اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رییس اتحادیه سردخانه داران آذربایجان غربی از فاسد شدن ۴۰ هزار تن سیب آذربایجان غربی در سردخانه های استان به دلیل محدودیت صادرات این محصول خبر داد.

 ممنوعیت های کوتاه مدت صادرات در خصوص برخی از محصولات باغی و کشاورزی به ویژه سیب در آذربایجان غربی، تا کنون بارها باغداران را متضرر کرده است. باغداران با نگهداری سیب ها در سردخانه های استان علاوه بر پرداخت هزینه اضافی، به دلیل پایین بودن قیمت ها از فروش داخلی خودداری می کنند و در نهایت، سیب ها در سردخانه ها فاسد می شود یا پیش از فاسد شدن به مصرف صنعتی می رسند.

در استانی که قطب تولید محصول سیب درختی در کشور است، سالانه به دلایل مختلف عدم ساماندهی بازار و روند دوره ایی توقف صادرات، ۱۵۰ هزار تن یعنی یک سوم محصول تولیدی سیب درختی آذربایجان غربی، به مصارف کارخانه های صنایع تبدیلی می رود و فرصت صادرات این محصول از بین می رود.

در کشاکش وزارت صنعت، معدن و تجارت با باغداران در امر عرضه و صادرات سیب تولیدی آذربایجان غربی، سیب ها ممنوعیت صادراتی دریافت کردند و باغداران نیز با انباشت سیب ها در سردخانه ها متضرر شدند.

ورود دولت در فروش و صادرات محصولات، بدون مشورت با تشکل های کشاورزی

همچنین در کنار مشکلات پیمان سپاری ارزی برای صادرات، هزینه های بالای تولید، در مواردی عدم رضایت باغداران به فروش محصول به عنوان سیب صنعتی پیش از موعد زمانی، سبب شد از ابتدای امسال ۴۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان فاسد شوند.

به گفته رییس اتحادیه سردخانه داران آذربایجان غربی؛ میزان کمی از سیب های موجود در سردخانه ها به کارخانه های فراوری و کنسانتره استان ارسال شده است و سیب های موجود در سردخانه نیز با سپری شدن زمان نگهداری آنها فاسد شدند.

مراد آقابالا زاده می گوید؛ ماندگاری سیب آذربایجان غربی در سردخانه ها تنها ۵ ماه است. متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تصویب بخشنامه غیر برنامه ریزی شده و ممنوع کردن ۴۵ روزه صادرات سیب، باعث بی کیفیت شدن سیب ها و از بین رفتن این میزان سیب در سردخانه ها شد.

او تاکید می کند: تولید محصولات کشاورزی در ایران توسط کشاورزان انجام می شود اما متاسفانه در امر عرضه و صادرات محصولات کشاورزی دولت وارد عمل می شود و هیچ مشورتی با انجمن ها و تشکل های کشاورزی ندارد و مشکلات به وجود آمده تنها به دلیل عدم هماهنگی و مشورت دولت با تشکل های کشاورزی است.

رییس اتحادیه سردخانه داران آذربایجان غربی با بیان اینکه این میزان سیب فاسد شده ضرر و زیان فراوانی به جا گذاشته ادامه می دهد: تا زمانی که دولت در فروش و صادرات محصولات کشاورزی ورود پیدا کند هر ساله شاهد بروز مشکلات این چنینی خواهیم بود.

با این وجود سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی معتقد است؛ لغو ممنوعیت صادرات سیب یک مطالبه عمومی کشاورزان استان است و این سازمان از صادرات این محصول استقبال خواهد کرد، اما باید در ابتدا باید میزان مصرف داخلی محصولات تولیدی کشور مشخص و سپس اقدام به صادرات محصول مازاد شود که در خصوص سیب وزارت جهاد کشاورزی بهترین تصمیم را گرفته است.

ممنوعیت های بازه ایی صادرات سیب، باغداران را متضرر ساخت

مسئله محدودیت های صادراتی را استاندار آذربایجان‌غربی تیر ماه سال جاری در نشستی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و فعالان صنعتی در استان برگزار شد، مطرح کرد. شهریاری ضمن انتقاد از محدودیت های بازه ایی صادرات سیب عنوان کرد؛ «ممنوعیت صادرات سیب باعث شده که محصول در سردخانه آسیب ببیند و فعالان مجبور شدند تا سیب را به صورت محصول صنعتی صادر کنند».

به گفته شهریاری؛ «از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن سیب تولیدی آذربایجان غربی باید حدود ۸۰۰ هزار تن آن صادر شود و باید مسؤولان نسبت به این امر توجه کنند. از سویی دیگر پیمان سپاری و مسئله بازگشت ارز از دیگر مشکلات حوزه صنعت است که رسیدگی به این امر و حل آن نیازمند توجه جدی مسؤولان کشوری است».

باغداران خواهان آزادسازی صادرات سیب استان با قیمت آزاد توسط دولت شدند و از سوی دیگر مشکل صادرات، را پیمان سپاری ارزی دانستند که باید در حساب خاصی قرار دهند و دولت با قیمت خاصی تحویل صادرکنندگان بدهد که صادرکنندگان راضی به انجام این کار نمی‌شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت : اولویت با تامین نیاز داخلی بازار سیب است

اما علیرغم انتقادات استاندار و فعالان اقتصادی بخش کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارومیه با اشاره به وضعیت صادرات محصولاتی همچون سیب گفت: «باید در ابتدا میزان تولید و میزان مصرف داخلی مشخص و سپس اقدام به صادرات محصول مازاد شود. در واقع تأمین نیاز بازار باید در اولویت باشد و در نهایت بعد از این امر می‌توان اقدام به صادرات کرد.

آذربایجان غربی بزرگترین تولید کننده سیب در کشور است و این محصول سالانه ۲۱ تن در هکتار تولید می‌شود. اما این محصول نیز همانند سایر محصولات با ممنوعیت های دوره ایی صادرات مواجه می شود که این امر موجب انتقادات فراوانی از سوی صادرکنندگان و فعالان عرصه کشاورزی شده است.

سیب تابستانه در آذربایجان غربی از راه رسید

امسال نیز پیش بینی می شود ۲۰۰ هزار تن سیب تابستانه از باغ‌های سیب استان برداشت شود. عمده سطح زیر کشت باغات سیب استان در شهرهای ارومیه و مهاباد است که این دو شهر ۸۵ درصد سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده اند.

به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی سطح زیر کشت سیب تابستانه استان در حدود هزار هکتار است که برداشت سیب تابستانه تا اوایل شهریورماه در آذربایجان غربی ادامه دارد و این محصول علاوه بر تأمین نیازهای مصرف داخل استان به استان‌های دیگر کشور و کشورهای همسایه از جمله عراق نیز صادر می‌شود.

باید امیدوار بود که در هنگامه برداشت سیب تابستانه نیز دوباره محدودیت های بازه ایی صادرات از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سرنوشت سیب های تابستانه را نیز به انباشت در سردخانه ها و یا دپوی کنار جاده ایی تبدیل نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست