اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با هشدار به خطر انقراض شاه میگوی سد ارس گفت: زنگ خطر انقراض این آبزی از سال ۹۳ به صدا در آمده و در صورت بی توجهی باید شاهد از بین رفتن این گونه ارزشمند در سد ارس باشیم.

به نقل از جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در جلسه بررسی وضعیت و راهکارهای حفظ ذخائر گونه نادر و انحصاری شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس، گفت: صید غیرمجاز تهدیدی جدی برای ذخایر شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس است این امر موجب برهم خوردن اکوسیستم و شرایط زیستی شاه میگو می شود.

رسول جلیلی افزود: تدوین و اجرای طرح جامع تکثیر، پرورش و ارزیابی ذخائر شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس به عنوان مهمترین محصول صادراتی شیلاتی استان ضروری است.

او ادامه داد : استان قابلیت های بالقوه فراوانی در زمینه رشد و توسعه آبزی پروری دارد، همچنین امکان سنجی تولید، فراوری و توسعه پرورش آرتمیا درحاشیه دریاچه ارومیه نیز باید بررسی و مطالعه شود.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور نیز با هشدار به خطر انقراض شاه میگوی سد ارس گفت: زنگ خطر انقراض این آبزی از سال ۹۳ به صدا در آمده و در صورت بی توجهی باید شاهد از بین رفتن این گونه ارزشمند در سد ارس باشیم.

علی نکویی فرد ادامه داد: تحقیقات در زمینه بهبود شرایط زیستی شاه میگوی سد ارس در این مرکز ادامه دارد و نقش تولید این محصول استراتژیک در اشتغال زایی و تولید پایدار در منطقه انکار ناپذیر است.

او افزود: در نظر داریم در کنار شرایط بهبود شرایط زیستی در دریاچه پشت سد ارس در استخرها و منابع آبی مستعد نیز اقدام به پرورش شاه میگو کنیم.

ناصر آق رییس پژوهشکده آرتمیا و آبزی پروری دانشگاه ارومیه نیز در این جلسه اظهار کرد: توسعه پرورش شاه میگو در استان به عنوان مهمترین پتاتسیل ارزآور اقتصادی در بخش شیلات ضروری است و در این راستا باید سالانه ذخائر و جمعیت شاه میگو در سد ارس باید حفظ و ارزیابی شود.

او افزود: دریاچه ارومیه یکی از منابع اصلی آرتمیا در منطقه و حتی جهان به شمار می رود و قیمت هر کیلوگرم سیست آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به کیفیت آن حدود ۶۰تا ۲۵۰ دلار است.

محمد باقرقریشی مدیر شیلات و آبزیان استان نیز در این جلسه با اشاره به ذخایر مهمترین آبزی دریاچه پشت سد ارس، افزود: در سالهای گذشته به طور میانگین بین ۶۰ تا ۲۷۰ تن شاه میگو از منابع سد ارس صید می شد که در طی دو سال اخیر ذخائر این ابزی ارزشمند در خطر انقراض قرار گفته است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ تاکنون با ورود و افزایش تردد صیادان غیرمجاز به سد ارس عملاً تولید و پرورش شاه میگو دچار مشکل اساسی شده است،عنوان کرد: صید بی رویه و غیرمجاز شاه میگو در کنار سایر آبزیان در این منطقه موجب بروز بحران اساسی در زمینه ذخایر شاه میگوی سد ارس شده است.

قریشی با اشاره به اهمیت تولید و احیای مجدد ارتمیای دریاچه ارومیه نیز گفت : مدیریت شیلات استان در سال‌های اخیر پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی دشت فسندوز میاندوآب را با هدف بازسازی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه در دستور کار خود قرار داده است که امیدواریم با کمک مسولان ذیربط گام مهمی در جهت احیای آرتمیادر استان برداشته شود.

سد ارس در ۴۰ کیلومتری شهر جلفا بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد.

دریاچه پشت این سد از مهمترین ذخایر تولید شاه میگو در کشور است و سالیانه بیش از ۶۰ هزار تن شاه میگوی دراز آب شیرین از آن برداشت و به کشورهای دیگر صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست