بیمارستان بدلیل عدم اگاهی، نهایتا باعث مرگ این مادر شده است که دیدن چنین مواردی حقیقتا فولاد را هم آب می کند چه برسد به روحیه کادر درمان که ساعتها تحت فشار است.

این مادر جوان که صاحب دو فرزند نیز هست با ابراز خوشحالی و رضایت از انتخاب این شغل مقدس یادآور شد:  اگر به ۱۲ سال پیش برگردم هم همین شغل را انتخاب می کنم چون حقیقتا از روی علاقه وارد این شغل شدم و به جرات می توانم بگویم به شغلم با وجود سختی هایش عشق می ورزم.

این بانوی کادر درمان با بیان اینکه متاسفانه در مقایسه با سختی های کار،  حقوق و مزایا کافی و رضایت بخش نیست، گفت: ۳ شیفت کاری توام با فشار روحی، خستگی و عدم توجه به موقع به مطالبات پرستاران و حقوق کم این قشر یکی از علل مهاجرت پرستاران است.

خلیل زاده گفت: متاسفانه هنوز در ایران جایگاه پرستار به خوبی تبیین نشده و ارزش، اعتبار و بهایی که در کشورهای خارجی به فعالان این قشر از کادر درمان داده می شود هنوز در ایران وجود ندارد. در کشورهای خارجی پرستاران مشاوره داده و حتی ویزیت نیز می کنند.

به گزارش ایسنا ؛ وی به عنوان عضوی از کادر درمان از همه مردم خواست همچنان پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند تا باکاهش تعداد مبتلایان و نزول تعداد مرگ و میر،امسال بزرگترین هدیه روز پرستار قطع زنجیره انتقال کرونا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست